Heyecanlandığım için psikiyatriye gitmeli miyim?

Spora gidiyorum. Orada bile kimseyle konuşamıyorum. Kilo bile veremiyorum stresli olunca kendimi tutamıyorum yemek yiyorum ister istemez.

Bende öyle düşünüyorum. Psikiyatriye bunu nasıl açıklarım diye düşünüyorum anlatmaya bile korkuyorum.
Cafelerde takılabilirsiniz veya herhangi bir kulübe üye olabilirsiniz. Zaten hiç tanımadığınız insanlarla bile yan yana oturunca illa ki sohbet açılıyor, sadece biraz uğraşmanız yeterli. Ama tabii sapık gibi de insanları rahatsız edin demiyorum. :D

Cafe'lerde takılabilirsiniz veya herhangi bir kulübe üye olabilirsiniz. Zaten hiç tanımadığınız insanlarla bile yan yana oturunca illaki sohbet açılıyor, sadece biraz uğraşmanız yeterli. Ama tabii sapık gibi de insanları rahatsız edin demiyorum. :D

Dostum, bırak sohbet etmeyi, oturamıyorsun bile. Sanki bunlar başka dünyadan gelmiş gibi düşünüyorsun. :)

Cafelerde takılabilirsiniz veya herhangi bir kulübe üye olabilirsiniz. Zaten hiç tanımadığınız insanlarla bile yan yana oturunca illa ki sohbet açılıyor, sadece biraz uğraşmanız yeterli. Ama tabii sapık gibi de insanları rahatsız edin demiyorum. :D
Olmuyor ki. İş yerinde günaydın diyen kıza bile günaydın kelimesini zar zor diyebiliyorum yüzüne bakamıyorum elim ayağım titriyor.

Dostum, bırak sohbet etmeyi, oturamıyorsun bile. Sanki bunlar başka dünyadan gelmiş gibi düşünüyorsun. :)
Ne olacak bizim halimiz senin psikiyatriye gitmek gibi düşüncen var mı?

Ben bir profesyonel değilim ama anlattıklarına göre maalesef Anksyite Bozukluğun var. Ve ayrıyeten Sosyal Anksyite Bozukluğun var. Eğer uyku problemleri de yaşıyorsan kesinlikle uzman bir Psikiyatriye görünmeni tavsiye ederim. Burada hap tavsiyesi vermeyeceğim ama verebilseydim kesinlikle tam sana göre bir ilaç var. Kendim de 7 yıldır kullanıyorum. Burada insanlara sorarak veya biriyle dertleşerek çözüm arama sakın. Çünkü dertleştiğin insanları tanıyorsun. Tanımadığın birine daha çok güvenir ve her sorununu söylersin. Zaten Psikiyatri Uzmanları BDT dediğimiz Bilişsel Davranış Terapisi yapıyor. Senin düşünce yapını değiştirerek özgüven sağlıyorlar. Eğer gerçekten de Uzman birisiyse 4. Seanstan sonra etkisini görürsün. Şimdiden geçmiş olsun kardeşim.

Hocam bu biraz da karakter meselesi aslında. Eğer içekapanık, utangaç biriyseniz böyle olabiliyor ama azıcık sosyalleşince zaten kendiliğinden dışadönük oluyorsunuz. Ben genelde grubun delisi olduğum çok kolay sohbet açıyorum tanımadığım insanlarla. Daha geçen gün adamın biri ''ooo Cem napıyorsun?'' falan dedi halbuki ben adamı tanımıyorum bile. :D

Olmuyor ki. İş yerinde günaydın diyen kıza bile günaydın kelimesini zar zor diyebiliyorum yüzüne bakamıyorum elim ayağım titriyor.

Hocam sizin ki gerçekten birazcık ileri bir seviye olmuş gibi. Bence de bir destek almanızda fayda var.

Ben bir profesyonel değilim ama anlattıklarına göre maalesef Anksyite Bozukluğun var. Ve ayrıyeten Sosyal Anksyite Bozukluğun var. Eğer uyku problemleri de yaşıyorsan kesinlikle uzman bir Psikiyatriye görünmeni tavsiye ederim. Burada hap tavsiyesi vermeyeceğim ama verebilseydim kesinlikle tam sana göre bir ilaç var. Kendim de 7 yıldır kullanıyorum. Burada insanlara sorarak veya biriyle dertleşerek çözüm arama sakın. Çünkü dertleştiğin insanları tanıyorsun. Tanımadığın birine daha çok güvenir ve her sorununu söylersin. Zaten Psikiyatri Uzmanları BDT dediğimiz Bilişsel Davranış Terapisi yapıyor. Senin düşünce yapını değiştirerek özgüven sağlıyorlar. Eğer gerçekten de Uzman birisiyse 4. Seanstan sonra etkisini görürsün. Şimdiden geçmiş olsun kardeşim.
Artık ilaç mı verecek, tavsiye mi verecek bilemiyorum ama artık düzgün hayatım olsun istiyorum. Uyku problemi bende en başta geliyor ondan bahsetmedim ama, 12 saat uyusam bile güne yorgun ve isteksiz başlıyorum. Sanırım yarın psikiyatriye gidicem.

Evet, psikiyatri'den randevu aldım. Artık herhalde derdimi bu konudan bakarak söyleyeceğim. :)

Bizim buradaki hastahanede 1 tane psikiyatri varmış ve oda bayan. Umarım doktora karşı derdimi anlatabilirim 🥲.
Tavsiye vermez öncelikle senin durumunu teşhis eder. Büyük ihtimal yaygın ve sosyal anksiyete zaten. Sonrasında ödevler verir. Mesela bir arkadaşla buluşmanı ister. Bir yerde kahve içmeni ister. Zor görevlerde verebilir. Eğer sallamasyon biriyse ilaç yazar geçer. Ama sadece ilaç ile Psikoloji asla düzelmez bunu unutma.

Sendeki semptomların neredeyse hepsi bendede var kilo almak ve titremek dışında, bende 18 yaşımdayım 2 hafta önce ilk kez psikoloğa gittim gerçekten iyi hissettiriyor. Aslında asosyal değilde aşırı içime kapanık biriyim. Samimi olduğum 3 arkadaşım var onların dışında kimseyle samimi olamıyorum ve durduk yere kimseyle sohbet etmiyorum. Kesinlikle psikoloğa git zararı olmaz faydası olur. Ailenle aran kötüymüş onlarlada görüşmek isteyecektir. Eğer benim gibi biriysen kendini hasta olarak görme senin kafa dengin insan yok, kendini ifade edebiliyorsun seni anlayabileceğini düşündüğün için burada konu açmışsın mesela. Tabi ben uzman değilim seni tam olarak tanımıyorum. Psikoloğa gitmeni öneririm. Ilk seansım bittikten sonra eve gidene kadar yüzüm gülmüştü çünkü psikolog ailemin aksine her konuda bana hak vermişti çok mutlu olmuştum. Bu hafta da ödev verdi tek başıma mall of istanbul a gidip sinema izlemeye gittim. Hiç zorlanmadım hatta evde babamın yanında olmadığım için iyi hissettim. Ama bu bende ne gibi bir değişim yaptı bilmiyorum. Ben halimden memnunum ama ailem çok baskı yapıyor, sanki onlar 100 yil geride yaşıyor ve benimde onlar gibi olmami istiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı