Hiçbir şey yapmıyorum, boşluktayım

YakupAziz

Hectopat
Yer
SFYA Digital
Merhaba değerli forum üyeleri diyerek başlamak isterdim, ancak şimdi sizlere bir abi, kardeş olarak soracağım. 9. sınıfa kadar zehir gibi zekam vardı, derslerle gram alakam yoktu, not bile almıyordum ancak sınavlarım 80 aşağısına düşmüyordu. O zamanlar en azından bir hayat amacım vardı; okula git, okuldan gel, PC oyna, yat. Şimdi ise 9. sınıftayım ve devamsızlıktan ötürü kaldım. Kaldığım içinde içimdeki bütün hayat enerjim sıfıra indi, şu an hiçbir şey yapmadan sadece ekrana bakıyorum. Oyunlar sıkmaya, dizi izlemek sarmamaya başladı. PC'yi satıp bir hobi edinmeye çalıştım fakat bu ekonomide tekrar yeni bir PC alamazdım. Bir meslek seçip onun için liseyi ve üniversiteyi okumak bana zaman kaybıymış gibi geliyor. Onun yerine ticaret ile de uğraşabilirim ancak nasıl uğraşacağımı bile bilmiyorum. Önümü göremiyorum, ileride ne olacağımı bilmiyorum. 8 yıl okula gittim ancak kimse okulda bana ileride ne olmak istediğimi sormadı. Kimse gelip nasıl para kazanacağımı bana anlatmadı. 8 yıl okula gittim ancak hiç kimse gelip hayallerimi bile sormadı. Tek yaptıkları bana matematik, Türkçe öğretmekti. Şu anda bulunduğum boşlukta ise 8 yıl öğrendiklerimin hiçbiri işe yaramıyor. İşte arkadaşlar bu yüzden okula artık güvenmiyorum. Bundan sonra ne yapacağımı bilmiyorum. Geleceğimi çaldılar...

İleride hangi meslek sahibi olmayı düşünüyor musunuz?
Hayalleriniz nelerdir?
Cidden soruyorum

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba değerli forum üyeleri diyerek başlamak isterdim, ancak şimdi sizlere bir abi, kardeş olarak soracağım. 9. sınıfa kadar zehir gibi zekam vardı, derslerle gram alakam yoktu, not bile almıyordum ancak sınavlarım 80 aşağısına düşmüyordu. O zamanlar en azından bir hayat amacım vardı; okula git, okuldan gel, PC oyna, yat. Şimdi ise 9. sınıftayım ve devamsızlıktan ötürü kaldım. Kaldığım içinde içimdeki bütün hayat enerjim sıfıra indi, şu an hiçbir şey yapmadan sadece ekrana bakıyorum. Oyunlar sıkmaya, dizi izlemek sarmamaya başladı. PC'yi satıp bir hobi edinmeye çalıştım fakat bu ekonomide tekrar yeni bir PC alamazdım. Bir meslek seçip onun için liseyi ve üniversiteyi okumak bana zaman kaybıymış gibi geliyor. Onun yerine ticaret ile de uğraşabilirim ancak nasıl uğraşacağımı bile bilmiyorum. Önümü göremiyorum, ileride ne olacağımı bilmiyorum. 8 yıl okula gittim ancak kimse okulda bana ileride ne olmak istediğimi sormadı. Kimse gelip nasıl para kazanacağımı bana anlatmadı. 8 yıl okula gittim ancak hiç kimse gelip hayallerimi bile sormadı. Tek yaptıkları bana matematik, Türkçe öğretmekti. Şu anda bulunduğum boşlukta ise 8 yıl öğrendiklerimin hiçbiri işe yaramıyor. İşte arkadaşlar bu yüzden okula artık güvenmiyorum. Bundan sonra ne yapacağımı bilmiyorum. Geleceğimi çaldılar...
Ne olmak ve kendinizi nerede görmek istediğini veya neler yapmayı hayal ettiğinizi yazar mısınız? Bir abi gibi anlamaya çalışırım.

İleride hangi meslek sahibi olmayı düşünüyor su n uz?
Hayalleriniz nelerdir?
Cidden soruyorum.

Geleceğe dair tek hayalim 25-30 yaşlarımda kendime ait bir restoran açmak, ancak bu hayali gerçekleştirmek için ne yapacağımı inanın bilmiyorum.
Ne olmak ve kendinizi nerede görmek istediğini veya neler yapmayı hayal ettiğinizi yazar mısınız? Bir abi gibi anlamaya çalışırım.

Restoran açmayı hayal ediyorum, güzel ve konforlu bir restoran için ne kadar bütçe gerek, ne kadar zaman ve ne kadar eğitim gerekli olduğunu bilmiyorum.

Geleceğe dair tek hayalim 25-30 yaşlarımda kendime ait bir restoran açmak, ancak bu hayali gerçekleştirmek için ne yapacağımı inanın bilmiyorum.

Restoran açmayı hayal ediyorum, güzel ve konforlu bir restoran için ne kadar bütçe gerek, ne kadar zaman ve ne kadar eğitim gerekli olduğunu bilmiyorum.

Buna gastronomi ile başlaya bilirsiniz. Buna lisede başlaya m a d ı y sa n ı z. Üniversite var. O yüzden üniversite hedef ley in. Tabi aşçılık anlamında soruyorsanız. Diğer türlü işletme oluyor

Çoğu Türk gencinin aksine güzel ve yapılabilir bir hedefiniz var. İmkansız bir şey değil. Üniversite 4. sınıf öğrencisiyim, bir aksilik olmazsa 3 haftaya eğitim hayatımı bitirip, iş hayatına kökten atılacağım. Şu anda da adı sayılır bir firmada yarı zamanlı çalışanım. Ülke geneline bakınca iş, aile ve gelecek konusunda şanslı bireylerdenim.
Senin içinde tavsiye vermek isterdim, özellikle 12. sınıf vs olsan Gastronomi ve İşletme okuman konusunda da yardımcı olurdum. Yaşın biraz daha genç, madem lise okumak sana göre değil yemek üzerine yazılmış kitapları al. Evde malzemesini alabildiğin yemekleri yaparak başla bu işe. Daha sonra ise bir fastfood zinciri firmasında bir süre yemek hazırlama kısmında çalışmaya bak. Oradan ilerle yanına iyi arkadaşlar ve dostlar edin. Bunlar çok uzun bir zaman çizelgesi fakat yılma. Bende Üniversite stajımı yapacağım zaman birçok iyi firmaya başvurmuştum 2 sene önce, 4 adet eleme basamağı var tüm başvurularımda da tüm basamakları geçip yerleştirmeye hak kazanıyorum fakat bir türlü yerleşemedim. Hep bana bazı bahaneler sundular ve stajımı biraz daha ertelemek zorunda kaldım. O zaman anladım ki aranan eleman olmak önemli. Kaliteli bir üniversite de okuduğum halde çok fazla ret yedim. 1.5 sene önce hayatımı değiştiren bir firma ve işe kabul edildim. Ben sadece LinkedIn üzerinden hesap oluşturup profilimi doldurmuştum, hiçbir kuruma başvurmamıştım öylece duruyordu sadece hesabım bir gün o mail geldi. Ben beklemiyorum tabi şok içindeyim. Meğersem daha önceden katıldığım mülakatlar ve elemeler işveren havuzlarında bekletiliyormuş ve firmalar kendi aralarında bunları yayıyormuş işte şu kişi şöyle şöyle elemden geçti veya böyle hedefleri varmış gibi. Benim bilgilerimi öğrenen bir firma beni kabul ediyor, hayatımın en şanslı anıydı.
Hikayenin çok mutlu bir başlangıcı olmayabilir, ama seni sen yapan şey bu değil hikayenin geri kalanı. Kim olmayı seçtiğin.

9. sınıfa kadar zehir gibi zekam vardı, derslerle gram alakam yoktu, not bile almıyordum ancak sınavlarım 80 aşağısına düşmüyordu...
Ben de böyle bir öğrenciydim. 9'un başında notlarım çok düşmese de sınıfa göre kötüydü ve hayatımda ilk kez o zaman ciddi ders çalışmaya başladım. Kendimi zorladıkça ortama alıştım, başarılı oldum. Bence bulunduğun ortam çok önemli. Eğer kendinden geride olan insanlarda takılıyorsan sen de onların seviyesine inersin.
Bir meslek seçip onun için liseyi ve üniversiteyi okumak bana zaman kaybıymış gibi geliyor.
İstediğiniz şeylerle öğreniminiz devam ederken de rahatça ilgilenebilirsiniz. Müzikte, resimde veya bilim olimpiyatlarında vs. başarılı olan insanlar tanıdım ve hiçbiri de bu alanlarda başarılı olurken okulundan feragat etmek zorunda kalmadı.

Çoğu Türk gencinin aksine güzel ve yapılabilir bir hedefiniz var. İmkansız bir şey değil. Üniversite 4. sınıf öğrencisiyim, bir aksilik olmazsa 3 haftaya eğitim hayatımı bitirip, iş hayatına kökten atılacağım. Şu anda da adı sayılır bir firmada yarı zamanlı çalışanım. Ülke geneline bakınca iş, aile ve gelecek konusunda şanslı bireylerdenim.
Senin içinde tavsiye vermek isterdim, özellikle 12. sınıf vs olsan gastronomi ve işletme okuman konusunda da yardımcı olurdum. Yaşın biraz daha genç, madem lise okumak sana göre değil yemek üzerine yazılmış kitapları al. Evde malzemesini alabildiğin yemekleri yaparak başla bu işe. Daha sonra ise bir fastfood zinciri firmasında bir süre yemek hazırlama kısmında çalışmaya bak. Oradan ilerle yanına iyi arkadaşlar ve dostlar edin. Bunlar çok uzun bir zaman çizelgesi fakat yılma. Bende üniversite stajımı yapacağım zaman birçok iyi firmaya başvurmuştum 2 sene önce, 4 adet eleme basamağı var tüm başvurularımda da tüm basamakları geçip yerleştirmeye hak kazanıyorum fakat bir türlü yerleşemedim. Hep bana bazı bahaneler sundular ve stajımı biraz daha ertelemek zorunda kaldım. O zaman anladım ki aranan eleman olmak önemli. Kaliteli bir üniversite de okuduğum halde çok fazla ret yedim. 1.5 sene önce hayatımı değiştiren bir firma ve işe kabul edildim. Ben sadece LinkedIn üzerinden hesap oluşturup profilimi doldurmuştum, hiçbir kuruma başvurmamıştım öylece duruyordu sadece hesabım bir gün o mail geldi. Ben beklemiyorum tabii şok içindeyim. meğerse daha önceden katıldığım mülakatlar ve elemeler işveren havuzlarında bekletiliyormuş ve firmalar kendi aralarında bunları yayıyormuş işte şu kişi şöyle şöyle elemden geçti veya böyle hedefleri varmış gibi. Benim bilgilerimi öğrenen bir firma beni kabul ediyor, hayatımın en şanslı anıydı.
Hikayenin çok mutlu bir başlangıcı olmayabilir, ama seni sen yapan şey bu değil hikayenin geri kalanı. Kim olmayı seçtiğin.

Değerli öneri ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, konuyu açıldığından bu zamana kadar da hayallerim hakkında ufak araştırmalar yaptım, bilgilendirmeler okudum. Sizce hayallerimi gerçekleştirebilmek için illaki üniversite eğitimi almak zorunda mıyım? Eğitim öğretim hayatıma devam etmezsem ileride önüme ne gibi engeller çıkabilir ki?

Geri
Yukarı