Çözüldü HP Victus 16 laptopa 2K monitör bağlanmıyor

• Konuyu başlatan dost
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 58
  • Görüntüleme 5B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dost

Kilopat
Daha fazla  
HP Victus 16-D1011NT Intel Core i5-12500H 16 GB DDR5 512 GB 6 GB RTX 3060 144Hz FreeDOS 16.1" FHD taşınabilir bilgisayar arkadaşlar bu laptopa ViewSonic VX2758-2KP-mhd 2K ekran bağlamak istedim PAUGGE CDP14-PRO USB-C to DİSPLAYPORT 1.4 KABLO fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da şu kablo ile ne yaptıysam yenileme hızı ve çözünürlük 2K yapamadım resimlerde görüldüğü gibi öyle bir seçenek yok. Bir kere çıktı o 2K görüntü ona da basınca sinyal yok hatası verdi. @Saint Lucia @Ali Güngör ben HP Victus ekranı kötü diye bu monitörü aldım ama kullanmayacaksam iade edeyim.

HDMİ ile bağlanıyor display port linkteki kablo ile sorun oluyor

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    128,7 KB · Görüntüleme: 162
  • 2.png
    2.png
    589,7 KB · Görüntüleme: 161
Son düzenleme:
Çözüm
Max 60 Hz verebiliyor dediler

Son dediğime geldi konu. Bunu zaten tahmin etmiştim. Port çıkışında 144Hz yok. Ciddi bir kayıp değil. HDMI sonuçta aynı özellikleri destekliyor.

1. HDMI 2.0 üzerinden 144 Hz olarak mı kullanayım bu monitörü yoks DP port üzerinden 60 Hz mı oyun vs oynamıyorum fark var mı?
2. olarak yoksa iade edeyim laptopu DP port üzerinden 144 Hz veren bir laptop mu alayım gerçi bu fiyata 3060 bulamayacağım siz olsanız ne yaparsınız.

-HDMI üzerinden devam edin. Çünkü Hz'nin akıcılığa etkisi var. Tazeleme hızı gördüğünüz görüntünün canlılığını etkiliyor. Ben artık 60Hz kullanılmasını doğru bulmuyorum. Monitörde çok fark ediyor Hz oranı. TV olsa anlarım. 60Hz kullan derim. Fakat monitörde işler değişiyor. Bu yüzden HDMI.

-Laptop iade işine hiç girme. Manasız oluyor. Kötü bir laptop değil. Sıf Type-C çıkışı 60Hz üstü vermiyor diye laptop iade edilmez. HP sonuçta 2.1 HDMI portu kullanmış laptopta. Bu iyi bir özellik.
Teşekkür ederim hocam.

Hocam benim ViewSonic'i de bu fiyata aldım bu monitör indirime girmiş sizce ViewSonic'i iade edip bunu alayım mı ASUS TUF GAMING VG27AQ1A 27" 170Hz 1Ms IPS G-Sync QHD Monitör - Gaming.Gen.TR

@Saint Lucia

Sizce hangisi iyi hocam ASUS 250 nit parlaklık ViewSonic 350 yazıyor. Asus TUF Gaming VG27AQ1A - ViewSonic VX2705-2KP-MHD Karşılaştırması - Epey

Hocam asla böyle bir şey yapmayın. TUF serisi öneri alanıma girmiyor. Kronik sorunları olan bir seri. Sizi fiyat ve özellikleri yanıltmasın. Oyun oynayan kesime satış yaptığı için ASUS piyasası güçlü. Yoksa monitörden anlayan kesim tercih etmiyor. Hele sizin gibi web ile uğrayan kişiler hiç bakmaz ve bakmamalı. Kafanız bulanmasın. Kullandığınız monitörden sonra ki monitör ıskalası 9K ve üzeri fiyat bandına sahip. Bu yüzden ileri ki zamanda yeni monitör arayışına girin. 👍

Hocam asla böyle bir şey yapmayın. TUF serisi öneri alanıma girmiyor. Kronik sorunları olan bir seri. Sizi fiyat ve özellikleri yanıltmasın. Oyun oynayan kesime satış yaptığı için ASUS piyasası güçlü. Yoksa monitörden anlayan kesim tercih etmiyor. Hele sizin gibi web ile uğrayan kişiler hiç bakmaz ve bakmamalı. Kafanız bulanmasın. Kullandığınız monitörden sonra ki monitör ıskalası 9K ve üzeri fiyat bandına sahip. Bu yüzden ileri ki zamanda yeni monitör arayışına girin. 👍

Çok teşekkür ederim hocam ASUS ismini görünce iyidir sandım sağ olasınız emin olun ileride alırsam ilk size danışacağım.

Çok teşekkür ederim hocam ASUS ismini görünce iyidir sandım sağ olasınız emin olun ileride alırsam ilk size danışacağım.

Başka hangi konularda uzmanlık almanızı hocam monitörden başka haberim olsun size danışmadan alışveriş yap mıyım?

@Saint Lucia

Son düzenleme:
Başka hangi konularda uzmanlık almanızı hocam monitörden başka haberim olsun size danışmadan alışveriş yap mıyım?

Aklına takılan bir şey olduğunda elbette bana ve foruma danışabilirsin. Fikir birliğinin çoğu zaman faydasını görüyor insan. Bazen fiyat olarak bazen teknik olarak ürünler hakkında bilgi topluyorsun. 👍

Laptopun performansından memnun musunuz?

Aklına takılan bir şey olduğunda elbette bana ve foruma danışabilirsin. Fikir birliğinin çoğu zaman faydasını görüyor insan. Bazen fiyat olarak bazen teknik olarak ürünler hakkında bilgi topluyorsun. 👍

Laptopun performansından memnun musunuz?

Hocam iki hafta oldu kullanalı hiç oyun oynamadım Premier vs şu anlık sadece sesli fanları başka sıkıntı yaşamadım.

HP Victus 16-D1011NT Intel Core i5-12500H 16 GB DDR5 512 GB 6 GB RTX 3060 144Hz FreeDOS 16.1" FHD taşınabilir bilgisayar arkadaşlar bu laptopa ViewSonic VX2758-2KP-mhd 2K ekran bağlamak istedim PAUGGE CDP14-PRO USB-C to DİSPLAYPORT 1.4 KABLO fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da şu kablo ile ne yaptıysam yenileme hızı ve çözünürlük 2K yapamadım resimlerde görüldüğü gibi öyle bir seçenek yok. Bir kere çıktı o 2K görüntü ona da basınca sinyal yok hatası verdi. @Saint Lucia @Ali Güngör ben HP Victus ekranı kötü diye bu monitörü aldım ama kullanmayacaksam iade edeyim.

HDMI ile bağlanıyor DisplayPort linkteki kablo ile sorun oluyor

Merhaba hocam bende de aynı problem var. HDMI ile 144 Hz 2K da sorunsuz. Type-C ile 2K da 60 Hz veriyor.

Bu kablodan alsak monitörde Type-C girişi var. İki ucu Type-C kablo ile 165 Hz verir mi acaba?

Type-C'den monitöre bağladığımda monitörün MPRT ve 10 bit özelliğide çalışmıyor.
Sadece 2K 60 Hertz alabiliyorum ya da 1080p 165 Hz.
Neden laptop a mini DisplayPort çıkışı koymamışlar da HDMI 2.1 koymuşlar bilerek acaba. HDMI 2.1 kablosu alsak 144 Hz yerine 165 Hz alır mıyız? Monitörde o kabloyu destekleyecek mi?

Laptopın sitesinde Type-C çıkışından kaç Hz alabileceğimize dair bir bilgi bulamadım.

Normalde laptoplarda minidisplayport olur DP porttan bağlarsın sorunsuz.
Bu laptop son model olduğundan yeni bir teknolojiyemi geçildi acaba Thunderbolt mu destekliyor bu Type-C? Araştırıyorum ama tekrar tekrar kablo alıp iade etmek istemiyorum.
Bir ucu Type-C diğer ucu DP 1.4 kablo 2K 60 Hz veriyor.

Merhaba hocam bende de aynı problem var. HDMI ile 144 Hz 2K da sorunsuz. Type-C ile 2K da 60 Hz veriyor.

Bu kablodan alsak monitörde Type-C girişi var. İki ucu Type-C kablo ile 165 Hz verir mi acaba?

Type-C'den monitöre bağladığımda monitörün MPRT ve 10 bit özelliğide çalışmıyor.
Sadece 2K 60 Hertz alabiliyorum ya da 1080p 165 Hz.
Neden laptop a mini DisplayPort çıkışı koymamışlar da HDMI 2.1 koymuşlar bilerek acaba. HDMI 2.1 kablosu alsak 144 Hz yerine 165 Hz alır mıyız? Monitörde o kabloyu destekleyecek mi?

Laptopın sitesinde Type-C çıkışından kaç Hz alabileceğimize dair bir bilgi bulamadım.

Normalde laptoplarda minidisplayport olur DP porttan bağlarsın sorunsuz.
Bu laptop son model olduğundan yeni bir teknolojiyemi geçildi acaba Thunderbolt mu destekliyor bu Type-C? Araştırıyorum ama tekrar tekrar kablo alıp iade etmek istemiyorum.
Bir ucu Type-C diğer ucu DP 1.4 kablo 2K 60 Hz veriyor.

Hocam hiçbir bilgim yok ben HDMI ile kullanıyorum yukarıda yaşadığım süreci yazdım hiçbir kablo olmadı sizin dediğiniz yönetimi deneyin olmazsa zaten Amazon iade edersiniz kabloyu @Saint Lucia hocam bu konuda bilgili o belki yardımcı olur

Hocam hiçbir bilgim yok ben HDMI ile kullanıyorum yukarıda yaşadığım süreci yazdım hiçbir kablo olmadı sizin dediğiniz yönetimi deneyin olmazsa zaten Amazon iade edersiniz kabloyu @Saint Lucia hocam bu konuda bilgili o belki yardımcı olur

Kullanan var mıdır diye sorayım dedim. N11'e iade ettim fakat iade bana ters bir durum sonuçta bir şey deneyeceğiz diye birilerini kullanmamak lazım. Deneyen kullanan varsa paylaşabilir belki. Ben HP'ye mail atacağım zaten hiçbir bilgi verilmemiş monitör bağlama konusunda. Sanırım HDMI 2.1 kablosu ile monitöre 165 Hz i verir fakat monitörün HDMI girişi destekliyor mudur bilemiyorum.
Minidisplayport olsaydı hiç uğraşmayacaktık. Gerçi 144 Hz standarttır yeterlidir fakat şöyle bir durum var.
Örneğin masaüstü kasama 280 Hz 1080p monitör aldım. 280 Hz de çalışıyor. Bunu laptop a bağladığımda 144 Hz mi kullanmak zorundayım onu araştırıyorum. Yani çok saçma bir şey. Bu sonuçta oyuncu laptopu. Monitör bağlanacağını akıl etmeleri lazımdı. Alırken de Type-C ve HDMI soketlerini görünce ikisinden biri yüksek Hertz veriyordur diye düşünerek aldık.

Bir de şunu belirteyim, Bu laptopun ekranı 144 Hz olsa da ekran parlaklığı 250 nit olduğundan gündüzleri bazen yetersiz kalabiliyor. Ekran ışığı ve ekranın sallanması sıkıntılıydı görmezden geldik sıkıntı yok.
Fakat! Laptop ekranında oyunlarda 20 FPS civarı daha düşük alıyormuşum. Örneğin FIFA23'te 110-120 FPS arası alıyordum. Monitöre bağladığımda 145 FPS'lerde mninmum 135 FPS alıyorum arada çok fark var. Bu performans farkı monitörden mi kaynaklanıyor.
İlk defa monitör, n FPS'e etkisi ile karşılaşıyorum ne alaka anlamadım. Monitörle 145 FPS veren oyun laptopun kendi dahili dandik ekranında 110 FPS veriyor. G-Sync desteklemiyor mu acaba laptop ekranı ondan mıdır bilemedim.

@Saint Lucia nın da fikrini merak ediyorum bu konuda.

Son düzenleme:
@thetesto dostum normalde bunun için bir konu açman gerekir bunu unutma. Konu geriledikçe bildirimler gelmiyor bazen.
Şimdi senin sorunun (belki görmüşsündür) Gaming laptopa monitör bağlamak FPS arttırır mı? bu konuda detaylıca anlatılmış ve tartışılmış. Yaşadığın olay gayet normal. Şaşılacak bir durum yok. Her laptopta olmaz orası ayrı.

Sanırım HDMI 2.1 kablosu ile monitöre 165 Hz i verir fakat monitörün HDMI girişi destekliyor mudur bilemiyorum.

165 Hz ve üstünü de verir. 280Hz monitör aldıysan giriş portu 2.0'dır. Aldığın monitörü paylaşmamışsın. Bu yüzden genel olarak söylüyorum. 1.4HDMI ile 144Hz alınıyor çünkü. Monitör 240 Hz veya üstü ise HDMI en az 2.0 olur.
Görüntü harici GPU'dan aktarıldığı için Hz'de sorun yaşacağını sanmıyorum.

Yeni konu açıp etiketle bakalım biraz.

Aynı laptoptan bende de var. 1080P'de Type-C ile 144Hz alabiliyor muyuz?

@thetesto

MPRT çalışmıyor derken neyi kastettiniz?

Type-C portunu unut hocam 60 Hertz veriyor. Minidisplayport koymayarak HDMI çıkışına zorlamışlar bizi. Aynı işi görüyor sıkıntı yok. HDMI kullanacağız. Type-C çıkışı hayal kırıklığı resmen USB port olarak kullanabilirsin. Ya da 60 Hz 3. monitör bağlamak istersek işe yarar.
MPRT derken Laptop'ın kendi ekranının gecikme testinden bahsediyorum. Gaming monitör gibi 1ms gecikmeli değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı