Hesap satışları yasaklansın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dostum benim attığım dışında bir Microsoft, Xbox App veya Microsoft Store kullanıcı sözleşmesi at ben sana onu bulup getireceğim. Zaten sana attım ben yasak olduğunu net olarak belirtmiş Microsoft. Microsoft Hizmet Sözleşmesinde şu deniyor:

Bu koşullar ("Koşullar"), burada (#serviceslist) yer alan Microsoft tüketici ürünlerinin, web sitelerinin ve hizmetlerinin ("Hizmetler") kullanımını kapsar. Hizmetlerin kullanımı aracılığıyla veya Hizmetleri bu Hükümlerdeki değişiklikle ilgili olarak bilgilendirildikten sonra kullanmaya devam ederek ve bir Microsoft hesabı oluşturarak bu Hükümleri kabul edersiniz.
Burada yazan hizmetleri de yazalım:

• Account.microsoft.com
  • Akıllı Arama
  • Bing Arama uygulaması
  • Bing Haritalar
  • Bing Image and News (iOS)
  • Bing İndirimler
  • Bing Sayfalar
  • Bing Search APIs/SDKs
  • Bing Sözlük
  • Bing Translator
  • Bing Uygulamaları
  • Bing Webmaster
  • Bing'de Microsoft Arama
  • Bing.com
  • Bingplaces.com
  • Cihaz Sağlık Uygulaması
  • Cortana skills by Microsoft
  • Cortana
  • Default Homepage and New Tab Page on Microsoft Edge
  • Dev Center App
  • Dictate
  • education.minecraft.net
  • Face Swap
  • Feedback Intake Tool for Azure Maps (aka “Azure Maps Feedback”)
  • Forms.microsoft.com
  • forzamotorsport.net
  • Groove Music Pass
  • Groove
  • GroupMe
  • Haritalar Uygulaması
  • LineBack
  • Mağaza
  • Microsoft 365 Consumer
  • Microsoft 365 Family
  • Microsoft 365 Personal
  • Microsoft Academic
  • Microsoft Add-Ins for Skype
  • Microsoft Aile
  • Microsoft Bots
  • Microsoft Duvar Kağıdı
  • Microsoft Educator Community
  • Microsoft Filmler ve TV
  • Microsoft hesabı
  • Microsoft İşlem Çözücü
  • Microsoft Launcher
  • Microsoft Pay
  • Microsoft Pix
  • Microsoft Research Interactive Science
  • Microsoft Research Open Data
  • Microsoft Sağlık
  • Microsoft Soundscape
  • Microsoft tarafından yayımlanan Windows oyunları, uygulamaları ve web siteleri
  • Microsoft Teams
  • Microsoft Translator
  • Microsoft XiaoIce
  • Minecraft oyunları
  • Minecraft Realms Plus and Minecraft Realms
  • Mixer
  • MSN Explorer
  • MSN Haber
  • MSN Hava Durumu
  • MSN Para
  • MSN Premium
  • MSN Sağlık ve Fitness
  • MSN Seyahat
  • MSN Spor
  • MSN Yeme - İçme
  • MSN Çevirmeli
  • MSN.com
  • Office 365 için Microsoft Destek ve Kurtarma Yardımcısı
  • Office 365 Pro Plus optional connected experiences
  • Office in Microsoft 365 Consumer
  • Office in Microsoft 365 Family
  • Office in Microsoft 365 Personal
  • Office Mağazası
  • Office Sway
  • Office.com
  • OneDrive.com
  • OneDrive
  • OneNote.com
  • Outlook.com
  • Paint 3D
  • Presentation Translator
  • Rinna
  • rise4fun
  • Seeing AI
  • Send
  • Skype in the Classroom
  • Skype Manager
  • Skype.com
  • Sonraki Kilit Ekranı
  • Spreadsheet Keyboard
  • Sway.com
  • to-do.microsoft.com
  • Translator for Microsoft Edge
  • Translator Live
  • UrWeather
  • ux.microsoft.com
  • Video Breakdown
  • Visio Online
  • Web için Office (eski adıyla Office Online)
  • Web Translator
  • Windows Fotoğraf Galerisi
  • Windows Live Mail
  • Windows Live Writer
  • Windows Mağazası
  • Windows Movie Maker
  • Xbox Game Pass
  • Xbox Game Studios oyunları, uygulamaları ve web siteleri
  • Xbox Live Gold
  • Xbox Live
  • Xbox Music
  • Xbox Store

Adamlar bunları kullanıyorsan aşağıdaki maddelere tabiisin demiş. Aşağıdaki açıklamayı okursan zaten anlarsın yasak olduğunu.

1626338291501.png

@partylikeits1941

Hesap paylaşımını destekleyen birisiyim (Technopat'ın görüşünü bilmiyorum, ama görüş bildirmek yasak değildir diye umuyorum).

Her oyun için ortak Steam/Epic/EA hesabı alarak bunu yaptığımız bir kaç oyun var. Mesela 3 arkadaş bir hesap açıp sadece Horizon Zero Dawn aldık, sırayla oynadık. Steam bunu beğenmeyip hesabı ban'larsa sadece Horizon Zero Dawn gitmiş olacak.

Hesap paylaşımı ile korsan arasındaki farka kendi "etik" bakış açımı söyleyeyim (yasal bakış açımı paylaşma şansım yok zaten, çünkü yasalar tartışılmaz).

Bir oyun kırılır ve korsanı dağıtılırken, bu zincirde bir sürü insan para kazanıyor. "Bağış" ile para kazanan bu insanların, oyunun kendisi ve yapım süreci ile uzaktan yakından alakası yok. Yani, hiç para kazanmaması gereken kişiler para kazanmış oluyor. Bu yüzden bence etik değil.

Oyunu ortak hesapla yasal yollardan aldığınızda ise, parayı zaten kazanması gereken kişiler kazanıyor. 3 kişi ortak aldığımızda "3 kişilik para kazanacaklardı, 1 kişilik kazandılar. 2 kişilik para değeri kadar zarardalar" bakış açısı yanlış. Çünkü, eğer ortak alma şansımız olmasaydı, almayacaktık ve de oynamayacaktık. Bu kadar basit ve net.

Korsanla mücadele kapsamında onlarca ülkede yapılan bir ankette de böyle bir sonuç çıkmıştı. Korsan oyun oynayanların çok büyük bir kısmı, eğer oyunun korsanı olmasaydı oyunu yine de almayacaklarını beyan etmişlerdi. İşin ilginci ise korsan oyun oynayanların %20 küsürü beğendikleri oyunları sonradan satın aldıklarını söylemişlerdi.

Çok değil, bundan 10-15 sene önce oyun dergileri demo DVD'ler verirdi, oyunu görür, sistemimizde test ederdik. Çıkınca da aramızda para toplayıp alırdık. Kura çekip ilk kimin oynayacağını seçer ve DVD'yi döndürmeye başladık. Sonra online aktivasyon geldi, firmaların gözünü para açlığı bürüdü, gelip DVD'mizi kiminle paylaştığımıza göz koyar oldular.

Dostum benim attığım dışında bir Microsoft, Xbox App veya Microsoft Store kullanıcı sözleşmesi at ben sana onu bulup getireceğim. Zaten sana attım ben yasak olduğunu net olarak belirtmiş Microsoft. Microsoft Hizmet Sözleşmesinde şu deniyor:

Burada yazan hizmetleri de yazalım:

Adamlar bunları kullanıyorsan aşağıdaki maddelere tabiisin demiş. Aşağıdaki açıklamayı okursan zaten anlarsın yasak olduğunu.

Eki Görüntüle 1108042
Attığınız, hatta turuncu ile belirttiğiniz yerin gerisinde, kocaman UYGULAMA yazıyor ama siz bilirsiniz tabi. Ben hiçbir zaman tabi olmuyoruz demedim, XBOX uygulamasını ya da Microsoft hizmetlerini kullanıyorsan, bu uygulamaları satamazsın. Misal az önce de yazdım, XBOX uygulamasını USB'ye, CD'ye çekip, CD'cide satamazsın. Yazılım lisansı hükümlerine aykırı. Hesabın ile ne yapacağını öğrenmek için ise, ''Microsoft hesabı'' başlıklı yere bakmanız gerekiyor. Attığınız yerin bentlerinde de hemen her seferinde uygulamadan bahsedilmiş, hesaptan değil farkettiyseniz.

O bölümlerde de ''hesap satamazsınız, kiralayamazsınız'' diye bir ibare yok. Size bahsettiğim şey bu. Hesap ile yazılımı karıştırıyorsunuz. Yani daha basitleştirerek şöyle anlatabilirim, mesela bir online oyun olduğunu varsayın, hesap satışına izin veriyor. Ancak bu online oyun yapımcıları doğal olarak oyunlarının korsan CD'ciye düşmesini istemez. Yazılım lisansı bölümü bunun için var. Yoksa hesap satışı ayrı sözleşme başlığına tabidir, yasaklanması isteniyorsa, bu direkt olarak oraya yazılır. Dediğim gibi Steam yazmıştır, EA yazmıştır, Microsoft yazmamıştır, ve izin de vermiştir, iki kere farklı Microsoft Agent'leri ile konuşmalarıma göre.

İstediği kadar yasaklansın, hesap satışı devam edecek. Hesap satanlar Discord adresini verdiği için sürekli olarak devam edecek.

Hocam o kadar net açıklamışsınız ki. Şu yazıyı okuduktan sonra hala aksini iddia edene acırım. Geçenlerde bu konuda Vatan savunur gibi savunanlar oldu hesap satışını.

Bu konuyla birlikte forumdaki sürü psikolojisini de bir kez daha kanıtlamış olduk :)

@Can Çeralp düşüncelerine katılıyorum. Ancak Türkiye'de durum farklı. Birçok insan istemediği için değil satın alamadığı için korsana yöneliyor. Oyun fiyatları inanılmaz derecede yüksek özellikle konsol tarafında. Bir de sıkıntı korsan kullanmaktan öte hesapları onlarca kişiye kiralamak.

Attığınız, hatta turuncu ile belirttiğiniz yerin gerisinde, kocaman UYGULAMA yazıyor ama siz bilirsiniz tabi. Ben hiçbir zaman tabi olmuyoruz demedim, XBOX uygulamasını ya da Microsoft hizmetlerini kullanıyorsan, bu uygulamaları satamazsın. Misal az önce de yazdım, XBOX uygulamasını USB'ye, CD'ye çekip, CD'cide satamazsın. Yazılım lisansı hükümlerine aykırı. Hesabın ile ne yapacağını öğrenmek için ise, ''Microsoft hesabı'' başlıklı yere bakmanız gerekiyor. Attığınız yerin bentlerinde de hemen her seferinde uygulamadan bahsedilmiş, hesaptan değil fark ettiyseniz.

O bölümlerde de ''hesap satamazsınız, kiralayamazsınız'' diye bir ibare yok. Size bahsettiğim şey bu. Hesap ile yazılımı karıştırıyorsunuz.
Dostum ne diyorsun ya? Tamam hesap sözleşmesini bul getir lütfen. :D Uygulamayı kullanmak için hesaba ihtiyacın var zaten hesap olmadan uygulamayı kullanamıyorsun bile. Söylediğin çok saçma. Adam uygulamanın dosyalarını satıp ne yapsın? Veya bununla ilgili maddeyi ne yapsın? Sana uygulamanın kullanım iznini hesap aracılığıyla veriyor. Yine de Xbox hesabı oluştururken sunulan şartlara bakıp döneceğim hemen.

Aha bu da canlı kanıtı:

Aha bu da canlı kanıtı:
Bir kişi dolandırıcı diye herkesi suçlamak saçma. 10 TL'ye kim sınırsız Gamepass veriyor ?

Bir kişi dolandırıcı diye herkesi suçlamak saçma. 10 TL'ye kim sınırsız Game Pass veriyor?

Herkesi suçlamıyorum sosyalin içinde anlık 1000 kişi varsa 5-6 kişi içinde çıkabiliyor anlamında diyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı