Hızlı şarj zararlı mı?

Niye hızlı şarja bu kadar önem veriliyor anlamış değilim. Zaten artık telefonlarda 1,5 günlük pil konuluyor, akşam yatarken takınca ne kadar hızlı dolduğunun ne önemi var? Gerçi bu biraz da kişisel alışkanlık gene de gereksiz geliyor bana gün içinde 2. defa şarja takmak. Hem batarya ömründen yemiş oluyoruz.

Bence bir zararı yoktur. Ha diyelim ki zararı var, kapatacakmıyız? Bence kapatmak mantıksız olur. Hızlı şarj olabilen telefon alıp kullanmamak, mekanik klavyeli oyuncu laptop'u alıp klavyesini eskir diye kullanmamak gibi bir şey. Kullanırsın eskir, yenisini alırsın veya tamir ettirirsin. Teknolojik aletlerin tabiatı bu.

1 amper şarjla telefonun dolmasını beklemek resmen eziyet olur. 4000 mah pil varsa 4 saat bekleyeceksiniz demek bu. Kimsenin de bu kadar ne zamanı ne sabrı var. Evet hızlı şarj batarya ömrünü kısaltabilir ama en iyimser ihtimalle bile 2 yıl sonra batarya sağlığı %20%30 düşecek. Gerek yok yani.

Niye hızlı şarja bu kadar önem veriliyor anlamış değilim. Zaten artık telefonlarda 1,5 günlük pil konuluyor, akşam yatarken takınca ne kadar hızlı dolduğunun ne önemi var? Gerçi bu biraz da kişisel alışkanlık gene de gereksiz geliyor bana gün içinde 2. defa şarja takmak. Hem batarya ömründen yemiş oluyoruz.
Akşam işten çıkıyorum şarjım %80-82 civarında, ben bilgisayar üzerinden şarj ediyorum gece. Şarjım bitmiyor ki hızlı edeyim... Yani o kadar haklısın ki kardeşim.

Pil teknolojileri az da olsa gelişme gösterdi, şarj aleti ona uygun pil de bu yüke uygun herhangi bir sorun olmaz. Isınması doğası gereği yavaşta şarj olsa zaten ısınacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı