Honda civic FD6 vs Renault fluence

• Konuyu başlatan RDAs
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 74
  • Görüntüleme 10B
1 yıla yakındır EDC şanzımanlı araba kullanıyorum ve madem kronik bende neden hiçbir sorun yok acaba? EDC şanzımanın kronik bir sorunu yok, aynı 1.3Tce motoru hem Renault hem Mercedes kullanıyor ve kronik bir sorunu yok, Fluence'lerde bulunan 6 ileri olan kuru kavramalarda hafif silekeleme var ama yeni olan 7 ileri ıslak kavramada hiçbir problem yok. Ha çift kavramalarda DSG de benzer sıkıntı var çünkü hala üst segment araçları hariç Passat'ta bile kuru kavrama kullanıyor maalesef.

Kendi söylediğiniz ile kendiniz çelişiyorsunuz. Turbo problemleri yağ kaçakları gibi "kronik" problemleri var dediniz şimdi 1.5DCI problem çıkarmaz hatta cebinizde bayram eder diyorsunuz. Ben gerçekten sizin tam anlamda neyi savunup neyi belirtmek istediğinizi anlamadım.
EDC'nin sorunsuz denilebilecek kadar sorunsuz olmasının nedeni ıslak kavrama olması ve vitesleri mantıklı seçip yavaş atmasıdır zaten.

Civic bagaj olarak 430lt olması lazım Fluence de 530lt bagaj var.

Civic 125hp atmosferik motorken Fluence dünya çapında kendini kanıtlamış 1.5DCİ motor 110hp, fakat Civic 125hp yi 6500 devirde verebilirken Fluence 4000 devirde max gücü verebiliyor ve en önemlisi de aracı yürüten tork'a baktığımızda Civic 152Nm torku 4200 devirde verebilirken Fluence 240nm torku 2000 devirden itibaren verebiliyor, yani kısacası Civic'in Fluence'in içinden geçmesi imkansızdır. Honda kullanıcıları bilir zaten Honda motorları düşük devirde ölüdür, yüksek devir kullanmayı sever. Tabi buda yakıt maaliyeti olarak geri döner.

Donanım olarak baktığınızda ise Civic yılına göre oldukça donanımsız ve fiyatlarıda bir hayli uçuk.

Genişlik olarak baktığımızda ise Fluence hem bagaj hem iç mekan olarak daha geniş.

Konfor konusunda Civic standart bir Japon olarak yol sesi, motor sesi alıyor, Fluence'de alıyor ama Civicle kıyasladığımızda darbe emişi ve süspansiyonları daha iyi, yine yol sesi olarakta bence Fluence daha iyi.

İç malzeme kalitesi olarak Civic bana bir tık daha iyi gibi geliyor. Kısacası ben olsam kesinlikle
Fluence tercih ederdim.

Dünya çapında 1.5DCI kendini performans olarak mı kanıtlamış !? Bahsi geçen motor bir dizel motorsa performans çoğu zaman geri plandadır ve benzinli motorlar da çoğu zaman daha performanslıdır. Teknik veriler üzerinden çıkarımlar yapmak ekran kartım 4GB demek gibi birşeydir. "125hp yi 6500 devirde verebilirken" demişsiniz evet 6500 devirde bu gücü elde edebiliyor fakat sormadan geçmeyeceğim acaba tork ve beygir grafiği dediğimiz olaydan haberiniz var mı ?

Dünya çapında 1.5DCI kendini performans olarak mı kanıtlamış !? Bahsi geçen motor bir dizel motorsa performans çoğu zaman geri plandadır ve benzinli motorlar da çoğu zaman daha performanslıdır. Teknik veriler üzerinden çıkarımlar yapmak ekran kartım 4GB demek gibi birşeydir. "125hp yi 6500 devirde verebilirken" demişsiniz evet 6500 devirde bu gücü elde edebiliyor fakat sormadan geçmeyeceğim acaba tork ve beygir grafiği dediğimiz olaydan haberiniz var mı ?
1.5Dcı kullansan bunları söylemezdin atmosferikler yokuşta tıkanır 1.5dcı yokuşu bile hissetmez.

Atmosferiği kullanıyoruz kullanmasınada deli gibi yakıyor.
Haklısınız yakıt olarak dizel motorlar daha cep dostu fakat LPG ile kullanılan benzinli aracın daha az yakıt masrafı oluşturduğunu düşünüyorum. Litre olarak baktığımızda dizel motorlar çok daha az yakıt tüketiyorlar fakat günümüzde turbo benzin araçların yakıt tüketimleri de bu konuda epey ilerlediler artık fark çok azaldı ve dizel motora elveda diyoruz artık bir çok firma üretimini bitiriyor.

Dünya çapında 1.5dcı kendini performans olarak mı kanıtlamış? Bahsi geçen motor bir dizel motorsa performans çoğu zaman geri plandadır ve benzinli motorlar da çoğu zaman daha performanslıdır. Teknik veriler üzerinden çıkarımlar yapmak ekran kartım 4 GB demek gibi birşeydir. "125HP'yi 6500 devirde verebilirken" demişsiniz evet 6500 devirde bu gücü elde edebiliyor fakat sormadan geçmeyeceğim acaba tork ve beygir grafiği dediğimiz olaydan haberiniz var mı?

Civic 125hp atmosferik motorken Fluence dünya çapında kendini kanıtlamış 1.5DCİ motor 110hp,

Şu yazdığımda performans kelimesi nerede geçiyor? Ben yazdıklarımı okuyamıyorum acaba? Konuyu geçmişten okusanız arkadaşın yazdığı Turbo arızası, yağ kaçakları vs gibi kronik sorunlar için yazdığım bir yazı olduğunu anlardınız.

Heralde ilk defa duyuyorum tork beygir grafiğini ben. Biz konudaki malum geçen Honda'nın atmosferik motoru ile fluence dizel motorunu kıyaslıyoruz. Standart koşullarda yani araç düz yolda ve yüksüz kullanımda benzinli motorlar evet iyidir fakat ülkemiz gibi dağlık yokuşlu yerlerde ve özellikle yüklü kullanımda dizel motor (konuda bahsi geçen 2 araç için) daha iyidir. Ben dizel motorlar her zaman daha güçlüdür veya benzeri bir yorum yazdığımı hatırlamıyorum. Benim yukarıda belirttiğim konu sahibi arkadaşın 2 araçtan hangisi daha performanslı ve konforlu olur konusuna cevabımdır.

Öte yandan ben 20 yıldır farklı farklı bir sürü araç sahibi olup, birçok farklı aracıda kullandım. Ve hiçbir aracımı dizel tercih etmedim. Şu anki tercihim ise çok az bir fark ile dizel seçeneğini alabilecek olmama rağmen performans istediğimden dolayı 1.5 dci yerine 1.3tce motorunu tercih ettim. Çünkü sizin bahsettiğiniz tork beygir vs grafiğinden hiç haberim olmamasına rağmen kendi naçizhane bilgime dayanarak dizel motorların 3000-3500 devirden sonra sadece ses var görüntü yok olayına döndüğü, şu an kullandığım Turbo benzinli aracın ise 1600 devirde Max tork olarak 240nm gücü vererek 5500-6000 devirlere kadar düz bir çizgi halinde stabil şekilde bu gücü verdiği için dizel yerine bu motoru tercih ettim. Yakıt yönünden ise ortalama 1-1,5 litre dizele göre fazla yakıyor.

Kısacası biz yukarıdaki 2 aracı kıyasladık, benzinli araç mı dizel araç mı tartışması için yorumlamadık.

Son düzenleme:
EDC'nin sorunsuz denilebilecek kadar sorunsuz olmasının nedeni ıslak kavrama olması ve vitesleri mantıklı seçip yavaş atmasıdır zaten.
Son kasalardaki EDC kullandınız mı bilmiyorum ama onu da oldukça hızlandırmışlar. Geçen gün kuru kavramaya sahip Kadjar kullandım bendeki (2020 Megane) ile pek alakası yok vites geçişlerinin. Daha hisli ve daha yavaş atıyor.

EDC ile ilgili şuana kadar bir sürü sosyal paylaşım gruplarında olmama rağmen en ufak sorun yaşayanı duymadım. (kronikleşmiş.)

Son kasalardaki EDC kullandınız mı bilmiyorum ama onu da oldukça hızlandırmışlar. Geçen gün kuru kavramaya sahip Kadjar kullandım bendeki (2020 Megane) ile pek alakası yok vites geçişlerinin. Daha hisli ve daha yavaş atıyor.

EDC ile ilgili şuana kadar bir sürü sosyal paylaşım gruplarında olmama rağmen en ufak sorun yaşayanı duymadım. (kronikleşmiş.)
İnsanlar EDC'de yağ değiştirmiyor ondan hata veriyor. Yoksa problemi yok. Son nesil EDC'ye binmedim herhalde. En son model bindiğim EDC'li araç 2017 model 160HP Talisman'dı. DSG'ye göre yavaştı ama bence geçişleri daha kararlıydı. Bu arada 270.000km'deki bir taksiydi. Geçenlerde 2016 model CC 1.4TSI DSG'ye bindim ama o kadar kötü bir DSG'li araca binmemişimdir. Bildiğiniz her viteste yarım debriyaj gibiydi.

Yeni konular

Geri
Yukarı