Başarılı Kurulum Honor MagicBook X15 | OpenCore macOS Ventura 13.5

1697901654413.png

Ekran Resmi 2023-10-21 19.02.04.png

Cihaz​
Durum​
Intel® Core™ i5-10210U

✅

İşlemci tamamiyle işlevsel çalışıyor olup, SSDT-PLUG sayesinde Native güç yönetimi elde ediliyor.
Intel CoffeeLake-H GT2 [UHD Graphics 630]

✅

iGPU tamamiyle işlevsel çalışıyor olup, herhangi bir buffer/patch eksiği bulunmamakta.
Micron 4ATF51264HZ-3G2J1 2400MHz RAM(2x4)

✅

Bellekler tamamiyle işlevsel çalışmakta.
512GB KXG60ZNV512G NVMe

✅

Disk tamamiyle işlevsel çalışmakta.
Intel Wireless-AC 9560 160MHz Wi-Fi & Intel Bluetooth

✅

Native Wi-Fi ve BT kullanılmakta.
Desay HB4792J5ECW-31 Batarya

✅

Batarya, PC Manager ile senkronize şarj olmakta.
I2C HID Touchpad

✅

Trackpad tamamiyle işlevsel çalışmakta.
Realtek ALC256

✅

Layout-id 95

Kext​
SSDT​
LiluSSDT-AWAC.aml
VirtualSMC(SuperIO, CPU, BatteryManager)SSDT-EC-USBX-LAPTOP.aml
WEGSSDT-GPRW.aml
AppleALCSSDT-PLUG.aml
AirportItlwmSSDT-RMCF.aml
BlueToolFixup(IntelBTPatcher, IntelBluetoothFirmware)SSDT-PNLF-CFL.aml
NVMeFixSSDT-SBUS.aml
VoodooPS2(VoodooI2C, VoodooI2CHID)SSDT-XOSI.aml
ECEnablerSSDT-PR00.aml
USBToolBox(UTBMap)
RestrictEvents

BIOS:
Kod:
fTPM açık, Secure Boot kapalı.
boot-args:
Kod:
igfxonln=1 igfxrpsc=1 igfxfw=2 -igfxblr -igfxbls

Son düzenleme:
Cihaz​
Durum​
Intel® Core™ i5-10210U

✅

İşlemci tamamiyle işlevsel çalışıyor olup, SSDT-PLUG sayesinde Native güç yönetimi elde ediliyor.

✅

iGPU tamamiyle işlevsel çalışıyor olup, herhangi bir buffer/patch eksiği bulunmamakta.

✅

512GB KXG60ZNV512G NVMe

✅

✅

✅

I2C HID Touchpad

✅

Realtek ALC256

✅

Layout-id 95

Kext​
SSDT​
LiluSSDT-AWAC.aml
WEGSSDT-GPRW.aml
AppleALCSSDT-PLUG.aml
NVMeFixSSDT-SBUS.aml
ECEnablerSSDT-PR00.aml
USBToolBox(UTBMap)
RestrictEvents

BIOS:
Kod:
boot-args:
Kod:
Esenlikler.

Öncelikle paylaşımınız için çok sağ olun.

Ben de de sizdeki dizüstünün aynından var. EFI dosyanızı GitHub yoluyla indirip Ventura ile sınadım. Karşılaştığım sorunlar:
  • Parlaklık tuşları çalışmamakta,
  • Uykudan uyandan sonra yaklaşık on beş saniye boyunca ekran kararıp yeniden aydınlanmakta,
  • HDMI yoluyla görüntü aktarımı sağlanamamakta.
Bunların dışında aklıma gelen bir şey olursa eklerim, ancak şu anlık yalnızca bunlara bakmak aklıma geldi.

Kendi EFI'mde söz ettiğim sorunların hiçbiri bulunmuyor, ancak bazı sorunlar var ve size bunlarla ilgili birkaç sorum var: Hibernation çalışıyor mu, dizüstü uzun süre uykuda kaldıktan sonra uyanabiliyor mu? Özellikle ikinci sorunun yanıtını öğrenmek istiyorum; çünkü benimki uzun süre uykuda kalınca belirli bir zaman sonra uyandırmak için bilgisayarın yanına geldiğimde, fanlarının dönmekte olduğunu görüyorum, ardından kapağı -bilgisayar kapak kaldırma girişini algılamasın diye- hafifçe kaldırıyorum: Klavye ışıkları yanmakta oluyor. Kapağı bilgisayarın algılayabileceği biçimde kaldırdığımda ise ekran aydınlanmıyor (ekran bütünüyle karanlık), klavyeye MacOS'un uyarı vereceği biçimde tuş vuruşunda bulunsam da uyarı sesi vermiyor. Ancak güç tuşuna basılı tutup kapatıp açarak açılıyor. Siz de bu sorunları yaşıyor musunuz? Öyle olması gerekiyor, çünkü aynı bilgisayar aynı EFI.
Kendi EFI'm için OneDrive bağlantısı (bağlantı adında OneDrive bulunmuyor ancak OneDrive klasörümden EFI klasörünü bağlantısını koplayadım ve bana bu bağlantıyı verdi): https://studentcankayaedutr-my.shar...JMkaVAaYJZTUYBqBOfaYD5I0zGoLEpbcESfw?e=9zwBsa

Güncelleme: Sizin EFI'nizi kullandığımda da bu paragrafta söz ettiğim sorunları yaşadım:

Kendi EFI'mde söz ettiğim sorunların hiçbiri bulunmuyor, ancak bazı sorunlar var ve size bunlarla ilgili birkaç sorum var: Hibernation çalışıyor mu, dizüstü uzun süre uykuda kaldıktan sonra uyanabiliyor mu? Özellikle ikinci sorunun yanıtını öğrenmek istiyorum; çünkü benimki uzun süre uykuda kalınca belirli bir zaman sonra uyandırmak için bilgisayarın yanına geldiğimde, fanlarının dönmekte olduğunu görüyorum, ardından kapağı -bilgisayar kapak kaldırma girişini algılamasın diye- hafifçe kaldırıyorum: Klavye ışıkları yanmakta oluyor. Kapağı bilgisayarın algılayabileceği biçimde kaldırdığımda ise ekran aydınlanmıyor (ekran bütünüyle karanlık), klavyeye MacOS'un uyarı vereceği biçimde tuş vuruşunda bulunsam da uyarı sesi vermiyor. Ancak güç tuşuna basılı tutup kapatıp açarak açılıyor. Siz de bu sorunları yaşıyor musunuz? Öyle olması gerekiyor, çünkü aynı bilgisayar aynı EFI.

İkinci güncelleme: Sorun config.plist dosyasına GPRW to XPRW Patch eklenerek çözülmüştür.

Üçüncü güncelleme: Bu konuda da uykuda oluşan başka bir sorunu çözdüm.

Son düzenleme:
Cihaz​
Durum​
Intel® Core™ i5-10210U

✅

✅

✅

512GB KXG60ZNV512G NVMe

✅

✅

✅

I2C HID Touchpad

✅

Realtek ALC256

✅

Layout-id 95

Kext​
SSDT​
LiluSSDT-AWAC.aml
WEGSSDT-GPRW.aml
AppleALCSSDT-PLUG.aml
NVMeFixSSDT-SBUS.aml
ECEnablerSSDT-PR00.aml
USBToolBox(UTBMap)
RestrictEvents

BIOS:
Kod:
Boot-args:
Kod:

Aynı laptopa sahibim. Daha önce Monterey kurmuştum. Ventura'da laptop kapağını kapatıp uyku moduna alınca laptop kapağını tekrar kaldırınca bilgisayar açılıyor mu orijinal MacBook gibi şu an?

@Hilmi Çoban Kapağını kapatıp açtığımda veya standalone bekletip tıkladığımda çoğunlukla sorun yaşamıyorum fakat illa birkaç defa kapatıp açtığım oluyor. Umursamadığım bir durum ve laptop ile vakit geçirmediğim için üstüne düşmüyorum. RTC patch, DeviceProperties keyboard ve birkaç değişiklik ile bu kıvamda mutluyum. Kernel Panic Log vb. kapalı kullandığım için bunları değiştirip sonrasında hataya denk gelmeyi bekleyip, logdan da çözüme ulaşmaya vaktim yok.

@Hilmi Çoban kapağını kapatıp açtığımda veya standalone bekletip tıkladığımda çoğunlukla sorun yaşamıyorum fakat illa birkaç defa kapatıp açtığım oluyor. Umursamadığım bir durum ve laptop ile vakit geçirmediğim için üstüne düşmüyorum. RTC patch, deviceproperties keyboard ve birkaç değişiklik ile bu kıvamda mutluyum. Kernel panic log vb. kapalı kullandığım için bunları değiştirip sonrasında hataya denk gelmeyi bekleyip, logdan da çözüme ulaşmaya vaktim yok.

Teşekkür ederim. Elinizde şu an efiniz var mı? Varsa bende kullanabilir miyim kurulum için acaba.

Geri
Yukarı