HOI4 1942'den sonra 15FPS olma sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

Hürkan35

Decapat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar HOI4'ü yaklaşık 1 senedir oynuyorum bu oyun sorunlu bir oyun, bıktım artık. Param olmadığı için bir zaman korsan oynadım, bugüne kadar daha doğrusu, hep 15 FPS oluyordu 1942'de. Neyse oyun korsan olduğu içindir dedim geçtim. Bugün almak nasip oldu indirime girdi 14.75TL'ye aldım. Aynı muhabbet bugün de oldu. Sistemim de gayet yeterli aslında var mı bir çözüm yolu?

Sistem özelliklerim:
  • SSD: 240GB Adata SU630
  • HDD: 1TB WD10EZEX-00MFCA0
  • Ekran kartı: MSI Radeon RX 570 series
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 2500X Quad-Core Processor
  • RAM: 8x2 XPG RGB.

Oyunu SSD'ye kur ve yeni işlemci lazım öyle 4 çekirdek işlemciyle oynanmaz bu oyun.
4 çekirdek işlemcinin durum ile alakası bulunmuyor, oyun motoru sebebiyle oyun sadece tek çekirdekten yararlanıyor. Sadece performans olarak değil, direk sadece tek bir çekirdekte çalışıyor.

1942'den sonra FPS düşmesinin hiçbir çözümü yok. Aşırı fazla asker, mühimmat ve uçak olunca ve oyun motoruda rezalet olduğu için tek çekirdekten yararlanıyor sonuç olarak 15FPS. 5. hızda oynuyorsunuz galiba.
Tek çözüm o yıllarda hızı 4'e düşürmek.

Ryzen 5 1600 AF, 16 GB Dual Channel 3000MHz RAM, RX 570 ile aynı olay bende de oluyor. Sorun sistemden değil, oyunun optimizasyon sorunu var o konuda. Oynayış şekline bağlı olarak belirli bir tarihten sonra zamanı son hıza çekersen oluyor bu sorun. Zamanı yavaşlatıp oynayabilirsiniz.

15 FPS olması anormal, o yıllarda İ3 5005 işlemci ile 30 FPS civarı alıyorum asıl olay 1944-1950 yıllarında.
Ben de Core 2 Duo E8400 ve GT 420 sistemde aynı yıllarda 30-40 FPS alıyordum. Oyun tek çekirdek performansına yüklendiği için Intel işlemcilerde daha iyi çalışıyor olabilir. Bu yüzden de AMD'nin yeni yüksek tek çekirdek performansına sahip işlemcilerinde böyle bir şey olacağını sanmıyorum. @UBerk deneyecek inşallah sonucu yazar. 😁

Ben de Core 2 Duo E8400 ve GT 420 sistemde aynı yıllarda 30-40 FPS alıyordum. Oyun tek çekirdek performansına yüklendiği için Intel işlemcilerde daha iyi çalışıyor. Bu yüzden de AMD'nin yeni yüksek tek çekirdek performansına sahip işlemcilerinde böyle bir şey olacağını sanmıyorum. @UBerk deneyecek inşallah sonucu yazar. 😁
Ryzen 5 2500X'in, E8400'ten daha iyi bir tek çekirdek performansına sahip olduğu kesin. FPS farkı oynadığınız çözünürlük gibi diğer etkenlerden dolayı daha yüksek olabilir. Belki de 4 hızda oynamışsınızdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı