High-end ASUS ROG sistem toplama

Konu günceldir. Okuyup geçmeyin arkadaşlar rica ediyorum.

Hocam tam benim hayalimdeki PC'yi topluyorsun bence tüm parçaları ROG yap bir de RAM'ler 4 kanal olmuyordu sanırım sorun çıkarıyordu arada ileride BIOS güncellenirse düzelir galiba. Bence sistem güzel para sorunu da yok sanırım hepsinin en iyisinden yapıştır geç.

Arkadaşlar mevcut sistemimi yükselteceğim ve çift monitöre geçiş yapacağım. Şu anda halihazırda 1080p 360 Hertz TN panel kullanıyorum. Bu monitörü rekabetçi oyunlarda kullanıyorum. Hikayeli oyunlar ve film için bir monitör daha alacağım. Aşağıya aklımdaki parçaların linkini bırakacağım. Klavyem ve farem beyaz olduğu için beyaz sistem toplayacağım. Sistemde kötü olan veya şunun yerine şu daha iyi olur dediğiniz parçalar varsa fikirlerinizi belirtin. Bu sistemde şu an ekran kartı ve işlemciyi koyamadım. Çünkü bu yıl sonu gelecek olan 5090 ve AMD Ryzen'in 9000 serisi X3D işlemcisini alacağım. Diğer parçalar hakkında yorum yaparsanız sevinirim. Teşekkürler.

kullanacağım 2. monitör (yakın zamanda stoklara girip alacağım):

çift monitör için kullanacağım stant:

görsellik için alınacak olan ekran kartı ve anakart uzatma kabloları:
(sitede 2 seçenek var hangisini seçmeliyim? )

kasa içi fanlar:

SSD: şu anki sistemimdeki 980 Pro'yu kullanmaya devam edeceğim.

Boş kasa:

güç kaynağı:

anakart:

RAM (bu RAM'ler hakkında kararsızım fakat Reddit'te genel olarak Ryzen işlemciler için 6000 MHz CL 30 önermişler):

sıvı soğutucu ( normalde ROG olanı alacaktım fakat Arctic'in 420 mm olanı kafamı çeliyor. Fikirlerinizi bekliyorum):

@Kaan Diktaş @SF24 @SadeceYiğit

ROG kalite bende ASUS ROG B650E-F aldım, çok güzel anakart :)

Konu günceldir. Bilgisi olan herkesi yorumlara bekliyorum arkadaşlar.

Hocam tam benim hayalimdeki PC'yi topluyorsun bence tüm parçaları ROG yap bir de RAM'ler 4 kanal olmuyordu sanırım sorun çıkarıyordu arada ileride BIOS güncellenirse düzelir galiba. Bence sistem güzel para sorunu da yok sanırım hepsinin en iyisinden yapıştır geç.
Hocam sistemde kötü veya uyumsuz parça var mı ? Her şey iyi görünüyorsa alacam.

Son düzenleme:
Sıvı soğutucu ( normalde ROG olanı alacaktım fakat Arctic'in 420 mm olanı kafamı çeliyor. Fikirlerinizi bekliyorum):

Arctic'in yeni VRM fanı çok iyi iş yapıyor. Onu öneririm. Ayrıca kasaya sığarken neden 360 alasınız ki? Madem top tier sistem topluyorsunuz her şeyiyle olsun. Ben olsam Arctic alırdım.

Lian Li Strimer'ı da sormuşsunuz yeni serilerden yüksek NVIDIA kart alacaksanız 3x8 pin olanı seçin.

Arctic'in yeni VRM fanı çok iyi iş yapıyor. Onu öneririm. Ayrıca kasaya sığarken neden 360 alasınız ki? Madem top tier sistem topluyorsunuz her şeyiyle olsun. Ben olsam Arctic alırdım.
Şu benim linkini attığım arcticden mi bahsediyorsun hocam ? Youtube videolarına baktım fakat rog ile arctic arasında ciddi bir fark göremedim gibi. Emin misiniz hocam? Ayrıca full rog toplayacağımdan ötürü onu almayı düşünüyordum yani eğer ciddi bir sıcaklık farkı varsa arctici alırım sıkıntı değil. Ama çok fark yoksa rog'daki lcd ekran aklımı çeliyor biraz :D

Pardon yanlış görmüşüm bir şeyi düzeltiyorum:
İki ucu da 12VHPWR olanı alırsanız daha rahat kablolama yaparsınız.

Pardon yanlış görmüşüm bir şeyi düzeltiyorum:
İki ucu da 12VHPWR olanı alırsanız daha rahat kablolama yaparsınız.

RTX 5090 alacağım bu yıl sonu direkt hocam. Fakat alacağım PSU PCI 5.0 desteklemiyor. Bu Thor serisinin tek kötü yanı da bu zaten. Lian Li strimer uzatma kablosunu bir ucu 3x8 olanı almam gerekmiyor mu?

Şu benim linkini attığım arcticden mi bahsediyorsun hocam ? Youtube videolarına baktım fakat rog ile arctic arasında ciddi bir fark göremedim gibi. Emin misiniz hocam? Ayrıca full rog toplayacağımdan ötürü onu almayı düşünüyordum yani eğer ciddi bir sıcaklık farkı varsa arctici alırım sıkıntı değil. Ama çok fark yoksa rog'daki lcd ekran aklımı çeliyor biraz :D

Gerçek dünyada ikisi arasında pek bir fark pek göremezsiniz. Oyun için kullanacaksınız sistemi anladığım kadarıyla.

RTX 5090 alacağım bu yıl sonu direkt hocam. Fakat alacağım PSU PCI 5.0 desteklemiyor. Bu Thor serisinin tek kötü yanı da bu zaten. Lian Li strimer uzatma kablosunu bir ucu 3x8 olanı almam gerekmiyor mu?

Aaa çok pardon. O zaman 3x8 olanı tercih etmelisiniz.

Gerçek dünyada ikisi arasında pek bir fark pek göremezsiniz. Oyun için kullanacaksınız sistemi anladığım kadarıyla.
Evet hocam sadece oyun odaklı olacak. Ayrıca sistemdeki diğer bileşenler hakkında yorumunuz varsa dinliyorum. Mesela ram'ler nasıl sizce ? O biraz aklımı karıştırdı. Genelde 6000 mhz cl 30 önermiş am5 platformu için redditte. Bir de ssd olarak şuan 980 pro var. Bunu satıp gen5 ssd alabilirim. Değer mi ? Çok soru sordum farkındayım fakat cidden bu pc toplama işi çok yordu beni.

Yeni konular

Geri
Yukarı