Hiç özel eğitim almadan 3.kur (B2) iyi mi?

SirYakup

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Dünya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Lise 2'ye geçtim. Okulda bildiğiniz gibi çok iyi öğretim yok. Genelde oyun ve yabancı dizilerden öğrendiğim ingilizce bana yetiyor. Bugün merak ettim ve bir test yapmak istedim.
İngilizce Seviye Tespit Sınavı
Sitenin linki bu, çok doğru tespit ediyor mu bilemiyorum ancak Intermediate olarak ölçtü beni. Galiba B2 yani 3.Kur olarak geçiyor. Sizce nasıl? Yakında yurtdışına çıkacağız, sizce bu ingilizce yeterli olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle son sorunu cevaplayayım. Biraz İngilizce bilmek bile yurt dışında yeterli olur. Sonuçta akademik tartışmalara katılmayacaksın diye tahmin ediyorum :) Günlük hayatta bir şekilde anlaşabiliyorsun. O yönden çekincen olmasın. Hele ki gideceğin yerler ana dil İngilizce olmayan topraklar ise hayli hayli yeterli olacaktır. Oralarda da sonuçta senden çok daha iyi değil ortalama olarak.

Sitede sorulara bir göz gezdirdim. Bu test ile bir sonuca ulaşmak mümkün değil. Bu seviyelerin belirlendiği sınavlarda klasik 4 bölüm de oluyor. Dinleme, Konuşma, Yazma ve Okuma olarak... Sadece çoktan seçmeli boşluk doldurma yeterli değil. Dediğim tüm bölümleri içermiyor olsa da İngilizce seviyen hakkında fikir sahibi olmak istiyorsan YDS ya da KPDS gibi resmi sınavların denemelerini ya da geçmiş sınavlara ait soruları indirip çözmeyi deneyebilirsin. Bana soracak olursan rakam ya da puan olarak nerede olduğundan çok senin kendini yeterli görmen ya da bildiğin dilin sana yeterli gelip gelmemesi daha önemli.

İngilizceni geliştirmek için de birden fazla yöntem mevcut. O yüzden şunu şunu yapmalısın demeyeceğim. Kendine uygun yöntemi internetten araştırma yaparak profesyonelleri referans alarak bulmalısın. Ancak okuma yapmak önemli bence. Hangi yöntemle gidersen git okuma ile pekiştirilmeli.

Bir de dipnot iliştireyim affına sığınarak: Intermediate B1 olarak geçer. B2 Upper-Intermediate denilen seviyedir.

Ben de anı değerlendirip kendimi denemek istedim Upper-Intermediate diyor, bu B-C tarzından kaç oluyor nereden baktınız acaba? :kıkırda:

Yanlış anlaşılmasın. Buradan yaptığınız için nasıl yaparsınız? Böyle şey olur mu? gibi bir şey kastetmedim :) İyi yapmışsınız pratiktir en nihayetinde.

Bir yerden baktığımdan değil kendi bilgimden söylüyorum.

A1 - Beginner
A2 - Elementary
B1 - Intermediate
B2 - Upper-Intermediate
C1 - Advance
C2 - Proficiency

olarak geçer.

CEFR (Common European Framework of Reference for Languages)

Dosya Ekleri

• CEFR levels and learning hours.png
    CEFR levels and learning hours.png
    13,5 KB · Görüntüleme: 71
Ben de testi yaptım ama genel olarak böylesine kısa bir testin sonucuna dayanarak seviye belirlemenin pek de sağlıklı olmadığını düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı