"Hoçça ğalın ben gidiyom" capsi soruşturma konusu oldu

201189

Kilopat
İzmir'de yaşayan üniversite öğrencisi Elif Yerlikaya'ya sosyal medya paylaşımları nedeniyle TCK'nin 301 ve 216'ıncı maddeleri olan "Türkiye Cumhuriyeti Devletini, kurum ve organlarını alenen aşağılama" ve "halkı kin ve düşmanlığa sevk etme" iddiasıyla soruşturma açıldı. Yerlikaya, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

Altını çizerek söylüyorum, "halkı kin ve düşmanlığa sevk etme". Ülkenin adalet sistemi ve kanunları daha ne kadar ayaklar altına alınacak, bilemiyorum maalesef.

Kaynak; Üniversite öğrencisine "Hoçça ğalın ben gidiyom" soruşturması

Bende ilk başlarda o caps yüzünden gözaltı kararı olduğunu zannettim ama sanırım geçmişte yapmış olduğu paylaşımlar yüzünden gözaltı kararı almış olabilir. Kendini sol görüşe ait hissedip alenen Kürt milliyetçiliği yaptığını hissettim. Gerçi bana kalırsa ülkemiz solunun en büyük sorunu bu. Birçoğu sağ temelli Kürt milliyetçiliği yapıyor.

Bende ilk başlarda o caps yüzünden gözaltı kararı olduğunu zannettim ama sanırım geçmişte yapmış olduğu paylaşımlar yüzünden gözaltı kararı almış olabilir. Kendini sol görüşe ait hissedip alenen Kürt milliyetçiliği yaptığını hissettim. Gerçi bana kalırsa ülkemiz solunun en büyük sorunu bu. Birçoğu sağ temelli Kürt milliyetçiliği yapıyor.
Hocam yakın tarihte, halkı kin ve düşmanlığa sürüklemek adı altında karşıt görüşlü kişilere birçok kez soruşturma açıldı. Aşağıda vereceğim görsel, bizzat soruşturma açılan kişi tarafından sunulmuştur ve suç delili olarak kabul edilmiştir.

universite-ogrencisine-hocca-galin-gidiyom-ben-sorusturmasi-957125-1.jpg

Hocam yakın tarihte, halkı kin ve düşmanlığa sürüklemek adı altında karşıt görüşlü kişilere birçok kez soruşturma açıldı. Aşağıda vereceğim görsel, bizzat soruşturma açılan kişi tarafından sunulmuştur ve suç delili olarak kabul edilmiştir.

Hocam mutlaka dediğiniz gibidir, ona itirazım yok. Fakat kızın paylaşımları dikkatimi çekti ve bu yüzden doğal olarak tepki veremedim. Bir yandan devrim şarkıları söylerken öte yandan Kürt Milliyetçiliği yapıyor, Ermeni soykırımının olduğunu söylüyor. Tamamen herşeyden parça parça var bu arkadaşta bir tarafa ait olma çabasında sanırım. Ülke olarak sağ da sıkıntı, sol da sıkıntı. Ortadaki herkes eziliyor. İdeolojik olarak bir görüşü adabıyla benimsemiyoruz ne yazık ki.

Ama şimdi araştırdığıma göre aslında şikayetin kaynağı olarak birçok paylaşım suç unsuru olarak nitelendirilmiş, tabiki başın sağolsun sadece buna suç duyurusu yapılmış gibi lanse etmişler.

Ama şimdi araştırdığıma göre aslında şikayetin kaynağı olarak birçok paylaşım suç unsuru olarak nitelendirilmiş, tabiki başın sağolsun sadece buna suç duyurus

Hocam mutlaka dediğiniz gibidir, ona itirazım yok. Fakat kızın paylaşımları dikkatimi çekti ve bu yüzden doğal olarak tepki veremedim. Bir yandan devrim şarkıları söylerken öte yandan Kürt Milliyetçiliği yapıyor, Ermeni soykırımının olduğunu söylüyor. Tamamen herşeyden parça parça var bu arkadaşta bir tarafa ait olma çabasında sanırım. Ülke olarak sağ da sıkıntı, sol da sıkıntı. Ortadaki herkes eziliyor. İdeolojik olarak bir görüşü adabıyla benimsemiyoruz ne yazık ki.
Açıkça söylemem gerekirse, ben bir ideolojiye tabi değilim. Ben kendimi bildim bileli doğru neyse onun yanında olmaya çalıştım, yolumu ona göre şekillendirdim. He birilerinin farklı ideolojileri yüzünden soruşturma yemesine karşı mıyım? Kesinlikle karşıyım, herkesin farklı ideolojileri, fikirleri olabilir fakat hakaret ve küfür içermediği sürece.

Mesela yakın tarihte, Sedat Peker'in miting düzeyinde olan bir kalabalığa "mutlaka silahlanın" dediği dönemlerde, en iyi iş adamı ödülü veriliyordu. Halka açık açık silahlanın demek, halkı kin ve nefrete sürüklemek değil midir mesela? Malum hükümetin bakanları, makamlarında ve araçlarında kokain çekerken neden adalet sistemi işlemiyor?

Ben adaletin herkese eşit gitmesi tarafında olan biriyim. Aslında savunduğum nokta, hükümetin adamlarına adalet sistemi işlemiyorken, neden ideoloji ve fikirleri farklı olan insanlara belli bir suç sıfatı takılıp, soruşturma açılıyor. Sadece bu haberde ki kız için değil, arşivlerde birçok örneği var. Yakın tarihte bu ülkeye hizmet etmiş Amirallere bile sırf gece vaktinde bildiri yayınladıkları için neredeyse FETÖ örgütüne üyelikten yargılayıp içeri atacaklardı.

İzmir'de yaşayan üniversite öğrencisi Elif Yerlikaya'ya sosyal medya paylaşımları nedeniyle TCK'nin 301 ve 216'ıncı maddeleri olan "Türkiye Cumhuriyeti Devletini, kurum ve organlarını alenen aşağılama" ve "halkı kin ve düşmanlığa sevk etme" iddiasıyla soruşturma açıldı. Yerlikaya, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

Altını çizerek söylüyorum, "halkı kin ve düşmanlığa sevk etme". Ülkenin adalet sistemi ve kanunları daha ne kadar ayaklar altına alınacak, bilemiyorum maalesef.

Kaynak; Üniversite öğrencisine "Hoçça ğalın ben gidiyom" soruşturması
Kız bıkmış ve ülkeden gitmek istiyor. Bundan daha doğal bir şey yok. Düşmanlığa sevk edecek bir durum yok ki. Millet koyun değil her şeyi görüyor. Öyle olmaz bence az gelir, ağzına koli bandı yapıştırsınlar direkt.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı