Hümanizm nedir?

Daha fazla  
Arkadaşlar hoca sınavda hümanizm ile ilgili 14.15 cümlelik bir deneme istedi. Aklın ön planda çıktığı, insanın merkezde olduğu ve dinden bağımsız anlayış bu cümleleri içinde istiyorum dedi. Hümanizm ne ki hiç bilgim yok beni aydınlatabilir misiniz?

Hümanizm (Fransızca: humanisme), insan odaklılık veya insanmerkezcillik. Kanunların düzenlenmesinde tanrının değil insan aklının esas alındığı rasyonalizm ile ampirizme odaklanan felsefi düşünce öğretisidir.

Hümanizm (Fransızca: Humanisme), insan odaklılık veya insanmerkezcillik. Kanunların düzenlenmesinde tanrının değil insan aklının esas alındığı rasyonalizm ile ampirizme odaklanan felsefi düşünce öğretisidir.

Yani insan üstün bir varlık olarak mı görülüyor? Salağa anlatır gibi anlatırsan anlarım hocam.

Yani insan üstün bir varlık olarak mı görülüyor? Salağa anlatır gibi anlatırsan anlarım hocam.
Üstünlük değil daha çok insanlığı ve fikirlerini savunmak. Şöyle diyeyim mesela. Günah-sevap ilişkisi yerine insan ırkının karlı çıkacağı şeyler üzerine yoğunlaşması.

14. yüzyılda İtalya’da doğan, insanı evrende tek ve en yüksek değer olarak gören,
insanı geliştirme ve yüceltmeyi amaçlayan bir düşünüştür.
Peki bu iyi bir akım mıdır? Bazı kişiler kötü bir akım olduğunu insanı çok fazla yücelttiğini tanrıdan bile ötede yücelttiğini söylemiş. Sınavda çünkü ya hümanizmi savunacağım yada karşı çıkacağım.

İnsanı, haklarını ve özgürlüklerini savunur.
Cinsiyet, yaş, din, dil, ırk ayırt etmeden tüm insanlığa değer verir.
İyi bir akım yani. Bazı kişiler kötü akım diye inkar etmişler.

Üstünlük değil daha çok insanlığı ve fikirlerini savunmak. Şöyle diyeyim mesela. Günah-sevap ilişkisi yerine insan ırkının karlı çıkacağı şeyler üzerine yoğunlaşması.
Bazı kişiler kötü bir akım olduğunu insanlığı fazlasıyla yücelttiğini söylemiş ben anlamadım.

Peki bu iyi bir akım mıdır? Bazı kişiler kötü bir akım olduğunu insanı çok fazla yücelttiğini tanrıdan bile ötede yücelttiğini söylemiş. Sınavda çünkü ya hümanizmi savunacağım yada karşı çıkacağım.

İyi bir akım yani. Bazı kişiler kötü akım diye inkar etmişler.

Bazı kişiler kötü bir akım olduğunu insanlığı fazlasıyla yücelttiğini söylemiş ben anlamadım.
Aslında kötü. Her şeyde insanlığı önde tutmak demek. Hele dinler için zaten tam anlamıyla kötü. Örnek vermek gerekirse insan varlığı için her şey feda edilebilir bu düşünceye göre.

Aslında kötü. Her şeyde insanlığı önde tutmak demek. Hele dinler için zaten tam anlamıyla kötü. Örnek vermek gerekirse insan varlığı için her şey feda edilebilir bu düşünceye göre.

Yani anladığım kadarıyla dinden bağımsız konunun sadece insanın olduğu insanın çok büyük bir varlık olduğunu, herkese iyi davranıldığı fakat insanı gereğinden fazlasıyla yücelttiği bir akım. Teşekkür ederim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı