HP 17-AB201NT 1DN09EA İnceleme

• Ürünün resimlerini ekledim, orijinal resimleri de eklenmiştir. Sağda solda satış sayfasındaki resimler temsili olduğu için birbirini tutmuyor. Hep 15 ekran olanın resimlerini koyuyorlar.
  • Ürünün resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
  • Sürücüleri buradan indirebilirsiniz. Sadece Windows 10 için mevcut. Ben denemedim ama uğraşılsa Windows 8 sürücüleri de bulunabilir.
  • HP support solutions, HP'nin yazılım, BIOS vs. güncelleme programı. Çok basit ve çok kullanışlı bir arayüzü var. Türkçe dil ve yaşadığınız sorunlarla ilgili destek almanıza yardımcı olabilir.
  • 22.03.2017 tarihinde BIOS güncellemesi gelmiş, yukarıda verdiğim program ile otomatik kurabilirsiniz. Sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım.

CİHAZIN ÖZELLİKLERİ
  • FreeDOS 2.0
  • 7'nci Nesil Intel® Core™ i5 işlemci
  • Intel® Core™ i5-7300HQ (2,5 GHz, Intel® Turbo Boost Teknolojisi ile 3,5 GHz'e kadar, 6 MB önbellek, 4 çekirdekli)
  • Intel® HM175
  • 8 GB DDR4-2400 SDRAM (2x4GB)
  • 1 TB 7200 RPM SATA
  • 128 GB M.2 SSD
  • Optik sürücü
  • DVD yazıcı
  • 43,9 cm (17,3") diyagonal FHD IPS UWVA yansımasız WLED arkadan aydınlatmalı (1920x1080)
  • NVIDIA® GeForce® GTX 1050 (4GB GDDR5 ayrılmış)
  • 1 HDMI
  • 1 birleşik kulaklık/mikrofon
  • 1 USB 2.0
  • 2 USB 3.1 Gen 1, 1 RJ-45
  • 1 multi-format SD ortam kartı okuyucusu
  • Çift dizi dijital mikrofonlu HP Wide Vision HD Kamera
  • B&O PLAY; HP Audio Boost; Çift hoparlör
  • Çok noktalı dokunma hareketi destekli HP Imagepad
  • Tümleşik 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN
  • Intel® 802.11ac (2x2) Wi-Fi® ve Bluetooth® 4.2 Birleşimi (Miracast uyumlu)
  • 150 W AC güç adaptörü
  • 6 hücreli, 62 WH Li-ion
Bu İncelemelerde profesyonel değilim ama anlayabildiğim kadarını aktaracağım size.
Daha önce Monster Abra a7 v.6.1.1 Gaming dizüstü kullanan biri olarak objektif bir deneyim aktarmaya çalışacağım size.

• Kasa Kalitesi: Nereden başlayacağımı bilemediğim için olaya ilk kasa kalitesinden gireceğim, arkadaşlar genelde millet Monster'ın kasa kalitesinden bahseder. Fakat eski bir Monster'ın kullanıcısı olarak kullandığım monsterin kasa kalitesini sevmiştim. HP bilgisayarım geldiğinde eşimle açınca görüntü güzeldi etkilendik parlak metal gibi duran bir bilgisayar fakat elime alınca gördüm ki çokta etkileyici değilmiş . Monster'im kasa kalitesi olarak çok çok ilerdeydi HP'den. Kasanın sağ ve sol kenar kısımlarından başka neresine vurursanız vurun altı boş sert plastikten yapılmış. Yani bu fiyata bu özellikler varken kasa kalitesi çokta beni üzmedi diyebilirim.

• Klavye Kalitesi: Arkadaşlar yine Monster'a göre vasat bir klavyesi var. Bir gaming dizüstü olmadığını klavyesinden anlamak mümkün. Sağdaki yön tuşları ile araba yarışı falan oynamak imkansız yukarı ve aşağı tuşlarını o kadar küçük yapmışlar ki ikisi bir tane tuş etmez. Yazımı yazmadan önce ufaktan bir araba yarışı oynayayım dedim sinirim bozuldu. Elimi yukarı tuşundan çekip basınca hemen üstte konumlanan shift tuşuna basıyorsunuz. Enter tuşu ince uzun olan tipten en sevmediğim şekil bazen enter diye başka tuşa basıyorum. Basım hissi güzel fakat CS:GO oynarken CTRL'ye basılı tutup eğilince bazen basamıyorsunuz tuş konumu yüzünden . Eliniz orada ama algılamıyor tuş . basım hissi iyi . Tek renk beyaz ışık ile ışıklandırılıyor geceleri güzel görüntü oluyor kasa rengi ile uyumlu göze hoş gözüküyor. Monster'da da vardı ama bu kadar hoş gözükmüyordu.
  • Touchpad: Burada Monster'a biraz fark atmış . Kullanım kolaylığı falan Monster'dan iyi. Konumu güzel ve derinde değil. Kayganlığı güzel hızlı hareketlere güzel tepki veriyor ama yavaş hareketlerde aynısını söyleyemeyeceğim. Çoklu dokunmalarda Monster'In Touchpad'den biraz daha eksiği var ama tam incelemedim. Son olarak Touchpad için söyleyeceğim tek şey keşke kapatma tuşu olsaydı. Kapatmak için BIOS'ta bir ayar var mı bilmiyorum uğraşmadım henüz kapatmak için ama keşke bir tuş koysalarmış oyunlarda bazen temas edebiliyoruz sonuçta tam elimizin altına geliyor. Bu konuda çok hayal kırıklığına uğradım. Ayarlar kısmında fare takılınca kapatma seçeneği mevcut.
  • Ses Kalitesi: Arkadaşlar 2 tanesi yeni nesil 1 tanesi eski dizüstü eskittim ama ben böyle güzel ses veren bir dizüstü görmedim. Bu segmentte Monster'a fark attı, ses kalitesi muazzam baslar tizler vs. on numara. Televizyonun sesinden çok çıkıyor ve temiz hiç bozulma yok. Geçen bir konuda arkadaş son seste cızırtı oluyor mu diye sormuştu birine. Belki okur yazdığımı; evet son seste biraz cızlıyor ama çok inceden anlamak mümkün değil kulaklarım çok iyi duyar ben anladım :D Dert edilecek bir şey değil. Bu bilgisayarda beni en çok etkileyen ve en çok sevindiren 2 özellikten 1 tanesi ses oldu diyebilirim.
  • CD Okuyucu: Arkadaşlar normalde 15 ekranlarda CD okuyucu yokmuş, nedeni de 15 ekranlarda çift fan kullanılması. Yerden tasarruf için koyulmamış ama 17 ekranlara koymuşlar tek fan ve alan yeterli olduğu için. Burada da işçilik sıfır olan bir okuyucumuz mevcut nazik davranmaz iseniz 3 kere kullanırsınız kırılır. Yaprak gibi yapmışlar ki nasıl malzemeden bu kadar çaldılar anlamak zor. Okuyucuyu çıkarmak için tuşa basmak gerek ama tuşu eğilip görmeden bulmak zor basma hissi yok . Yani burada da kalitesizlik kendini sonuna kadar sergilemiş :D
  • Kulaklık Girişi: Söylenecek çok fazla bir şey yok standart giriş ama girerken biraz zorlanıyor jak. Ayrıca oyunlarda Monster Soundblaster ile daha iyi bir ses kalitesi veriyor.
  • Soğutma Fanı: Arkadaşlar burası önemli. Sonuçta hepimiz HP'nin bir fırın markası olduğunu biliriz. Bunu ben kendim bizzat yaşadım. Ama bu bilgisayarlarda HP bu ön yargıları yıkmış. Monster'da bilgisayar boşta 55-60 arasında dolaşırken HP'de 35-40 arasında dolanıyor işlemci. Oyunlarda ise Monster 87-90 arası dolaşırken HP 65-72 arası dolaşıyor. verdiğim değerler ekran kartı içinde geçerli . Videoları koyduğumda daha iyi analiz edebilirsiniz. Ses olayından sonra beni en çok sevindiren bu olay oldu. Zira alırken büyük kumar oynadığımı düşünüyordum sonuçta tek fanlı bir cihaz. Ama beni bu konuda sevindirdi. Oyun esnasında kasa yüzeyinde rahatsız edici bir sıcaklık yok, sağ tarafta numerik tuşların olduğu kısımda oyun esnasında ufak bir ısınma oluyor ama rahatsız edici bir durum değil. Fan çıkışlar sağ tarafta ve sağ arka uçta ama eliniz orada olsa bile çok aşırı bir sıcaklık gelmiyor. Yani ısınır diye korkup almayan varsa hiç düşünmesin bence bu bilgisayarda ısınma yok. Boşta iken fan sesi rahatsız etmiyor, oyun esnasında haliyle biraz ses çıkarıyor ama yine rahatsız edici bir ses değil.
  • İşlemci: i5-7300HQ 7 nesil 4 çekirdekli bir işlemci. Tabii ki bir i7 olamaz ama oyun oynamak için gayet yeterli bilgisayarı oyun ve internette gezinme için kullanıyorum ve beni fazlasıyla götürür diye düşünüyorum. Biraz çekingelerim vardı aslında, almışken i7 olsun demiştim ama bu işlemcide gayet başarılı.
  • Ekran Kartı: Aslında çok fazla bir şey yazmaya gerek yok zaten biliyoruz . GTX 960M ekran kartından üstün 970M'den ise 1 kaç tık altta kalıyor. Yani günümüzdeki hemen hemen bütün oyunları son ayarlarda oynar diye düşünüyorum.
  • IPS Ekran: Son anda aklıma geldi unutmadan bunun hakkında da bir kaç şey yazalım. Işık sızması mevcut sağda ve sol köşelerde belirgin şekilde var alt kısımlarda var yok arası bir şey fakat sadece açılışta anlayabiliyorsunuz. Normal kullanımda fark etmiyorsunuz. Monster'da LED mat kullanıyordum IPS değildi bana göre bundan çok daha iyiydi. Belkide oyun oynadığım içindir. Bu IPS ekran beyazları güzel gösteriyor gözleriniz kamaşıyor ama siyahlarda çok kötü yani millet bunun için mi fazla para verip IPS taktırıyordu dedim kendi kendime. Durumumu düzeltince araştırıp bu ekranı değişmeyi düşünüyorum. IPS ekran bana göre değilmiş. Işık sızması gördüğüm kadarı ile her bilgisayarda değişiyor. Bende de bayağı var fakat kullanımı etkileyen bir şey olmadığından dolayı sorun etmiyorum. Unutmayın ışık sızması sadece açılışta bu kadar yoğun. Normal kullanımda sorun yok. Ama şöyle de bir durum yar renklerin en iyi olduğu yer orta kısım filim falan izlerken kenarlar daha koyu duruyor. Canlı renkler ortada toplanıyormuş gibi ama çok kafaya takılacak bir şey değil. ilerleyen zamanlarda ekranı mat LED ve daha yüksek çözünürlük ile değişmeyi düşünüyorum.
  • Şarj Adaptör: Çoğu yerde 120W olarak geçiyor resimler gibi bunu da satıcılar yanlış yerden kopyalamış adaptör 150W, ince ve şık duran bir tasarımı var.
  • SSD Performansı: Araştırmak isteyenler için SSD markası ve kodunu paylaşıyorum. Sandisk SD8SNAT-128G-1006 Biraz araştırdım farklı kodlar altın çıkıyor ama aynı cihazlar. Bizim gibi son kullanıcılar için yeterli bir SSD olduğunu düşünüyorum. Okuma yazma hızlarını da paylaşıyorum aklınızda fikir oluşması açısından. Buradan karşılaştırmalara bakabilirsiniz. Kıyaslama yapmanız açısından iyi olacaktır. Buradan Amazon satış sayfasına ulaşabilirsiniz. Buradan Sandisk resmi sayfasına ulaşabilirsiniz. Ufak bir model farklılığı var ama aynı her şey . bizim modeli Sandisk'te bulamadım .
    1.jpg 2.jpg 3.jpg
  • HDD Performansı:
    Cihazda Hitachi 7200RPM 1TB HDD kullanılmış. İlk izlenimlerim gayet iyi olumlu. Oyunları HDD'ye kuruyorum hiç takılma donma yaşamadı. Ayrıca çoğu 7200RPM disk gibi "tırt tırtt" diye ses çıkarmıyor ve yoğun kullanımda da bilgisayarın klavye kısmına ısı vermiyor. Disk gayet hoşuma gitti performansı da kötü sayılmaz .
    1.jpg 2.jpg 3.jpg
  • Test Videoları:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
    Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Aklıma gelenler bu kadar, atladığım bir şey varsa sorabilirsiniz.
Eski HP bilgisayarı olup almayı düşünenler HP'nin 480 TL'ye kadar geri ödeme kampanyasından yararlanmayı unutmasın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende bu bilgisayara bakıyorum bir sorum olacak bugüne kadar hep 15.6 inc laptop kullandım 17.3 inc in devasa bir boyut farkı var mı çok hantal duruyormu ? tavsiye eder misiniz ? Yada bu iki laptoptan hangisini almalıyım yardımcı olursanız sevinirim .

Abra A5 V11.1 15.6" Oyun Bilgisayarı
MSI GL62M 7RD-609XTR Intel Core i5 7300HQ 8GB 1TB GTX1050 Fiyatı

17.3 ilk defa kullanıyorum mükemmel ve yorumum bugüne kdr bilgisayar kullanmıyormuşum.taşıma konusunda ise gerçekten iyi bir çantaya ihtiyacınız var sağlam korunması lazım malzeme cok dayanıklı görünmüyor bilginize.

Bende bu bilgisayara bakıyorum bir sorum olacak bugüne kadar hep 15.6 inc laptop kullandım 17.3 inc in devasa bir boyut farkı var mı çok hantal duruyormu ? tavsiye eder misiniz ? Yada bu iki laptoptan hangisini almalıyım yardımcı olursanız sevinirim .

Abra A5 V11.1 15.6" Oyun Bilgisayarı
MSI GL62M 7RD-609XTR Intel Core i5 7300HQ 8GB 1TB GTX1050 Fiyatı

Eğer film ve oyun oynuyorsanız kesinlikle 17.3 tavsiye ederim. Şırı abartı durmuyor ama harici bir monitör ihtiyacınız kalmaz. İlk cihazım 15.6 kullandım 5 yıl boyunca, sonra 17.3 aldım ve sattım tekrar bilgisayar alacağımda seçeneklerimde 15.6 vardı ama en son plandaydı. Kesinlikle pişman olmazsınız . Eğer almadıysanız tercihinizi 17.3'ten yana yapın .

Ayrıca o iki cihaz arasında kaldıysanız msi tavsiye ederim başka model olacaksa monstere bakabilirsiniz. Monsterin o modelde biraz sıkıntılar mevcutmuş. Bende ilk o modele yönelmiştim .

Far cry primal test videosu.

hocam konunun ilk başında verdiğiniz linklerde bu modeli bulamadım ? Bu bilgisayarı almayı düşünüyorum da alırsam driverları nerden yükleyeceğim ?

hocam konunun ilk başında verdiğiniz linklerde bu modeli bulamadım ? Bu bilgisayarı almayı düşünüyorum da alırsam driverları nerden yükleyeceğim ?
Hocam bir kaç sefer stok bitti, şu an varmı emin değilim ama satışta cihaz.

HP 1DN09EA 17-ab201nt i5-7300HQ 8GB 128GB+1TB 4GB Vga 17.3 Dos (GTX1050)
HP Gaming 17-AB201NT Intel Core i5 7300HQ 8GB 1TB + 128GB Fiyatı
HP 17-AB201NT 1DN09EA i5-7300HQ 8GB 128GB SSD 1TB 4GB GTX1050 17.3 FreeDos

Hangisi hoşuna giderse ordan alabilirsin, ben integradan almıştım .

Siz cihazı alın driver kısmı en basiti, kendi programı var otomatik indirip kuruyor sizin sadece yapmanız gereken cihaza windows 10 ve HP'nin driver indirme programını kurmanız .

Bu arada güncel oyun videolarınıda ekliyorum, alacak kişilere klavuz olması açısından .

Hocam bir kaç sefer stok bitti, şu an varmı emin değilim ama satışta cihaz.

HP 1DN09EA 17-ab201nt i5-7300HQ 8GB 128GB+1TB 4GB Vga 17.3 Dos (GTX1050)
HP Gaming 17-AB201NT Intel Core i5 7300HQ 8GB 1TB + 128GB Fiyatı
HP 17-AB201NT 1DN09EA i5-7300HQ 8GB 128GB SSD 1TB 4GB GTX1050 17.3 FreeDos

Hangisi hoşuna giderse ordan alabilirsin, ben integradan almıştım .

Siz cihazı alın driver kısmı en basiti, kendi programı var otomatik indirip kuruyor sizin sadece yapmanız gereken cihaza windows 10 ve HP'nin driver indirme programını kurmanız .

Bu arada güncel oyun videolarınıda ekliyorum, alacak kişilere klavuz olması açısından .
Hocam bu bilgisayarı galiba sizin sayenizde alacağım gösterdiğiniz ilgi ve alakadan çok memnunum.Monster abra , msi gl62m ve bu cihazdan birini almayayı düşünüyordum. Son olaraktan sağolun çok yardımcı oldunuz.

Rica ederim hocam, maksat vatandaş yararlansın . Cihaz ortada .
Monster ile biraz sorun yaşadım, ama bu cihazı almadan önde monster alacaktın. Yine şansımı deneyecektim . Monsterde şans çok önemli bence, genel olarak bende şanssız biri olduğum için biraz uğraştım . Ama alınmaz demem, şimdiki şartlara baktığımda zaten hemen hemen piyasa ile aynı fiyat çıkıyor.
Msi zaten kendini kanıtlamış bir cihaz, alırkan biraz fazla para veriyoruz ama buda marka algısı yapacak birşey yok . Mali açıdan rahatsanız MSİ en iyisidir.
Yanlız kendi yaptığım ısı testleri ve izlediğim diğer cihazların ısı testlerinde bana göre en iyisi HP. Yazın bu zor şartlarında bile 80 dereceyi geçmedi. Lakin dış kasası ve iç tasarımı iyi olmadığı için bilgisayırın üst yüzeyine biraz ısı veriyor. Tabi benim gibi mausped'i klavyenin üstüne atıp mausu orda kullanmıyorsanız hissetmezsiniz bile .

Dostum hala bilgisayarı kullanıyor musun ? Tavsiye eder misin ? Oyun oynayıp film izlemek için alacağım. Hep 17.3 inç istemiştim ama fiyatlar tuzluydu. Tam Dell Inspiron 7567-4B30F81C i5-7300 8GB 1TB 4GB Vga 15.6 Linux bunu almaya karar vermiştim ki senin incelemeni gördüm. Isınma sorunu yok demişsin hala yok mu ? Kasası çok mu kötü ? Ekranı Dell'e kıyasla nasıldır ? Ne diyorsun 500 lira daha fazla verip HP almalı mıyım yoksa Dell daha mı iyi bir tercih olur ?

Gayet iyi hocam halen ısı konusunda stabil 80 dereceyi geçmiyor . Sonuçta bir bilgisayar hocam kibar kullanırsan kasası ömürlük olur hor kullanan biriyseniz kasası sert plastikten. Benimki halen ilk günkü gibi 2 kezde içini açtım temizledim kasası halen aynı kondisyonda gayet iyi ama işte malzeme kaitesi iyi değil . Ekranı gayet iyi ilk zamanlar alışamadım ama şu an gayet iyi, aşırı karanlık sahnelerde biraz sıkıntılı bir ekran ama hiç sorun yaşamadım . günde minimum 3 saat max 15 saat oyun oynadığım oluyor sorun yok yani.

Arkadaşlar düşünen olursa cihazı son 3100 tl ye bırakacağım. Hiç bir sorunu yok, satma nedenim oyun hayatını bırakmayı düşünüyorum . Çok zamanımı alıyor .

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı