Hiç uyku felci yaşadınız mı?

Nefesiniz kesiliyor, sağa sola dönmeye çalışıyorsunuz fakat olmuyor. Yavaş yavaş geçiyor ama çok kötü oluyorsunuz. Bilimsel olarak açıklamalarına baktım neden oluyor diye fakat neredeyse tatmin edici hiç bir şey bulamadım. Karabasan olduğuna inanmaya başlıyorum artık😀.

Ben 5-6 kere yaşadım ama uyku felci olup olmadığını pek bilmiyorum. Rüya görürken birisiyle konuşuyorum ve bir anda konuştuğum kişinin sesi boğuklaşıyor, kulağım çok yüksek sesle çınlamaya başlıyor. Biraz gözümle etrafı kesiyorum bir şey var mı diye, kapıda bir karaltı görüyorum işler orada kopuyor zaten. Daha sonra hareket edemediğimi farkediyorum, 1-2 dakika sonra da hiçbir şey olmamış gibi uykuma devam ediyorum.

Uykundan uyanıyorsun ama hareket edemiyorsun ve konuşamıyorsun. Ortalama 4-5 dakika arası sürüp beynin, kaslarını uyandırdıktan sonra normale dönüyorsun. Bu normal olanı diye biliyorum. Bunun bir de hastalık olanı var ve o daha sık tekrarlıyor ve halüsinasyonlar işin içine giriyor. Eğer hastalıksa profesyonel destek alınması gerekiyor. İlk yaşadığında ne olduğunu bilmediğinden koruyorsun ve seslenmek istiyorsun. Korku dolu 5 dakikadan sonra kendine geliyorsun ve sonra araştırdıkça normal bir durum olduğunu anlayıp bir dahaki sefer de korkmuyorsun. Neden olduğuna gelirsek, kişi stresliyse ve uzun bir süreçte doğru düzgün uyumamışsa olma ihtimali artıyor. Türkiye'de sık görülme nedenleri arasında belki de stres vardır, kim bilir. Uyku saatlerinize dikkat edip, stres seviyenizi azaltmaya çalışırsanız yaşama ihtimaliniz azalır.

Korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Gece yatağa uzanın. Konuşmadan ve hareket etmeden 5 dakika durun. Hastası değilseniz böyle yaşayacaksınız. Hastası olanlarda 30 dakika gibi ciddi boyutlara çıkıyor diye okumuştum. Tabii onlarda işin için halüsinasyonlar da giriyor.

Nefesiniz kesiliyor, sağa sola dönmeye çalışıyorsunuz fakat olmuyor. Yavaş yavaş geçiyor ama çok kötü oluyorsunuz. Bilimsel olarak açıklamalarına baktım neden oluyor diye fakat neredeyse tatmin edici hiç bir şey bulamadım. Karabasan olduğuna inanmaya başlıyorum artık😀.
Hocam nefesiniz gerçek anlamda kesiliyorsa uyku apnesi olabilir. Benim de başıma geldi birkaç kez. Kızımı kontrole götürünce doktora sormayı düşünüyorum.

Hayır daha önce techonpatta bir konuda kounşmuştuk yaşayan çoğ kişi anılarını anlattı ne olduğunu o zaman öğrendim o zamandan beride korkuyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı