HP Omen 17 i7-13700HX alınır mı?

Merhaba, bir süre geçtiği için sormak istedim. Şu anda bu makineyle ilgileniyoruz, temelde desktop replacement olarak, çoğunlukla 4K monitöre bağlı ve soğutucuyla kullanılacak. Kendini iyi soğutması ve sessiz çalışması en önemli etkenler, ekran kalitesi, klavye vb. ikinci planda.

Hala memnun musunuz bu sürede, ya da uyarmak istediğiniz durumlar var mıdır?

Bir de fanların Max'taki sesi sadece redditcilerin "woosh" dediği hava akım sesinden mi ibaret (ki rahatsız edici bir ses değil bizim için), yoksa daha farklı uğultu şeklinde mi?

Ben memnundum hocam, kullandığım en iyi laptoptu ama önceki hafta sattım. Çevremde ya da sosyal sitelerde soranlara hala öneriyorum. Şu anki güncel fiyatını bilmiyorum ama önceki haftalarda MSI modellerinin fiyatı epey düşmüştü. Eğer fiyatları çok yakınsa MSI alın, çok fiyat farkı varsa Omen hala çok iyi bir seçenek.

Ses konusunda maxa alınca çıkardığı sesi nasıl tabir ederim bilmiyorum tam ama fan sürtünmesi değildi, sadece ittiği havanın sesiydi.

Teşekkür :)

Hazır gelmişken şu konuyu da sorayım.

Buradaki 13650HX, 4080'de bottleneck'e sebep olur mu sizce? Olmaz gibi ama tam emin olamadım da. Kullanmadan anlaşılmayacak bir şeye benziyor.
Bence de olmaz ama hesaplayıcı da olur gösteriyor. Hoş 13900hx in dar bogaz da kaldıgını gosteriyor site. Bence güvenilir degil ama ben yine de paylaşayım...

Technopat site o sitenin paylaşımını yasaklamış, fakat google a darbogaz testi yaparsanız cıkan ilk sitede hesap yapabilirsiniz.

Bu arada neden yasak bilen biri varsa onu da söyleyebilir mi?

Ben memnundum hocam, kullandığım en iyi laptoptu ama önceki hafta sattım. Çevremde ya da sosyal sitelerde soranlara hala öneriyorum. Şu anki güncel fiyatını bilmiyorum ama önceki haftalarda MSI modellerinin fiyatı epey düşmüştü. Eğer fiyatları çok yakınsa MSI alın, çok fiyat farkı varsa Omen hala çok iyi bir seçenek.

Ses konusunda maxa alınca çıkardığı sesi nasıl tabir ederim bilmiyorum tam ama fan sürtünmesi değildi, sadece ittiği havanın sesiydi.

Merhaba HP OMEN Laptop 16-WF0033NT Intel Core i5-13500HX 16GB RAM 512GB SSD 8GB GeForce RTX 4060 16.1 inç FHD FreeDOS Siyah 7Q7Y5EA - HP Store Türkiye
Bu model de thermal limit yani işlemci kısıtlaması var mı bilginiz var mı?

16-WF1011NT gibi bir modeldi sanırım 2 ay önce 2 hafta kullandım sonra iade ettim kendi hatamdan dolayı.

Alınır mı? Evet alınır. Önceki serilere göre kasa sıcaklık çıkış yerleri daha da arttırılmış.
Fan sesi var mı var. Ona bir şey diyemeyeceğim. Hatta ufaktan kulağımı kasaya yaklaştırınca coil Wine sesi duydum boştayken. Ama oyun dışında boştayken normal bir laptop sesi çıkarıyor.

2 Thunderbolt girişi olması süper olmuş. Bu arada bende de Zalman soğutucu var bende ekrana bağlı kullandım. 4K için 4080 hala yeterli değil bence AAA oyunlar için.
Bu "woosh" dediğin ses şu an kullandığım 17 " 4090'lı modelde var 15 ve 16" de ben bunun kadar boştayken özellikle fan sesi duymuyordum.
Ama iyi tarafı fanı kendi istediğin derecelerde istediğin kadar dönsün diye Omen'lerde ayarlayabniliyorsun.

Sıcaklıklara gelirsek. İşlemci yine 97'leri görüyordu(13700hx için konuşuyorum) ekran kartı 86-87'lerde geziyordu.

Oyunlarda ya da performans olarak bir sıkıntı yaşamadım.
Hatta Full grafik 3K'da Uncharted bitirdim.

Umarım aklındaki sorular gitmiştir.

HP Omen laptop 16-WF0033NT i5 13500HX 4060​

Modeli nasıl sizce Sogutma performansı iyi mi ve thermal limit var mı bilginiz var mı?

Son düzenleme:
Merhaba HP OMEN Laptop 16-WF0033NT Intel Core i5-13500HX 16GB RAM 512GB SSD 8GB GeForce RTX 4060 16.1 inç FHD FreeDOS Siyah 7Q7Y5EA - HP Store Türkiye
Bu model de thermal limit yani işlemci kısıtlaması var mı bilginiz var mı?

HP Omen laptop 16-WF0033NT i5 13500HX 4060​

Modeli nasıl sizce Sogutma performansı iyi mi ve thermal limit var mı bilginiz var mı?

Termal soğutmasını bilmiyorum ama aynı kasa 4080 13700HX'li versiyonu vardı bu donanımı soğutuyorsa 4060 falan hayli hayli soğutur.

Bu kasa gayet iyi bence. Çok hava çıkışı var ısınmaz.

Merhaba, geç gördüm ama yanıt için teşekkür ederim.

MSI GP68HX aldık, ama fan sesi aşırı rahatsız etti maalesef. Tamam çok serin çalışıyor, Cyberpunk 2077'de full ultra ve 4k ayarlarda GPU ve CPU 80 dereceye çıkmadı. Fakat fanın öyle bir sesi var ki ANC kulaklık dışında hiçbir şey rahatlatmaz gibi. Oyunun sesini açsanız bile bir 30 dakika sonra kafa delen bir fan sesi, öyle yüksek.

10 derece daha sıcak çalışsın ama fanlar az yavaş dönsün diye custom ayar yapalım dedik MSI Center'dan, ama o yazılım da biraz tırt gibi. İki fanı da her türlü max 6000 RPM'de çalıştırmakta ısrarcı. Fan sesi de, hava sesine ek olarak bir ıslık sesi şeklinde. Bu da fanın akustiğinin çok iyi tasarlanmadığını gösteriyor. Asıl kafa yoran da bu ıslık sesi oluyor.

Bu sebeple iade edeceğiz. Yerine Bu Omen'i düşünüyoruz yine. Sizin deneyiminizde fan sesi nasıldı, tam yükte saçma bir gürültü var mıydı?

Son düzenleme:
16-wf1011nt gibi bir modeldi sanırım 2 ay önce 2 hafta kullandım sonra iade ettim kendi hatamdan dolayı.

Alınır mı evet alınır. Önceki serilere göre kasa sıcaklık çıkış yerleri daha da arttırılmış.
Fan sesi var mı var.Ona bişey diyemeyeceğim. Hatta ufaktan kulağımı kasaya yaklaştırınca coil wine sesi duydum boştayken. Ama oyun dışında boştayken normal bir laptop sesi çıkarıyor.

2 thunderbolt girişi olması süper olmuş.BU arada bende de zalman soğutucu var bende ekrana bağlı kullandım. 4k için 4080 hala yeterli değil bence AAA oyunlar için.
Bu "woosh" dediğin ses şu an kullandığım 17 '' 4090 lı modelde var 15 ve 16'' de ben bunun kadar boştayken özellikle fan sesi duymuyordum.
Ama iyi tarafı fanı kendi istediğin derecelerde istediğin kadar dönsün diye OMEN'lerde ayarlayabniliyorsun.

Sıcaklıklara gelirsek. işlemci yine 97'leri görüyordu(13700hx için konuşuyorum) ekran kartı 86-87'lerde geziyordu.

Oyunlarda yada performans olarak bir sıkıntı yaşamadım.
Hatta full grafik 3k 'da uncharted bitirdim.

Umarım aklındaki sorular gitmiştir.
Hocam merhaba bende omen 16 13700hx rtx 4080 olan modeli 1 haftadır kullanıyorum aynen dediğiniz gibi işlemci 97 ekran kartı da 86-87 görüyor bu değerler ilerde bana sıkıntı çıkarır mı diye endişe ettiğim için bende 17 omen almak niyetindeyim şimdi. Sözlerinizden farkettiğim sizde 17 omen 4090 olan modeli kullanıyorsunuz sanırım yani geçmeye değer mi sizce?

Hocam merhaba bende omen 16 13700hx rtx 4080 olan modeli 1 haftadır kullanıyorum aynen dediğiniz gibi işlemci 97 ekran kartı da 86-87 görüyor bu değerler ilerde bana sıkıntı çıkarır mı diye endişe ettiğim için bende 17 omen almak niyetindeyim şimdi. Sözlerinizden farkettiğim sizde 17 omen 4090 olan modeli kullanıyorsunuz sanırım yani geçmeye değer mi sizce?

Yani performans olarak değer mi dersen paran varsa değer elbette.

Ama o versiyonda güzel,2 hafta kafar kullandım onu bir sıkıntı çıkarmaz.Adamlar test edip piyasaya sürüyorlar.

Ama kafanda soru işareti varsa çözüm sıvı metal :D benimkinin işlemcide zaten sıvı metal varmış o 97 lere çıkıyor ona yapacak bişey yok ama ekran kartında yokmuş. Bu bilgisayarda da 86ları gördüğü oluyordu.
Sıvı metalden sonra 80-82'e nadir çıkıyor.Ama risk senindir tabi.

Yani performans olarak değer mi dersen paran varsa değer elbette.

Ama o versiyonda güzel,2 hafta kafar kullandım onu bir sıkıntı çıkarmaz.Adamlar test edip piyasaya sürüyorlar.

Ama kafanda soru işareti varsa çözüm sıvı metal :D benimkinin işlemcide zaten sıvı metal varmış o 97 lere çıkıyor ona yapacak bişey yok ama ekran kartında yokmuş. Bu bilgisayarda da 86ları gördüğü oluyordu.
Sıvı metalden sonra 80-82'e nadir çıkıyor.Ama risk senindir tabi.
Valla açıkçası pek param yok 😁 ama keşke 17 olan modeli alsaydım diye pişmanlık yaşıyorum, iade ile de uğraşmak istemiyorum çünkü adaptörün jelatinini söktüm ve parlak yerleri hemen çizildi yerde duruyor sonuçta o yüzden takas yolu ile 17 omen 4090 yada yine 4080 olan modele geçersem, sıcaklık ve fan sesinde bir iyileşme yaşarmıyım onu merak ediyordum ve siz şu an ki kullandığınız pc de 97 görüyor dediniz işlemci demekki 17 alsakta işlemciyi soğutmak pek kolay değil ekran kartı da 80-85 gibiyse sadece performans artışı olacak benim için geçersem eğer bu pc ye birazda ses olayı daha az olur 17 olduğu için haksızmıyım.

Valla açıkçası pek param yok 😁 ama keşke 17 olan modeli alsaydım diye pişmanlık yaşıyorum, iade ile de uğraşmak istemiyorum çünkü adaptörün jelatinini söktüm ve parlak yerleri hemen çizildi yerde duruyor sonuçta o yüzden takas yolu ile 17 omen 4090 yada yine 4080 olan modele geçersem, sıcaklık ve fan sesinde bir iyileşme yaşarmıyım onu merak ediyordum ve siz şu an ki kullandığınız pc de 97 görüyor dediniz işlemci demekki 17 alsakta işlemciyi soğutmak pek kolay değil ekran kartı da 80-85 gibiyse sadece performans artışı olacak benim için geçersem eğer bu pc ye birazda ses olayı daha az olur 17 olduğu için haksızmıyım.

Hacı şunu söyleyim coil wine bu bilgisayarda var , onda da vardı ama onda o kadar azdı ki hani kulağımı laptop'a tutunca anca duyabiliyordum. Kasa olarak bundan daha iyi ondan emin ol.

Aklına sokmak gibi olmasın ama ilerde bi sıvı metal sürersen içine o dereceler 5-7 derece düşer canavar gibi gider.

Hacı şunu söyleyim coil wine bu bilgisayarda var , onda da vardı ama onda o kadar azdı ki hani kulağımı laptop'a tutunca anca duyabiliyordum. Kasa olarak bundan daha iyi ondan emin ol.

Aklına sokmak gibi olmasın ama ilerde bi sıvı metal sürersen içine o dereceler 5-7 derece düşer canavar gibi gider.
Biraz kararsızım cihazda buldum takas yapabileceğim üste 7k istedi 17 omen 13700hx 32GB 2TB SSD 2K 240hz RTX 4080 175W Bende ki omen 16 145 watt yani benim cihaza göre artıları var en büyük artısı ekranı zaten birazda ondan değiştirmek istedim galiba onunla takasa giricem.

Yeni konular

Geri
Yukarı