Çözüldü Hızaşırtmanın anakart ömrüne etkisi ne kadar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

cerinc1

Decapat
Herkese merhaba, yaklaşık 1,5 ay önce yeni bir bilgisayar aldım, bilgisayarın teknik özellikleri şöyle:

- CPU: AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz altı çekirdekli işlemci.
- GPU: GTX 1660 Super 6 GB.
- RAM: Adata XPG Gammix 2x8GB 3000 MHz (XMP-2933 MHz aktif)
- Anakart: ASRock B450M HDV r4.0.
- PSU: Aerocool VX-Plus 500W.
- Işlemci soğutucu: AMD Wraith spire.

Normal koşullarda BIOS ayarlarından Core performance Boost'u (CPB) aktifleştirip işlemciyi 4.2 GHz'ye çıkarttığımda, Ryzen Master yazılımı üzerinden takip ettiğim zaman çekirdek voltajlarının 1.45V seviyelerine çıktığını fark ettim. Aynı zamanda 20 derece oda sıcaklığında işlemci sıcaklıkları 70 dereceyi geçiyordu.

İşlemci tam yüke girdiği zaman ayrıca TDC (işlemci termal tasarım akımı) değeri %100'e çıkıyordu. Ryzen master'da yazdığına göre TDC değeri 110A ile limitli olmasına rağmen CPUID HWMonitor ile incelediğim zaman değerler 128A seviyelerine kadar çıkıyordu.

Bende bunun üzerine BIOS'tan CPB'yi kapatarak kendim, elle hızaşırtma yapmak istedim. BIOS'tan CPB'yi kapatıp Ryzen master yazılımını manual ayarına alarak tüm çekirdekleri 4200 MHz'ye çektim ve 1.375V'ta işlemci tam yükte kararlı çalışabildi. Ancak Ryzen master yazılımı manual moddayken TDC değerini anlık olarak göstermiyordu. HWMonitor ile baktığım zaman ise 140A seviyelerine ulaşmıştı ve işlemci 120W seviyesinde enerji tüketiyordu.

Gelelim asıl sorumuza, Ryzen Master'e göre akım limit değerinin yaklaşık olarak %25 üzerinde bir akım, ve aynı zamanda limit güç değerine (128W) çok yakın bir güç kullanıyoruz. Bunun işlemciye veya anakarta bir zararı var mı? Sonuç olarak bu gücü işlemciye sağlayan şey anakartın kendisi. Hızaşırtmanın parça ömürlerini kısalttığını biliyorum, burada kastettiğim şey anakartın veya işlemcinin ömrünün limitlerin üzerinde kullanılmasından ötürü aşırı hızlı tükenmesi; bir hafta, bir ay gibi sürelere kadar kısalması mümkün mü? Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakartın VRM'lerinin kalitesine ve soğumasına göre değişir. Düzgün bir anakart ve düzgün bir kasa içi hava sirkülasyonu ile ömrü azalmaz. Fakat o anakartın VRM dereceleri OC'li tam yükte kaçta geziyor bir fikrim yok ama ömrünü azaltabilir. VRM'lerin derecesi programda görünmüyorsa risk etmeyin veya termal ısı ölçer alıp bakabilirsiniz. Anakartına baktığımda pasif VRM soğutucusu bile olmadığını gördüm bu yüzden OC yapmaya müsait değil yani yapmayın. Ömrü azalacaktır.
Anakartın VRM'lerinin kalitesine ve soğumasına göre değişir. Düzgün bir anakart ve düzgün bir kasa içi hava sirkülasyonu ile ömrü azalmaz. Fakat o anakartın VRM dereceleri OC'li tam yükte kaçta geziyor bir fikrim yok ama ömrünü azaltabilir. VRM'lerin derecesi programda görünmüyorsa risk etmeyin veya termal ısı ölçer alıp bakabilirsiniz. Anakartına baktığımda pasif VRM soğutucusu bile olmadığını gördüm bu yüzden OC yapmaya müsait değil yani yapmayın. Ömrü azalacaktır.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı