Hiçbir veri silinmeden Windows 11'e nasıl yükseltilir?

EndoCryne

Hectopat
RAM
8 GB
SSD veya HDD modeli
sandisk ssd plus 1 TB
Ekran kartı
AMD RADEON RX 550/550
Anakart
GİGABYTE B 450 M H
İşlemci
AMD Ryzen 3 3100 4-Core Processor 3.59 GHZ
Başlıkta dediğim gibi hiç bir veri silinmeden Windows 11'e nasıl yükseltilir? Secure Boot, TPM2.0 UEFI ve benzeri Windows 11 için gereken her şeyi açtım ben şimdi nasıl hiçbir veriyi silmeden nasıl bilgisayarımı Windows 11'e yükseltebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha bugün Windows 10'dan yükselttim. İndirme kısmını saymazsak 5-10 dakika arası sürdü SSD ile. Öncelikle TPM gibi ayarlarınız açık olup olmadığını öğrenmek ve sisteminizin destekleyip desteklemediği öğrenmek için bu linkten (Windows 11 Edinin | Microsoft) aracı indirirek kontrol edebilirsiniz. Sorun yoksa eğer bu linkten (Download Windows 11) yükleme yardımcısı ile Windows açıkken indirme işlemini tamamlayıp kolayca yükleyebilirsiniz. Yüklendikten sonra yeniden başlatma işlemi istiyor program ve açılırken Windows 11 kurulup sisteminizin bileşenlerine göre değişiklik gösterse de hızlıca kuruluyor ve açılıyor.

Bu şekilde yüklememin sebebi evdeki bilgisayarıma Windows Update ile güncelleme gelmedi. İş yerimdeki bilgisayar nispeten eski ve desteklemeyen bir sistem olmasına rağmen Windows Update kısmında Windows 11'i desteklemediğini belirten bir uyarı var. Bu yüzden zaten desteklediğini kontrol ettiğim evdeki bilgisayarımın öncelikle yine de bir kontrol uygulaması ile denetleme sağladım ve TPM'in kapalı olduğunu görünce aktifleştirince diğer linkteki Yükleme Yardımcısı ile kolayca yükledim. İllaki Windows Update ile Windows 11'in gelmesini beklemeye gerek yok.

Windows 11 kurulmalı mı sizce.

Açıkçası Bluetooth kulaklıklar ile ilgili Windows 10'da cidden sorun yaşıyordum ve bazı yazılımsal sorunlar da cabasıydı. Windows başlatılırken bazen yüklü işletim sistemi görüntülenemiyordu ve Windows 10'un başlamasında kullanılan bazı programlar hatalı olmasına rağmen ve onarmama rağmen hala devam edince aynı sorunlar bugün yükledim.

Windows 11 biraz daha karışık ve beklediğim, heyecanlandığım gibi de değildi. Genelde takip ettiğim neredeyse çoğu teknoloji editörü heyecanlanmadı ve şimdilik yüklenmesini önermedi ama Windows 10'a format atıp bir ton iş ile uğraşacağıma şimdilik böyle bir yöntem ile hem yeni sistemi deneyip hem de sorunumu çözmeyi umduğum için geçtim. Windows 10'da sorun yaşamasaydım merak etmeme rağmen en az bir 6 ay daha geçmezdim. Karışık olması ve ufak tefek takılmalar yine göz ardı edilebilir. Windows 10'u daha resmi çıkış yapmadan daha Insider sürümlerinde sorunsuzca kullanmıştım ve şu anki Windows 11'den daha iyiydi. Hatta bu zamana kadar Windows 8.1 ve Windows 8'i de erkenden denemiştim ve bu kadar hantalımsı değillerdi. Hemen Tom Clancy's Rainbow Six: Siege ile bir el oyun attım ve FPS olarak bir farkı yoktu Windows 10'dan. Tavsiyem şöyle ki eğer iş için ya da daha farklı önemli işlerinizi yapıyorsanız beklemeniz yönünde. Kardeşim kullanıyor şu an sistemi ve ödevleri falan önemli olmasına rağmen OneDrive ile tamamen yedekli olduğu için geçiş yaptım. Bu yüzden durumunu en iyi sen biliyorsun, analiz et ve sorun olmazsa geçiş yap dene. Olmadı geri Windows 10'a dönebilirsin diye tahmin ediyorum. Ben sorun yaşarsam geri döneceğim.

Açıkçası Bluetooth kulaklıklar ile ilgili Windows 10'da cidden sorun yaşıyordum ve bazı yazılımsal sorunlar da cabasıydı. Windows başlatılırken bazen yüklü işletim sistemi görüntülenemiyordu ve Windows 10'un başlamasında kullanılan bazı programlar hatalı olmasına rağmen ve onarmama rağmen hala devam edince aynı sorunlar bugün yükledim.

Windows 11 biraz daha karışık ve beklediğim, heyecanlandığım gibi de değildi. Genelde takip ettiğim neredeyse çoğu teknoloji editörü heyecanlanmadı ve şimdilik yüklenmesini önermedi ama Windows 10'a format atıp bir ton iş ile uğraşacağıma şimdilik böyle bir yöntem ile hem yeni sistemi deneyip hem de sorunumu çözmeyi umduğum için geçtim. Windows 10'da sorun yaşamasaydım merak etmeme rağmen en az bir 6 ay daha geçmezdim. Karışık olması ve ufak tefek takılmalar yine göz ardı edilebilir. Windows 10'u daha resmi çıkış yapmadan daha Insider sürümlerinde sorunsuzca kullanmıştım ve şu anki Windows 11'den daha iyiydi. Hatta bu zamana kadar Windows 8.1 ve Windows 8'i de erkenden denemiştim ve bu kadar hantalımsı değillerdi. Hemen Tom Clancy's Rainbow Six: Siege ile bir el oyun attım ve FPS olarak bir farkı yoktu Windows 10'dan. Tavsiyem şöyle ki eğer iş için ya da daha farklı önemli işlerinizi yapıyorsanız beklemeniz yönünde. Kardeşim kullanıyor şu an sistemi ve ödevleri falan önemli olmasına rağmen OneDrive ile tamamen yedekli olduğu için geçiş yaptım. Bu yüzden durumunu en iyi sen biliyorsun, analiz et ve sorun olmazsa geçiş yap dene. Olmadı geri Windows 10'a dönebilirsin diye tahmin ediyorum. Ben sorun yaşarsam geri döneceğim.

Hocam tek AÖF dersleri dinlerdim ve ETS 2 oynardım. Pek geçmeye meraklı değilim ama geçsem mı diye düşünüyordum. Bir videoda tek fark görüntü değişikliği olduğu fazla abartıldığı gibi bir durum olmadığı söyledi. Ben de geçmeyi düşünmemiştim. Şimdi bu konuyu görünce yine geçme hevesi geldi ama bu mesaj ile Windows 11 geçiş sonrası geri dönüş olduğu için tekrardan Windows 10 sürümünde kalmaya devam edeceğiz. HDD var dizüstünde ondan bende çok külfetli olur. 10'dan 11 geç. 11'den 10'a dön.

Geri
Yukarı