Hiçbir şeyi akılda tutamamak

Makaleler
44
Bir uzun yazı okudum mu unutuyorum. Nadir/bazen kısa okuduğum şeyleri bile unutuyorum. Antrenmanlarla matematik 1 kitabının "2+6" gibi soru soruyordu. "Aman ben bunu yaparım." dedim. İleri sayfalara baktım. Tırt çıktı. Yapamadım.

O yüzden bir şey yapamıyorum. "Kendimi sıkıp ders mi çalışayım." diyorum fakat onda da bir cacık olmuyor. Kafayı yiyeceğim ya! Kimseyi kıskandığım yok. Hak eden istediği kazanmasını isterim. Ama benden hiçbir cacık olmuyor. Neden ben yapamıyorum diyorum. Olmadığı için kabullenmek lazım sanırım.

İçimdeki 2 ses:
1- Hayır, çalışmak hatta zihinsel aktivite sana zarar veriyor. O yüzden gir bir işe ve çalışmaya başla. Para kazan. Krallar gibi yaşa. Madem olmuyor niye uğraşıyorsun?
2- Bir kere daha denesen ne olacak? Neden bu kadar çabuk vazgeçiyorsun? 9. sınıftan beri istediğin bilgisayar mühendisliğini düşündün. Bu kadar hemen vazgeçme.
Sesleri var.

Kendime yediremiyorum. Lütfen bana bir çıkış yolu gösterin. Ders çalışmıyorum ancak stresini yaşıyorum. Ne kadar da saçmalık...

Bu aklımdan çıksa gerçekten hayatımda hiçbir sorunum olmayacak. O kadar ciddiyim yani.

Bir uzun yazı okudum mu unutuyorum. Nadir/bazen kısa okuduğum şeyleri bile unutuyorum. Antrenmanlarla matematik 1 kitabının "2+6" gibi soru soruyordu. "Aman ben bunu yaparım." dedim. İleri sayfalara baktım. Tırt çıktı. Yapamadım.

O yüzden bir şey yapamıyorum. "Kendimi sıkıp ders mi çalışayım." diyorum fakat onda da bir cacık olmuyor. Kafayı yiyeceğim ya! Kimseyi kıskandığım yok. Hak eden istediği kazanmasını isterim. Ama benden hiçbir cacık olmuyor. Neden ben yapamıyorum diyorum. Olmadığı için kabullenmek lazım sanırım.

İçimdeki 2 ses:
1- Hayır, çalışmak hatta zihinsel aktivite sana zarar veriyor. O yüzden gir bir işe ve çalışmaya başla. Para kazan. Krallar gibi yaşa. Madem olmuyor niye uğraşıyorsun?
2- Bir kere daha denesen ne olacak? Neden bu kadar çabuk vazgeçiyorsun? 9. sınıftan beri istediğin bilgisayar mühendisliğini düşündün. Bu kadar hemen vazgeçme.
Sesleri var.

Kendime yediremiyorum. Lütfen bana bir çıkış yolu gösterin. Ders çalışmıyorum ancak stresini yaşıyorum. Ne kadar da saçmalık...

Bu aklımdan çıksa gerçekten hayatımda hiçbir sorunum olmayacak. O kadar ciddiyim yani.

Yapmaya çalıştığın şeyin tam olarak bu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir emek vermeden meyve alamazsınız.

İçindeki seslerin sonucunu hesapla. Sanırım lise okuyorsun. Şu an herhangi bir mesleğe girerek krallar gibi para kazanamazsın. Bu sorunu çözünce başka bir sorunun kalmayacağını belirttiğine göre ailenin ekonomik sorunu da yok. Zaten pandemi var bu sadece ertelemek olur.

İkinci ses ise daha mantıklı gibi duruyor. İşinde başarılı birisi gelecekte ilk seçeneğe göre çok daha kral gibi yaşayacaktır. Tabii bunu yaparken eğlenmeyi vesaire unutmaman gerekiyor. Motive olmak için bu videoyu izleyebilirsin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu izledikten sonra aklına yatarsa açıklama kısmındaki uygulamadan çeşitli zinciri kırma sayfası oluşturabiliyorsun. Ben ders çalışma diye başladım diş fırçalama, kitap okuma, belirli bir miktar su içme tarzı rutinler yaptım. Egzersiz yapma tarzı rutinleri de hayatıma katabilirim. Ve başlamak için 2022 yılını beklemeye gerek yok ben bu yılın ortalarına doğru başladım.

belirttiğine göre ailenin ekonomik sorunu da yok
İşte burada sıkıntı var. Zarurî ihtiyacımızı karşılabiliyoruz. Kötü de değil.
Şu an herhangi bir mesleğe girerek krallar gibi para kazanamazsın.
Açık öğretim lisesinde okuyorum. Asgarî ücret bana kral gibi geliyor.
İkinci ses ise daha mantıklı gibi duruyor. İşinde başarılı birisi gelecekte ilk seçeneğe göre çok daha kral gibi yaşayacaktır. Tabii bunu yaparken eğlenmeyi vesaire unutmaman gerekiyor.
Burada da hiçbir şeyin garantisi var.

Okumak gerçekten zor ve pahalı bir iş. Hem birçok kitap alman gerekiyor hem de oldukça sıkı çalışman eğer yapamıyorsan okumaman çok daha iyi olur, boş yere kafanı yorma. Gir bir işe hem mesleğin olur hem kazancın olur hem de kafan rahat olur. Herkes okuyacak diye bir safsata çıkarttılar insanlar. 26 yaşında hiçbir şey bilmeden şirketlere girip orada işi öğreneceğini zannediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açık öğretim lisesinde okuyorum. Asgarî ücret bana kral gibi geliyor.
Ama bir çok geçim ücretini ailen karşılamıyor mu? Kira, su, elektrik ve ısınma gibi. İstanbul, İzmir gibi bir yerde yaşıyorsan o parayla evden ayrıldığın zaman hiçbir şey yapamazsın.

Okumak gerçekten zor ve pahalı bir iş. Hem birçok kitap alman gerekiyor hem de oldukça sıkı çalışman eğer yapamıyorsan okumaman çok daha iyi olur, boş yere kafanı yorma. Gir bir işe hem mesleğin olur hem kazancın olur hem de kafan rahat olur. Herkes okuyacak diye bir safsata çıkarttılar insanlar. 26 yaşında hiçbir şey bilmeden şirketlere girip orada işi öğreneceğini zannediyor.
Aynen kafası rahat olur. Depremde yıkılacak bir evde kirada yaşar ve bayramdan bayrama et yer. Ben bir şey demiyorum kendisi bilir sonuçta annesi babası değilim. Zaten üniversite okuyanlar enayi asgari ücret bile alamıyor ama lise mezunu olmayan insanlar alabiliyor.

Aynen kafası rahat olur. Depremde yıkılacak bir evde kirada yaşar ve bayramdan bayrama et yer. Ben bir şey demiyorum kendisi bilir sonuçta annesi babası değilim. Zaten üniversite okuyanlar enayi asgari ücret bile alamıyor ama lise mezunu olmayan insanlar alabiliyor.

Okumadığı için neden "depremde yıkılacak evde" otursun? Neden bayramdan bayrama et yesin? Bu konumda olacak kişi zaten nasıl okuyacak? Okumanın bedeli yıllık 20.000TL'den aşağı değil, özel okulları kastetmiyorum kitap masrafı, yol, yemek, konaklama...
İyi bir mühendis olduktan sonra çok mu yüksek maaş alacağını zannediyorsun? Harcamaları olmayacağını falan mı sanıyorsun? Baştan sona saçmalamışsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı