Rehber High Precision Event Timer ve Oyun Performansına Etkisi

İşlemcinin MHz değeriyle yazdığın kodun bir ilgisi yok. Ama etkinleştirmek istersen;

bcdedit /set useplatformclock true

kodunu yazman yeterli.

HPET'i BIOS üzerinden kapatamazsan da Aygıt Yöneticisi -> Sistem aygıtları üzerinden "Yüksek Duyarlılıklı Olay Süreölçeri" aygıtını devre dışı bırakabilirsin.
Tamamdır sağ olun CPU durumu anakartın BİOS'una girince modu; "Normal'den" "Optimal'e" çekmiştim . O da otomatik 3950'ye sabitlemiş, bununla bağdaştırmıştım bende, kusura bakmayın.

Konuyu sonradan okuyan arkadaşlarıma da kısaca; ilk mesajımda yazdığım CPU MHZ sabitlenmesinin bu kodlarla bir alakası olmadığını, şüphelenicek bir şey olmadığını söylemem gerekiyor sanırım.

Tamamdır sağ olun CPU durumu anakartın BİOS'una girince modu; "Normal'den" "Optimal'e" çekmiştim . O da otomatik 3950'ye sabitlemiş, bununla bağdaştırmıştım bende, kusura bakmayın.

Konuyu sonradan okuyan arkadaşlarıma da kısaca; ilk mesajımda yazdığım CPU MHZ sabitlenmesinin bu kodlarla bir alakası olmadığını, şüphelenicek bir şey olmadığını söylemem gerekiyor sanırım.
Konuda anlattıklarımın bana bir faydası yok zaten, herkes için deneysel. Belki birilerinin işine yarar diye paylaştım zamanında. Teşekkür ederim yine de hatayı düzelttiğin için.

Güncel haliyle de hemen hemen tüm kaynaklarda kapatmanız gerektiği söylenir ki AMD kendi performans çözümü olarak da HPET'in kapatılması gerektiğini zamanında belirtmişti.

Useplatformclock girdisi çoğu sistemde otomatik olarak deaktif olarak gelir. Bu da kafadan o sistemin HPET kullanmadığını gösterir. Kaynakta da belirtildiği üzere en stabil olan ancak en çok kaynak kullanan HPET açık ayarıdır. HPET ayarındaki yüksek gecikme sorununu günlük kullanımda bile fark edebilirsiniz. Ayrıca zamanında Batman: Arkham Knight ve benzeri ciddi performans sorunu yaşanan oyunlarda bile büyük oranda çözüm sağlamıştı bunu kapatmak.

Belirtmiş olduğunuz test de güncel olmasına rağmen testin yapıldığı sistem güncele yakın bile değil ki zaten eski sistem ve anakartlarda HPET ayarının açılması gerektiği söylenir yani bu sebeple o sistemde sonucun farklı olması şaşırtıcı değil. Benim belirttiğimde de HPET en stabil olarak görünüyor ancak gecikme değeri oyunlarda büyük bir sorun olduğu için kullanılmasını doğru bulmuyorum.

Sonuç olarak benim paylaştığım konuda ve belirtilenlerde günümüzde de bir değişiklik yok. Windows artık otomatik olarak HPET kapalı olarak geliyor ve çoğu anakartta bu özellik yer almıyor.

Yine de içime kuşku düşürdüğün için kapalı ve açık olarak tekrar test yapıp sonuçlarını paylaşacağım. Bilgilendirme için teşekkürler.
dostum ben pek anlıyamadım bios olayını aygıtlardan devre dışı bıraktım o kadar bitde cmd yazdım ama eleman bulunamadı diyor yardım etme şansın varmı müsait olduğunda
@Jouska merhaba ben senin verdiğin 3 tane komutu yazdım eleman bulunamadı diyordu en altta 4. olan yani şu
4. HPET (En stabil, Ancak gecikme çok yüksek (FPS Düşüşüne sebep olur)):

bcdedit /set useplatformclock true komutu ile birlikte BIOS üzerinden

High Precision Event Timer (HPET) özelliğini açarak bu sonuca ulaşırsınız

bunu yazdım cmd ye işlem başarılı bir şekilde tamamlandı diyor ama bu FPS düşüşüne sebeb olur diyor bunu nası devre dışı bırakıcam yardım edermisin.

dostum ben pek anlıyamadım bios olayını aygıtlardan devre dışı bıraktım o kadar bitde cmd yazdım ama eleman bulunamadı diyor yardım etme şansın varmı müsait olduğunda
@Jouska merhaba ben senin verdiğin 3 tane komutu yazdım eleman bulunamadı diyordu en altta 4. olan yani şu

High Precision Event Timer (HPET) özelliğini açarak bu sonuca ulaşırsınız

bunu yazdım cmd ye işlem başarılı bir şekilde tamamlandı diyor ama bu FPS düşüşüne sebeb olur diyor bunu nası devre dışı bırakıcam yardım edermisin.
Sanırım 1. sıradaki kodu yazdığınızda otomatik olarak geçiş yapmış olacaksınız. Zaten tavsiye edilen HPET'i kapatıp 1. maddedeki kodu kullanmak.

Çok karışık anlamadım şimdi FPS arttırmak için hangi kodu yazıyoruz?

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba,

Bu konuda sizlere herkes tarafından bilinmeyen bir konudan bahsedeceğim. Bir süredir bahsedilen "HPET oyun performansına etki ediyor mu?" gibi söylemler umarım bu konu ile cevap bulur.

Yöneticiler de dahil yazdıkları bir yanlışı düzelteyim. Bizim 3 adet zamanlayıcımız var, LAPIC, TSC ve HPET bunların kendi içlerinde de kombinasyonu bulunmakta yani her zaman tek başlarına çalışmıyorlar. Ancak çözüm olarak sunulan sadece Windows komut satırına yazılan bcdedit /deletevalue useplatformclock HPET özelliğini kapatmıyor ve bu yanlış biliniyor. Cmd komutu ile yazılan çoğu sonuçta TSC + HPET birlikte çalışıyor ve en büyük stabilizasyon sorunlarına yol açan kombinasyon olduğunu söyleyebilirim. HPET ve bcdedit komutu ile ulaşacağınız sonuçları ve özelliklerini aşağıda belirtiyorum.

Bu konudaki bcdedit komutları Komut İstemi Yönetici Olarak çalıştırılıp yazılmalıdır. High Precision Event Timer (HPET) BIOS üzerinden açılıp kapatılacaktır.

Kombinasyonları şöyle aktarayım;

1. TSC + LAPIC ( En düşük gecikme ve Çok stabil):

bcdedit /deletevalue useplatformclock komutu ve ayrıca BIOS üzerinden;

High Precision Event Timer (HPET) özelliğini kapatarak bu sonuca ulaşırsınız.

2. LAPIC (Düşük gecikme ve Stabil Değil):

bcdedit /set useplatformclock true komutunun yanında BIOS üzerinden;

High Precision Event Timer (HPET) özelliğini kapatarak bu sonuca ulaşırsınız.

3. TSC + HPET (Yüksek Gecikme ve Stabil Değil):

bcdedit /deletevalue useplatformclock komutu ile birlikte BIOS üzerinden;

High Precision Event Timer (HPET) açarak bu sonuca ulaşırsınız.

High Precision Event Timer (HPET) özelliğini açarak bu sonuca ulaşırsınız.

Denediğim birkaç oyun ve en iyi sonucu ilk kombinasyonla aldım. Sadece AMD işlemcilerde değil Intel ile birlikte de sonuç farkı var. Sonuçların belirgin olduğu oyunlar genellikle CPU'ya çok yüklenen oyunlar oldu. Örnek vermem gerekirse Batman: Arkham Knight oyununda HPET ile 48-65 FPS alıyorken TSC+LAPIC ile 70-90 arası alıyorum. Bunun örneğini çekmek istemedim sonucu deneyerek görebilirsiniz. Aynı zamanda Assassin's Creed: Origins oyununda HPET ile 39-50 FPS alıyorken TSC + LAPIC ile 55-72 arası alıyorum. Gecikme değerleri ise gözle fark edilir biçimde.

Sonuçlarınızı paylaşabilirseniz sevinirim.

Not: Bu ayarlar Windows 11’de kullanılmamalı.
Hocam merhaba. Şu an bende Ryzen 7 5800H işlemci ve RTX 3060 var. CS'de yaklaşık 180 FPS alıyorum en optimize ayarlarda. Bu ayardan dolayı olabileceğini düşünüyorum. Hala güncel mi? Bilginiz var mı?

Hocam merhaba. Şu an bende Ryzen 7 5800H işlemci ve RTX 3060 var. CS'de yaklaşık 180 FPS alıyorum en optimize ayarlarda. Bu ayardan dolayı olabileceğini düşünüyorum. Hala güncel mi? Bilginiz var mı?
MUX switch yoktur.
Basitçe genelde MUX switch olmayan laptoplarda 200 FPS üstünü göremiyorsun.
Bazı laptoplarda, hepsinde olmayabilir o yüzden çok umutlanma, 2. monitör takıp ondan görüntü alırsan bunu aşabiliyorsun.
Mux switch konusu vardı sanırım burada. Kendin araştırabilirsin, ben de konuya çok hakim değilim.

Monitör ile kullanman gerekiyor, kendi laptopımda da öyle oluyor hepsi NVIDIA Optimus yüzünden 🤮

Geri
Yukarı