HTML Öğrenmek için tavsiyeler

Tam aksine atom, VSCode'tan daha fazla RAM tüketiyor. Bu yüzden VSCode'a geçtim.

Görev yöneticisindeki kullanım oranı daha fazla görünse de VSCode sürekli donuyor benim sistemimde. Pratikteki fark başka.
HTML ile sanırsam tasarım ve içeriği belirliyoruz ve siteyi piyasaya sürebilmek için daha birçok adım var yanılıyor muyum? Yoksa HTML kısmı ve CSS kısmı bitince büyük bölüm bitmiş olur mu?
Bu şekilde tanımlamak doğru olmaz HTML ve CSS bu işin en ön yüzleri bunları öğrendiğinizde sadece statik sayfalar üretebilirsiniz günümüzde statik sayfalar kullanılmıyor artık her şey dinamik. Bu sebeple ilk önce server-side programlama dillerinden birini öğrenmelisiniz. PHP öğrenmesi en kolay ve her yerde yaygın olarak kullanılan bir dildir. PHP veya benzeri bir dil öğrendiğiniz zaman ilk adımı atmış oluyorsunuz HTML ve CSS hiçbirşey değil bu dönemde.
Programlama dilleri konusunda bu işi gerçekten çok iyi bilen ve öğreten bir kaynağımız var buraya bir videosunu bırakıyorum. Bu kanal üzerinden tüm genel bilgileri doğru şekilde edinebilirsin fakat neyi öğreneceğine karar verdiğin zaman Udemy üzerinden iyi bir eğitim setine katılmanı tavsiye ederim çünkü evren hocanın dersleri çok temel ve yarım kalmış çoğu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Görev yöneticisindeki kullanım oranı daha fazla görünse de VSCode sürekli donuyor benim sistemimde. Pratikteki fark başka.

Bu şekilde tanımlamak doğru olmaz HTML ve CSS bu işin en ön yüzleri bunları öğrendiğinizde sadece statik sayfalar üretebilirsiniz günümüzde statik sayfalar kullanılmıyor artık her şey dinamik. Bu sebeple ilk önce server-side programlama dillerinden birini öğrenmelisiniz. PHP öğrenmesi en kolay ve her yerde yaygın olarak kullanılan bir dildir. PHP veya benzeri bir dil öğrendiğiniz zaman ilk adımı atmış oluyorsunuz HTML ve CSS hiçbir şey değil bu dönemde.
Programlama dilleri konusunda bu işi gerçekten çok iyi bilen ve öğreten bir kaynağımız var buraya bir videosunu bırakıyorum. Bu kanal üzerinden tüm genel bilgileri doğru şekilde edinebilirsin fakat neyi öğreneceğine karar verdiğin zaman Udemy üzerinden iyi bir eğitim setine katılmanı tavsiye ederim çünkü evren hocanın dersleri çok temel ve yarım kalmış çoğu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Peki tasarımların satıldığını biliyorum. Yani sadece HTML ve CSS ile Web sitesinin ön yüzlerini tamamlayıp pazara sunabilir miyim?

Peki tasarımların satıldığını biliyorum. Yani sadece HTML ve CSS ile Web sitesinin ön yüzlerini tamamlayıp pazara sunabilir miyim?
Sadece HTML ve CSS ile pek mümkün değil bu devirde. Yanına Javascript ve jQuery kütüphanesini eklerseniz olabilir.

Peki hocam hangisinden başlamamı önerirsiniz? Aklınızda bir sıralama var ise Web sitesi yapmak için söyleyebilir misiniz?
Frontend için: HTML > CSS > Javascript
Backend için: PHP > mySQL (Veritabanı) > Laravel(Framework)

Bunların hepsini A'dan Z'ye öğrenerek sırayla gitmek mümkün değil. Hepsini bir arada kullanacağın için aynı anda başlayıp adım adım ilerlemek gerek. Öncelikli olarak HTML ve CSS ile yeterli seviyeye geldikten sonra PHP ve mySQL ile temelleri atıp spagetti yapısı dediğimiz yapıda dinamik sayfalar oluşturarak başlayabilirsin. PHP'nin konseptini temel olarak anladıktan sonra Codeigniter veya Laravel gibi bir framework ile MVC yapısını öğrenmeye başlarsın. O seviyeye geldikten sonra günümüz teknolojisine doğru yaklaşmış oluyorsun.

Frontend için: HTML > CSS > Javascript
Backend için: PHP > mySQL (Veritabanı) > Laravel(Framework)

Bunların hepsini A'dan Z'ye öğrenerek sırayla gitmek mümkün değil. Hepsini bir arada kullanacağın için aynı anda başlayıp adım adım ilerlemek gerek. Öncelikli olarak HTML ve CSS ile yeterli seviyeye geldikten sonra PHP ve mySQL ile temelleri atıp spagetti yapısı dediğimiz yapıda dinamik sayfalar oluşturarak başlayabilirsin. PHP'nin konseptini temel olarak anladıktan sonra Codeigniter veya Laravel gibi bir framework ile MVC yapısını öğrenmeye başlarsın. O seviyeye geldikten sonra günümüz teknolojisine doğru yaklaşmış oluyorsun.
Yani yüzeysel başlayıp yavaş yavaş detaya ineceğim. Teşekkürler hocam vakit ayırdığınız için.

Kablosuz kediyi de takip edersen yeni başlayanlara yönelik bir anlatım biçimi olan çok iyi bir eğitmen.

HTML en iyi şekilde kavramak için kaynak tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrıca hangi program ile yazarsam daha kolaylık sağlar.

HTML ve CSS için size mükemmel bir kaynak veriyorum, eğer bu kaynağı alır ve okursanız öğrenememe imkanınız yok. İlk başladığımda 2-3 tane Udemy kursu almış beraberinde YouTube'den de ders takip ediyordum ama hiçbiri bu kitabın yararının onda biri kadar olmadı. Kesinlikle tavsiyemdir. LİNK

Baktım HTML dersleri yok ama diğer kodlama ile ilgili dersler mevcut. İşime yarayacaklardır teşekkür ederim.

Eğer front-end ile devam edecekseniz sakın BTK'nın JS kurslarına bakmayın bir şey öğrenemez bildiğinizi unut ya da en iyi ihtimal yanlış öğrenirsiniz.

Yoksa HTML kısmı ve CSS kısmı bitince büyük bölüm bitmiş olur mu?

HTML ve CSS bittiğinde bayağı bir yol katetmiş olursunuz fakat CSS HTML gibi kolay kolay bitmez Pure CSS biraz zaman ve emek gerektirir. Her ikisini de tamamladığınız durumda belirli bir noktaya gelmiş olursunuz ve para da kazanabilirsiniz. Üzerine JS eklediğinizde artık tamamen seviye atladığınızı zaten fark edersiniz.

Peki tasarımların satıldığını biliyorum. Yani sadece HTML ve CSS ile web sitesinin ön yüzlerini tamamlayıp pazara sunabilir miyim?

Sunabilirsiniz sadece alıcıyı büyülemek kalır. Çünkü HTML ve CSS ile portfolio siteler hazırlayabilirsiniz.

Peki hocam hangisinden başlamamı önerirsiniz? Aklınızda bir sıralama var ise web sitesi yapmak için söyleyebilir misiniz?

Eğer ön yüz (front-end) alanında ilerlemek istiyorsanız şu şekilde devam edebilirsiniz; HTML, CSS js, React, vue.

Backend hakkında çok bir fikrim olmadığı için kafa karıştırmak istemem.

Front End Yol Haritası - Backend Yol Haritası

HTML ve CSS için size mükemmel bir kaynak veriyorum, eğer bu kaynağı alır ve okursanız öğrenememe imkanınız yok. İlk başladığımda 2-3 tane Udemy kursu almış beraberinde YouTube'den de ders takip ediyordum ama hiçbiri bu kitabın yararının onda biri kadar olmadı. Kesinlikle tavsiyemdir. LİNK

Eğer front-end ile devam edecekseniz sakın BTK'nın JS kurslarına bakmayın bir şey öğrenemez bildiğinizi unut ya da en iyi ihtimal yanlış öğrenirsiniz.

HTML ve CSS bittiğinde bayağı bir yol katetmiş olursunuz fakat CSS HTML gibi kolay kolay bitmez Pure CSS biraz zaman ve emek gerektirir. Her ikisini de tamamladığınız durumda belirli bir noktaya gelmiş olursunuz ve para da kazanabilirsiniz. Üzerine JS eklediğinizde artık tamamen seviye atladığınızı zaten fark edersiniz.

Sunabilirsiniz sadece alıcıyı büyülemek kalır. Çünkü HTML ve CSS ile portfolio siteler hazırlayabilirsiniz.

Eğer ön yüz (front-end) alanında ilerlemek istiyorsanız şu şekilde devam edebilirsiniz; HTML, CSS js, React, vue.

Backend hakkında çok bir fikrim olmadığı için kafa karıştırmak istemem.

Front End Yol Haritası - Backend Yol Haritası
Kitap okuyarak gerçekten öğrenebilir miyim? Bu pratikte olunca daha kolay olur gibi geliyor.

Kitap okuyarak gerçekten öğrenebilir miyim? Bu pratikte olunca daha kolay olur gibi geliyor.

Kitap okumak gibi düşünmeyin. Bu işin özünü almak gibi düşünün bu kitap ile özünü aldıktan sonra prtikte çok yardımı olduğunu da fark edeceksiniz. Ayrıca sıradan kitaplar gibi değil içeriği bayağı farklı.
İnternette bulduğum iki resmi ek olarak aşağıya ekliyorum. Tabi karar size kalmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı