HP Victus 16 vs ASUS TUF Gaming A15

Valorant zaten watt çeken bir oyun değil, kanıt at dedin attım.

TUF'a da bakarım az sonra.

Videonun ilerisinde GoW'da da aynı sıcaklıkları gösteriyor diyorum, Valorant'taki değerlere bakıp bu ısınıyor denmez.

Bir de 13980HX bulunan ve 80-85 derecede çalışan cihaz bulursan onu da atar mısın?

13980HXI 90 derecenin altında tutabilen limitsiz bir cihaz gösterir misin? Valorant testine bakmanız da iyiymiş, aynı videonun ilerisinde GoW'da da 85-90 derecede çalışıyor. Bu arada başka konuyla karıştırdığımdan ROG demişim. 2024 serisi TUF'lar da gayet iyi sıcaklıklarda.

Keşke kıyas için aynı işlemcili 2 farklı markayı gösterseydiniz. 85 derece bu işlemciler için yüksek değerler değil. Ayrıca gördüğünüz üzere Victus'un %1 Low'u düşük. Yani Victus'lar limitli ve ısınmıyor.

Hocam ASUS ısınıyor, HP ısınmıyor dedikleri için paylaştım. ASUS'un R7 modeli bende mevcut çok ağır oyunlarda 85 derecelerde geziyor. Boşta ve gündelik kullanımda 45/50 derecelerde dolaşıyor. Bir de dediğin gibi bazı modellerde işlemci limitli oluyor zaten işlemciyi limitlersen ısınmaz önemli olan limit olmadan ısınmaması onu söylemeye çalıştım.

Şu cümlelerinize katılmıyorum. ROG'un ısındığına dair kaynağınız var mı? Victus'un malzeme kalitesi berbat derken diğerleri metal de Victus plastik mi? İşlemci limiti hakkında kaynak attım, abartılacak bir şey değil. Nitro 5'in ekranı neden iyi değil?

AA pardon. Ben orada ASUS TUF serisinden bahsetmek istemiştim. Nitro 5 serilerinin çoğunda ghosting problemi yaşanıyor. Victus'un malzeme kalitesine gelecek olursak diğerleri de metal değil sonuçta ancak sanki elinde kalacakmış hissiyatı veriyor Victus diğerlerine nazaran bunu söyleyeyim.

AA pardon. Ben orada ASUS TUF serisinden bahsetmek istemiştim. Nitro 5 serilerinin çoğunda ghosting problemi yaşanıyor. Victus'un malzeme kalitesine gelecek olursak diğerleri de metal değil sonuçta ancak sanki elinde kalacakmış hissiyatı veriyor Victus diğerlerine nazaran bunu söyleyeyim.
Ghosting Victus ve TUF modellerde de var. Victus'un her modelinde olmasa da çoğu modelinde var.

Ghosting Victus ve TUF modellerde de var. Victus'un her modelinde olmasa da çoğu modelinde var.

Victus'un panelinin berbat olduğunu ima etmiştim önceki mesajlarımda. Bu bütçede ekrandan fazla beklenti olmaması lazım ama Victus kendi fiyat segmentindeki diğer markalara nazaran daha kötü panele sahip diyebilirim.

Hocam ASUS ısınıyor, HP ısınmıyor dedikleri için paylaştım. ASUS'un R7 modeli bende mevcut çok ağır oyunlarda 85 derecelerde geziyor. Boşta ve gündelik kullanımda 45/50 derecelerde dolaşıyor. Bir de dediğin gibi bazı modellerde işlemci limitli oluyor zaten işlemciyi limitlersen ısınmaz önemli olan limit olmadan ısınmaması onu söylemeye çalıştım.

Öyle söylediyseniz haklısınız, okuduğumuzda sanki 85 derecenin yüksek sıcaklık olduğunu söylüyormuşsunuz gibi algılanıyor. ASUS'un R7 modeli dediğiniz 7535HS mi?

Oyun süresi arttıkça sıcaklık da artıyor, GoW testinin sonuna doğru 91 dereceye ulaşıyor adam teste devam etse Throttleye kadar gidecek.

Dostum kaynağın varsa at ki yanlışım olduğunu bileyim. "Şu olsa bu olur böyle gitse şuna varır" gibi çıkarımlarla bir şey kanıtlayamazsın.

ASUS, Lenovo, HP ve Excalibur Gaming laptopların UFO ghosting testleri
Çözüm: 25 ms panelde ghosting olur mu?
Eski TUF'ta vardı galiba 2024 serilerinde o sorunlar büyük oranda çözülmüş diyorlar. Ghosting meselesi her giriş seviyesi laptopta var.
Victus'un paneline berbat derken sanki her açıdan kötüymüş gibi lanse ediyorsunuz. 25 ms olması (Nitro 16 hariç diğer rakiplerinin hepsi gibi) ve ekran renk doğruluğu dışında benim bildiğim veya kullanırken gördüğüm bir kusuru yok. Varsa da atın kaynak görelim.

Öyle söylediyseniz haklısınız, okuduğumuzda sanki 85 derecenin yüksek sıcaklık olduğunu söylüyormuşsunuz gibi algılanıyor. ASUS'un R7 modeli dediğiniz 7535HS mi?

Dostum kaynağın varsa at ki yanlışım olduğunu bileyim. "Şu olsa bu olur böyle gitse şuna varır" gibi çıkarımlarla bir şey kanıtlayamazsın.
Hacı videonun devamını izlesene bilerek başlığı gösterdim fotoğrafta zaten, cihaz son saniyede 91 derecelere kadar çıkıyor.

Çıkarım falan yapmıyorum tilt ediyosunuz insanı 5 saattir. Alt ROG modeli atsam bu da eski kasa diye konuşmaya başlayacaksın.

Hacı videonun devamını izlesene bilerek başlığı gösterdim fotoğrafta zaten, cihaz son saniyede 91 derecelere kadar çıkıyor.

Çıkarım falan yapmıyorum tilt ediyorsunuz insanı 5 saattir. Alt ROG modeli atsam bu da eski kasa diye konuşmaya başlayacaksın.

Ben 91 derecelere çıkmıyor diye bir şey söylediğimi hatırlamıyorum. Ama sırf testin sonunda 91 derece gösteriyor diye 5 dakika sonra 95 olacak diye bir şey yok. Varsa 95-100 aralığında gezindiği farklı bir test atın ki görelim. Diyelim bu cihaz daha sıcak değerlerde çalışıyor, peki bu işlemciyi 85 derecede tutabilen limitleri olmayan laptop var mı? Onu da atın ki ROG'un sıcak olduğu konusunda hemfikir olalım.

Kimseyi tilt etme gibi bir amacım yok. Bir şey iddia ediyorsanız kaynak belirteceksiniz ki biz de yanlışlarımızı görüp kendimizi düzeltelim. 2 hafta öncesine kadar bizzat kullandığım cihazın limitlerinin performansı etkileyebilecek kadar olduğunu düşünüyordum, Lenovo LOQ 7840HS RTX4060 alınır mı? burada Berkay hocamın kaynaklarıyla birlikte bu limitlerin sentetik testler dışında pek de gözle görülür fark yaratmadığını belirtmesi üzerine fikirlerim de bu şekilde değişti. Yani kendi kullandığım cihaz olmasına rağmen eksiklerini belirtiyorum, aksi bir kanıt olduğunda da araştırıp yanıldığımı kabulleniyorum.

Normalde uzun uzun kendimi açıklama ihtiyacı hissetmem ancak her laptop önerisi konusuna doğru bildiğini zanneden arkadaşlar gelmesi üzerine artık bir şeyleri anlatmam gerektiğini düşünüyorum. Nedense bu tartışmayı yaşadığım insanlar genelde 1K mesaj altındaki insanlar oluyor. Bugün varlar yarın yoklar ama konu sahibi arkadaşlar bunların bilgisizlikleri yüzünden yanlış karar verebiliyor. Kimseyle yarışta değilim, kimseye de laf sokma çabasına girmiyorum. Sadece gördüğüm yanlışları düzeltiyorum ve ben yanlış yapıyorsam hatamı öğrenmeye çalışıyorum ancak buna rağmen her seferinde eleştiri konusu oluyorum.

Sert eleştirilerim için kusura bakın, siz de haklı olduğunuz konuda beni sert eleştirin ki hepimiz doğru yapalım. Ha böyle duyumlarla, oradan buradan duyduklarımızla ilerleyeceksek bende sallayacak çok bilgi var :).

Dostum kaynağın varsa at ki yanlışım olduğunu bileyim. "şu olsa bu olur böyle gitse şuna varır" gibi çıkarımlarla bir şey kanıtlayamazsın.

ASUS, Lenovo, HP ve Excalibur Gaming laptopların UFO ghosting testleri
Çözüm: 25 ms panelde ghosting olur mu?
Eski TUF'ta vardı galiba 2024 serilerinde o sorunlar büyük oranda çözülmüş diyorlar. Ghosting meselesi her giriş seviyesi laptopta var.
Victus'un paneline berbat derken sanki her açıdan kötüymüş gibi lanse ediyorsunuz. 25 ms olması (Nitro 16 hariç diğer rakiplerinin hepsi gibi) ve ekran renk doğruluğu dışında benim bildiğim veya kullanırken gördüğüm bir kusuru yok. Varsa da atın kaynak görelim.

Tamam işte hocam kendiniz diyorsunuz renk gamutu kötü ve 25ms diye daha ne olsun :D her giriş seviyesi laptopta göründüğünü ima etmiştim zaten. 40k bütçeye Nitro 16 alınır bence. Siz de Victus kullanıyorsunuz malzeme kalitesi, ekran kalitesinin siz de farkındasınız hocam.

Geri
Yukarı