HP Pavilion 14-CE3007NT MacOS Kurulumu

78501

Kilopat
Makaleler
5
Merhabalar. HP Pavilion 14-CE3007NT bilgisayarıma macOS kurmak istiyorum. Bilgisayarımı sadece internette takılmak için ve ofis işlerinde kullanıyorum. Dolayısıyla benim için pil ömrü ön planda. Bildiğim kadarıyla macOS'in stabilizasyonu dolayısıyla pil ömrü çok daha iyi. Nasıl kurabileceğimi öğretebilirseniz çok makbule geçer. Teşekkürler.

Sistem özelliklerim:
  • Intel Core i5 1035g1
  • GeForce MX130 2GB GDDR5
  • 8 GB DDR4 2666 MHz RAM
  • 256 GB NVMe SSD
Teşekkür ederim engin bilgilerinizi ve desteğinizi esirgemediğiniz için :)

Son düzenleme:
Merhabalar. HP Pavilion 14-CE3007NT bilgisayarıma macOS kurmak istiyorum. Bilgisayarımı sadece internette takılmak için ve ofis işlerinde kullanıyorum. Dolayısıyla benim için pil ömrü ön planda. Bildiğim kadarıyla macOS'in stabilizasyonu dolayısıyla pil ömrü çok daha iyi. Nasıl kurabileceğimi öğretebilirseniz çok makbule geçer. Teşekkürler.

Sistem özelliklerim:
  • Intel Core i5 1035g1
  • GeForce MX130 2GB GDDR5
  • 8 GB DDR4 2666 MHz RAM
  • 256 GB NVMe SSD
Teşekkür ederim engin bilgilerinizi ve desteğinizi esirgemediğiniz için :)
Merhabalar, sisteminizin desteklenen donanımlarını aşağıda belirttim gözüküyor olması lazım.

İşlemci : İşlemci konusunda destekleniyor gibi çünkü birkaç kişi sizin kullandığınız işlemci ile macOS kurabilmiş ama pek kesin bir şey de denmez elbette ama işlemci ile ilgili bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Ekran kartı : Belirttiğiniz MX130 ekran kartı desteklenmiyor gibi gözüküyor onun dışında işlemcinin içindeki iGPU modelini de belirtebilirseniz iyi olabilir çünkü eğer iGPU modeliniz de desteklenmiyor ise macOS kurmanızın pek bir anlamı kalacağını sanmıyorum çünkü ekran kartı için bir .kext olmadığı için yavaş performanslar almak pek macOS'in tadını vermez ve ekran kartı desteklenmemesi grafik hızlandırmamanın çalışmamasına sebep olabilir ve bu büyük ihtimalle sistemi yoracak şeyler (edit, oyun ve render gibi şeylerden bahsediyorum) pek yapamazsınız.

RAM : 8 GB RAM büyük ihtimalle size yetecektir çünkü şuan bir MacBook Air M1 modelinde bile 8 GB RAM'i olan modelleri var ve macOS kendisi çok fazla RAM tüketen bir işletim sistemi olmadığı için 8 GB RAM hayli hayli yetecektir.

SSD : SSD'nin modelini belirtmediğiniz için pek kesin bir şey denmez ama genelde SSD pek bir sorun çıkartmıyor kısacası SSD'de pek bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Kısacası bu sisteme High Sierra sürümünden başlayıp arttırmayı denemenizi öneririm ama onun dışında pek bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. İmaj için Technopat'daki imajları kullanabilirsiniz onun dışında pek yapacağınız özel bir şey yok imajı bir USB'ye yazdırıp bundan sonra USB'nizin "OC EFI" partisyonuna girip EFI>OC Kısmından sisteminiz için uygun olan config dosyanızı bulup adını "config.plist" yapıp BIOS ayarlarınızı da aşağıdaki belirttiğim videoya göre yaptıktan sonra USB'den boot ederek büyük ihtimalle kolayca kurulum yapabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaynak : Yiğit Gençer

Ekran kartı : Belirttiğiniz MX130 ekran kartı desteklenmiyor gibi gözüküyor onun dışında işlemcinin içindeki iGPU modelini de belirtebilirseniz iyi olabilir çünkü eğer iGPU modeliniz de desteklenmiyor ise macOS kurmanızın pek bir anlamı kalacağını sanmıyorum çünkü ekran kartı için bir .kext olmadığı için yavaş performanslar almak pek macOS'in tadını vermez ve ekran kartı desteklenmemesi grafik hızlandırmamanın çalışmamasına sebep olabilir ve bu büyük ihtimalle sistemi yoracak şeyler (edit, oyun ve render gibi şeylerden bahsediyorum) pek yapamazsınız.
Harici ekran kartımın çalışması zaten pek önemli değil benim için. Sadece günlük kullanımda kullanacağım. Ofis ve tarayıcı kullanımı olacak yani. Dahili ekran kartım da Intel UHD Grapchics G1.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Harici ekran kartımın çalışması zaten pek önemli değil benim için. Sadece günlük kullanımda kullanacağım. Ofis ve tarayıcı kullanımı olacak yani. Dahili ekran kartım da Intel UHD Grapchics G1.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Intel UHD Graphics G1 kartını bazı kişiler grafik hızlandırması ile çalıştıramamışlar ama yine de macOS kurulumunu en azından yapabilenler olmuş. Onun dışında ofis kullanımı gibi şeyler için grafik hızlandırmasına pek gerek olmadığı için kullanılabiliyor.

Intel UHD Graphics G1 kartını bazı kişiler grafik hızlandırması ile çalıştıramamışlar ama yine de macOS kurulumunu en azından yapabilenler olmuş. Onun dışında ofis kullanımı gibi şeyler için grafik hızlandırmasına pek gerek olmadığı için kullanılabiliyor.
Tamamdır. Videodakileri deneyeceğim. Bir pürüz olursa buradan bilgilendiririm yine de. Teşekkürler :)

Geri
Yukarı