High Power 500W Power good sinyali yok

Celeron433

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
B450-A PRO MAX
AMD RYZEN 1300x
AMD RX 460 2 GB
8 + 8 GB 3600 MHZ RAM
Eskiden kullandığım PSU ile ilgili bir konu.
O zamanki sistem:

İşlemci: E4500(65 watt)
Ekran kartı: HD4830 (110 watt)
Tek HDD vardı.
Güç kaynağı: High Power HP-500-A12s 500 watt performance serisi (2008 üretim)
Üzerinde yazmasa da kendi kılavuzunda 80 Plus listesine almış.

5-6 yıl kullandım güç kaynağını ama her gün açılmıyordu, çok yüklenmedim. Zaten sistem belli. PC açıkken görüntü gitti tüm fanlar çalışıyordu. Parçalara bir şey olmadı. Başka Power ile sistem çalıştı. Power Supply test cihazında sadece Power good sinyali yoktu. 200 watt civarı 12v halojen ampul bağladım voltajlar normaldi.

Boşta aldığım değerler de şöyle:

Power good "pwr_on" sinyali: 0.06 v
+12v / 12.06v
+5v / 5.17v
+3.3v / 3.41v
+5vsb / 5.19v
-12v / 11.82v

Bu işlere merakım olduğundan belki uğraşırım diye duruyor ne zamandır. Pg sinyali voltajlarla ilgili diye biliyorum ama voltajlar bana göre normal görünüyor. Sebep ne merak ediyorum.

@Oreki ve @Andar Han sağ olsunlar başka bir forum başlığında ilgilenmişlerdi. Yeni konudan devam edelim dendi. Supervisor ıc modelini öğrendim: "sılıcon touch Technology PS224"
Supervisor ıc:

Screenshot_2023-09-09-14-41-19-417_com.google.android.apps.docs.png

IMG_20221012_005121.jpg

IMG_20221012_005343.jpg

IMG_20230907_182826.jpg

IMG_20221012_000700.jpg

PS224 datasheet sayfa 8'deki diyagrama göre entegre bacaklarına voltajların geldiğini kontrol ettiniz mi? Özellikle 8, 12, 13, 14, 15 numaralı bacaklar.

Screenshot_20230909-165556_Brave-01.jpeg

Eğer geliyorsa, sorun entegrenin kendisinde olabilir.

Son düzenleme:
PS224 datasheet sayfa 8'deki diyagrama göre entegre bacaklarına voltajların geldiğini kontrol ettiniz mi? Özellikle 8, 12, 13, 14, 15 numaralı bacaklar.

Eki Görüntüle 1938249

Eğer geliyorsa, sorun entegrenin kendisinde olabilir.
PDF e göz gezdirmiştim, ordaki voltajlara bakmadım. Bu işleri o çipin kontrol ettiğini yeni öğrendim bakarım o zaman.
IC'de PG var zaten ama sorun iç yapısal başka bir problemde gibi. 5V ve 5VSB, tolerans limitine yakın çalışıyor biraz ama o da problem oluşturacak kadar değil.
Bu güvenlik önlemleri devreye girdiğinde PSU' nun bileşenlerine zarar geliyor mu. Elektrik şebekemiz çok sağlıklı değildi, kesilmeler oluyordu ama nereye sıkıntı yaptı bilemiyorum.

Galiba şanssızlık, şu an kullandığım ve kalitesiz olan Bross 400w 8-9 yıllık, bir kapasitörü şişmiş. Yeni PSU bakıyorum bir taraftan. High Power hayata döner mi bilmiyorum :)

Supervisor IC' de ölçtüğüm voltajlar böyle :
PS224.png

Off yazıklarım fiş takılı halde bekleme modu voltajları.

Bu arada güç kablosu çekiliyken 4-2 ve 4-13 numaralı bacaklarda kısa devre tepit ettim, normal mi? Bilgi formunda aralıklar var ben bir şey fark edemedim.

ps224 bilgi formu

Son mesajı düzenle şeklinde yapmışım farkında olmadan. Voltajları ölçtüm. @Oreki @Andar Han

Dosya Ekleri

• PS224.PDF
    148,7 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
Bu arada güç kablosu çekiliyken 4-2 ve 4-13 numaralı bacaklarda kısa devre tepit ettim, normal mi?

Bahsettiğiniz bacaklar arasında kısa devre olmaması lazım, 2 numara şase ayağı zaten.

Ölçtüğünüz voltajları datasheet ile karşılaştırınca;

PGI (power good input) bacağındaki voltajın minimum 1.16V ile 1.33V arasında olması gerekiyor ki entegre işlem görebilsin. Çıkış kanallarındaki voltajlar düzgün olduğuna göre o bacağa gelen hat üzerindeki diyot veya dirençlerde bir problem olabilir.

PSON (on/off control input) bacağındaki voltaj da PSU açıldığında aynı şekilde minimum 1.16V ile 1.33V aralığında olmalı.

PCB arkasındaki yolları takip ederek, olası arızalı elemanlara bakmak gerekiyor. Yine datasheet 8. sayfada hangi bacağın nereden beslenmesi gerektiğini gösteren ufak bir uygulama var, temel olarak yardımcı olabilir.

Son düzenleme:
Selam. Anca bakabildim kusura bakmayın. @Andar Han gayet güzel açıklamış zaten. Konuya tekrar bir göz attım ve birkaç şey de ben paylaşayım:

1694514429447.png

Kırmızı ile işaretli bacak PGO zaten, hemen altındaki kablo glue'dan ötürü adı görünmese bile PO kablosu. Mor ile işaretlediğim iki resistörden birisi IC'ye bağlı gibi görünüyor. Normalde bazı PCB'lerde çoğu bacağın girişinde ve çıkışında ayrı bir resistör koyulur ama burada yapılmamış. PGI bacağının hemen dibinde bir resistör var mesela.

Şimdi asıl tespit edilmesi gereken şey üstte sağ olsun Andar Bey'in belirttiği gibi PCB'nin arkasında IC'nin bağlı olduğu resistörü bulup veriyollarını takip etmek ki bazı durumlarda tek bir tane kocaman bir resistör, sigorta işlevi görmesi açısından çipe bağlanır ki çip kaynaklı bir problem olduğu zaman PSU'yu komple bozmasın. Bu arada bunlar tahminlerim, daha önce gördüğüm PCB'lerden yaptığım çıkarımlar. Her PCB'nin dizaynı farklı elbette ama ortalamada gördüklerim bu şekilde.

Bu arada IC kaynaklı bir kısa devre varsa, gerçekten de aynı veriyolu üzerindeki diğer devre elemanlarını da bozabilir. O yüzden PSU tamiri çok zahmetli ve tecrübe isteyen bir iş.

1694515355913.png

Mavi ile işaretlediğim PSON ise aşağıdaki yeşil kabloya bağlı, ek not.

Bu arada PGI için gördüğünüz 0V, atıyorum 12V kanalının tolerans seviyesinin üzerinde veya altında bulunduğu ve güç kaynağının kapalı olduğu durumlarda normaldir ki sizinki çok uzun zamandır çalışmıyor.

Son düzenleme:
@Andar Han selamlar, PSU kapalı haldeyken multimetrenin kısa devre ayarından ölçtüm, ses verdi. PSON da çalışma esnasında 0 volttu galiba tekrar bakarım. Dediğiniz gibi kartı tamamen sökebilirsem bakacağım arka tarafına. 12v 5v 3v normal olsa da PGO sinyal veremeyebiliyor o zaman öyle mi ya da bu kısa devre asıl sorunumuz diyebilir miyiz?

@Oreki selamlar ne demek asıl ben vaktinizi alıyorum @Andar Han ile beraber çok yardımcı oldunuz. PSU' yu yapabilir miyiz bilmiyorum ama olmasa bile çok şey öğreniyorum. Kullan - at mantığına da karşıyım, tamiri hem seviyorum hem gerekli buluyorum.

Evet PGO ve PSON kablolarını tespit etmiştim, hatta PGO kablosunda kopukluk var mı diye dibine baktım ama zaten IC ' den voltaj alamıyoruz. Gösterdiğiniz yerlere bakacağım. IC'de işaretlediğiniz yerin bir altı PSON bacağı bu arada. Resistör dediğiniz şeyler direnç mi. Ölçtüğümde değeri kaç olmalı? Direnç ise renk tablosuna göre bakıyorduk galiba değil mi?

Geç cevap yazıyorum kusura bakmayın

Son düzenleme:
@Celeron433 doğrudur, sadece çıkış voltaj kanallarından gelenler yetmiyor. Giriş ayaklarının hepsine, gerekli voltajların gelmesi lazım. Misal PGI'nin transformatör ile regülatör devresi arasında bir yerlerden geliyor olması lazım.

Kısa devrenin nedenine de yine 2, 4 ve 13 nolu bacaklara gelen yolları takip edip, PCB kaynaklı olup olmadığına bakmak gerekir. Bu arada, A12S'deki uygulamada bahsi geçen bacakların bağlı oldugu yollar arasında, elektrolitik filtre kondansatörü yerleştirilmişse, kondansatör boşken ya da PSU kapalıyken, kısa devre kontrolünde bip sesi duyulabilir. İlla kısa devre de olmayabilir.

Geri
Yukarı