HOI4 Almanya oynarken Sovyet savaşına yetişilmiyor

Petrol konusunda ben hiç zorluk yaşamadım. İngilizlerin işini erkenden paraşütçülerle bitirip uçak için de Sovyetlere fabrika bağışlıyorum bir süreliğine :) Sovyet savaşında elimdeki Medium-Tank tasarımı ile kısaca Bakü'ye giriyorum eğer giremezsem de petrolü Amerika'dan alıyorum.

Anladım peki lastik açığı fazla oluyor. Onuda kendimiz üretiyorduk galiba ve savaşta neredeyse hiçbir ülkeyle ticaret yapamıyorsunuz. Sovyet-Alman savaşında division templateı ne olmalı.

20 Width'in çok ise kalabilirsin ama 40 Width daha iyi olucaktır.

Senin gibi bir oyuncunun henüz 40 width oynamasını açıkçası pek doğru bulmuyorum biraz daha oyunu öğrenmen gerekebilir. Neyse asıl konuya gelirsek aslında yetişmemek için emek sarf etmek gerekiyor çünkü her türlü yetişiyorsun yani burada bir şeyleri yanlış yapıyorsun demek oluyor. Öncelikle oyuna başladığın gibi İsveç'i işgal ediyorsan Almanya'yı mefo bills gibi mükemmel bir avantajdan mahrum bırakıp bir de üstüne savaş sonrası sürünüyorsun demektir yani bunu yapmamalısın. Almanya ile 39 yılına kadar savaşa girmemeye çalışın. Benim tavsiyem ve kendi oynanış şeklime göre 100 sivil fabrikaya ulaştıktan sonra tamamen askeri fabrika ve rafineri gibi binalara yönelin. Uçaklar ve tanklar Almanya'nın bel kemiğidir özellikle doktrin olarak blitzkrieg tercih ettiyseniz bunlardan birisi olmazsa bitmişsiniz demektir ikisi de olmazsa ölüme gidiyorsunuz demektir. Tanklarınız light tank 2 olsalar bile basıp Polonya savaşına yollamanız ve burada hava üstünlüğünü almanız gerekiyor gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir. Polonya ve benelüks ülkeleri için ayrı taktikler uygulamanıza gerek yok sadece maginot hattına kafa atmayın yeter. Uçak ve tank basımına çok önem vermeniz gerekiyor öyle ki silaha 10 fabrika bile verseniz ilk yıllarda yetecektir. Avusturya ve çekleri ilhak ettiğinizde size uzunca bir süre yetecek malzemeyi zaten kazanıyorsunuz. Petrol ve lastik için arkadaşın dediği yapılabilir Hollanda'yı savaş başlamadan alabilirsiniz fakat konvoylarınızı korumak zorunda kalabilirsiniz.

Senin gibi bir oyuncunun henüz 40 width oynamasını açıkçası pek doğru bulmuyorum biraz daha oyunu öğrenmen gerekebilir. Neyse asıl konuya gelirsek aslında yetişmemek için emek sarf etmek gerekiyor çünkü her türlü yetişiyorsun yani burada bir şeyleri yanlış yapıyorsun demek oluyor. Öncelikle oyuna başladığın gibi İsveç'i işgal ediyorsan Almanya'yı mefo bills gibi mükemmel bir avantajdan mahrum bırakıp bir de üstüne savaş sonrası sürünüyorsun demektir yani bunu yapmamalısın. Almanya ile 39 yılına kadar savaşa girmemeye çalışın. Benim tavsiyem ve kendi oynanış şeklime göre 100 sivil fabrikaya ulaştıktan sonra tamamen askeri fabrika ve rafineri gibi binalara yönelin. Uçaklar ve tanklar Almanya'nın bel kemiğidir özellikle doktrin olarak blitzkrieg tercih ettiyseniz bunlardan birisi olmazsa bitmişsiniz demektir ikisi de olmazsa ölüme gidiyorsunuz demektir. Tanklarınız light tank 2 olsalar bile basıp Polonya savaşına yollamanız ve burada hava üstünlüğünü almanız gerekiyor gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir. Polonya ve benelüks ülkeleri için ayrı taktikler uygulamanıza gerek yok sadece maginot hattına kafa atmayın yeter. Uçak ve tank basımına çok önem vermeniz gerekiyor öyle ki silaha 10 fabrika bile verseniz ilk yıllarda yetecektir. Avusturya ve çekleri ilhak ettiğinizde size uzunca bir süre yetecek malzemeyi zaten kazanıyorsunuz. Petrol ve lastik için arkadaşın dediği yapılabilir Hollanda'yı savaş başlamadan alabilirsiniz fakat konvoylarınızı korumak zorunda kalabilirsiniz.

Diğer arkadaşların ve sizin verdiğiniz taktiklerle Fransa'yı düşürdüm Vichy Fransa'sını kurdum. Sene 1939 başları Stalin beklesin geliyorum.
Başaramadım.

Hearts of Iron IV 2021.05.28 - 07.10.15.00.png

Son düzenleme:
Diğer arkadaşların ve sizin verdiğiniz taktiklerle Fransa'yı düşürdüm Vichy Fransa'sını kurdum. Sene 1939 başları Stalin beklesin geliyorum.
Başaramadım.

Eki Görüntüle 1044523
Uçakları eline almışsın. Kaybetmen çok normal. Askerlerin havaya bakınca kafalarına bomba düşüyor neredeyse.
Tüm birliklerine line attack vermişsin. Ve çoğu savaşı kaybediyorsunuz. Yakında silah açığı yaşayacaksınız tahminimce.
Tavsiyem; oyuna başlarken boş fabrikaları fighter'a ver. Uçağa en az 45 fabrika vermen gerekiyor 39 yılında. Ayrıca 1941 yılında hafif tanklar fazla bir ise yaramaz. Hafif tank bölükleri ile çıkarmaları tut. Ben oyunun başında hafif tank üretimini durduruyorum ve uçağa veriyorum fabrikaları.
Doğunun ayısıyla savaşırken orta tank önemlidir. 10 bölük 40 width orta tank bölüğü olmadan girmeyin şu Sovyet'e. Hele bir de uçağınız yoksa erteleyin Sovyet savaşını.
Uçak ve attrition oyunun en önemli şeyleridir. Sakın bu iki şeyi ihmal etme.

Oynaya oynaya alışacaksınız merak etmeyin. Manpowersız kalmışsınız askerlik yasasını değiştirebilirsiniz ben genelde %5'lik olanla oynuyorum yetiyor. War Support çok düşmüş buna dikkat edin debuff yiyebilirsiniz. Bir de Slovakya sizin himayenizde değil mi sınırına asker koymuşsunuz sanırım gerek yok. Tavsiyem çekleri ilhak ederken tamamını etmeniz Slovakya'yı kurmayın. Macaristan ve Romanya'yı işgal etmenize gerek yok onlar mihvere katıldıktan sonra alman savaş ekonomisinin karşısındaki odağı açarsanız puppet oluyorlar. Böylelikle Romanya'dan 1 fabrika karşılığında çok daha fazla petrol alabilirsiniz. Son olarak generallerinize tek tek cephe hattı çizmenize gerek yok direkt mareşalden çizin daha sağlıklı olacaktır. Üstteki arkadaşın önerileriyle beraber kazanabileceğinizi umuyorum.

Fransa'ya Maginot Hattı'ndan ilerlemeye çalışıyorsun sanırım. Oradaki duvardan dolayı imkansıza yakın sadece orayı savunması için birlik koy ilerlemeye çalışma Hollanda gibi ülkelerin hepsine aynı anda savaş açma önce Lüksemburg'u al ardından Belçika'ya savaş aç Belçika'nın yarısını işgal ettikten sonra Hollanda'ya da savaş aç ordularını bölme bırak Hollanda'ya fransız ve İngiliz'ler geçsin biraz böylece Fransa'ya girmen kolaylaşır. Çıkarma yememek için oyun başından itibaren kaynak yetersiz olsa da gemi bas. Uçak basmadan olmaz uçak çok önemli. Eğer Belçika hattını kıramazsan Polonya'dan gelen ordularını İtalya sınırına koy oradan ilerle.

Fransa'ya maginot hattı'ndan ilerlemeye çalışıyorsun sanırım. Oradaki duvardan dolayı imkansıza yakın sadece orayı savunması için birlik koy ilerlemeye çalışma Hollanda gibi ülkelerin hepsine aynı anda savaş açma önce Lüksemburg'u al ardından Belçika'ya savaş aç Belçika'nın yarısını işgal ettikten sonra Hollanda'ya da savaş aç ordularını bölme bırak Hollanda'ya fransız ve İngiliz'ler geçsin biraz böylece Fransa'ya girmen kolaylaşır. Çıkarma yememek için oyun başından itibaren kaynak yetersiz olsa da gemi bas. Uçak basmadan olmaz uçak çok önemli. Eğer Belçika hattını kıramazsan Polonya'dan gelen ordularını İtalya sınırına koy oradan ilerle.

Fransa'nın dağlık kısmından düşürmeye çalışmıyorum. Hollanda Belçika sınırından giriyorum orada sıkıntı yok hocam. İngiliz çıkartma attı Paris düştü o yüzden öyle gözüküyor.

Fransa'nın dağlık kısmından düşürmeye çalışmıyorum. Hollanda Belçika sınırından giriyorum orada sıkıntı yok hocam. İngiliz çıkartma attı Paris düştü o yüzden öyle gözüküyor.

Bence Almanya ile oynarken 1938 yıllarında en 100 sivil olmaya çalış. Ardından askeriye hızlıca dön. Oyun başında verilen askeri fabrikalarla sadece piyade tüfeği ve uçak bas. Birkaç tane de top, destek ekipmanı. Odaklarınla güçlen ve 1939 şafağında Polonya'ya odağın ile gir. Zaten erken girmiş olduğun için Paris'e girdiğin anda Fransa düşecektir. Ayrıca ''medium'' tank basmanı öneririm. Savaşa kadar 3 tane 40 width çıkarabilirsen karşında kimse duramaz.

Bence Almanya ile oynarken 1938 yıllarında en 100 sivil olmaya çalış. Ardından askeriye hızlıca dön. Oyun başında verilen askeri fabrikalarla sadece piyade tüfeği ve uçak bas. Birkaç tane de top, destek ekipmanı. Odaklarınla güçlen ve 1939 şafağında Polonya'ya odağın ile gir. Zaten erken girmiş olduğun için Paris'e girdiğin anda Fransa düşecektir. Ayrıca ''medium'' tank basmanı öneririm. Savaşa kadar 3 tane 40 width çıkarabilirsen karşında kimse duramaz.
İntikamımı aldım ve 30 saati geride bıraktım. Sıra Sovyet savaşında 10 20 bölük 40 width Panzerkampfwagen tümeniyle gireceğim. Ayrıca kaynak sorunu yok artık Hindistan falan hepsi bende. 👍

Hearts of Iron IV 2021.05.28 - 23.08.17.02.png

Geri
Yukarı