Hukuk bölümü ilk 6 ay deneyimleri

Hirok

Hectopat
Makaleler
1
Evet arkadaşlar aşağı yukarı 6 aydır hukuk bölümü okuyorum ve bu bölümü tercih etmek isteyen arkadaşlar için bir özet geçmek istedim. Bu özet ve görüşler kişisel verilerime dayanarak olacaktır. Öncelikle dersler sözel olduğu için hoca anlatırken masal gibi geliyor ve hatta devam zorunluluğu olmadığı için dinleme gereksinimi bile duymuyorsunuz. Ardından bir bakmışsınız vize zamanı gelmiş ve bilginiz sıfır. Hemen harıl harıl derse oturuyorsunuz ancak konuları yetiştirme şansınız çok düşük. Bu yüzden eğer bu bölümü tercih edecekseniz günlük çalışmayı alışkanlık haline getirin derim. Çünkü günde 1 saat çalışma ile konuları rahat rahat kavrarsınız. Ayrıca kitap okuma alışkanlığınız yoksa sıkıntı çekebilirsiniz, çünkü genellikle uzun özet PDF'leri ve slaytları okumak durumunda kalacaksınız. Not tutarken çok seçici olmanız gerekiyor, bunun nedeni ise genellikle üniversite hocaları cevap isterken ıvır zıvırı sevmiyor. Direkt olarak sorunun cevabını istiyor. Yani aklınızı boş bilgilerle doldurmayın, direkt konuya değinen bilgileri aklınıza atın. Kısacası hukuk bölümünü şu maddelerle özetleyebilirim;

-Günlük çalışma isteyen yoğun bir bölüm.

-Derslerin nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz.

-Bol bol kitap, slayt, PDF okuması var.

-Sınavlarda ıvır zıvır cevap değil, direkt net cevaplar önemli.

Evet arkadaşlar aşağı yukarı 6 aydır hukuk bölümü okuyorum ve bu bölümü tercih etmek isteyen arkadaşlar için bir özet geçmek istedim. Bu özet ve görüşler kişisel verilerime dayanarak olacaktır. Öncelikle dersler sözel olduğu için hoca anlatırken masal gibi geliyor ve hatta devam zorunluluğu olmadığı için dinleme gereksinimi bile duymuyorsunuz. Ardından bir bakmışsınız vize zamanı gelmiş ve bilginiz sıfır. Hemen harıl harıl derse oturuyorsunuz ancak konuları yetiştirme şansınız çok düşük. Bu yüzden eğer bu bölümü tercih edecekseniz günlük çalışmayı alışkanlık haline getirin derim. Çünkü günde 1 saat çalışma ile konuları rahat rahat kavrarsınız. Ayrıca kitap okuma alışkanlığınız yoksa sıkıntı çekebilirsiniz, çünkü genellikle uzun özet PDF'leri ve slaytları okumak durumunda kalacaksınız. Not tutarken çok seçici olmanız gerekiyor, bunun nedeni ise genellikle üniversite hocaları cevap isterken ıvır zıvırı sevmiyor. Direkt olarak sorunun cevabını istiyor. Yani aklınızı boş bilgilerle doldurmayın, direkt konuya değinen bilgileri aklınıza atın. Kısacası hukuk bölümünü şu maddelerle özetleyebilirim;

-Günlük çalışma isteyen yoğun bir bölüm.

-Derslerin nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz.

-Bol bol kitap, slayt, PDF okuması var.

-Sınavlarda ıvır zıvır cevap değil, direkt net cevaplar önemli.

Hayalim ama şu an olumsuz ve beni etkileyen durumlardan ötürü ablamın ve göz doktoru eniştemin başka şansım olmadığımı düşündükleri için ısrarla seçmemi istedikleri optisyenlik okuyorum bartın gibi kötü bir yerde
Ne sınıfa ne bölüme hiç adapte olamadım hocaların hiçbiri ile sorunum olmadı çok şükür

Bölümde 4-5 dersten kaldım yaz okulunda vermeyi düşünüyorum bölüme devam edersem

Şu an merkezi yatay geçiş ile bazi adalet bölümü bulunan üniversitelere geçebiliyorum.

İstersen TYT puanımla beraber ünileri yazabilirim

Ama DGS işte zor mu çok anlatıldığı gibi
Ee YKS denesem matematik temelim zayıf biraz daha doğrusu TYT matım AYT matematiğimden kötü

Ailem de diyor DGS çok zor yapamazsan ne olacak ömür boyu giremezsin ya diyorlar

Bana yardımcı ol lütfen iyi kötü bir fikir sun 2 yıl bana zulüm gibi geçecek gibi hissediyorum bölümde adamakıllı ders çalıştığımda yok

Hukuk da
Sayısal ders görmemeniz
Devam zorunluluğu olmaması
Ezbere dayalı dersler olması

Beni çok cezbediyor.

Hayalim ama şu an olumsuz ve beni etkileyen durumlardan ötürü ablamın ve göz doktoru eniştemin başka şansım olmadığımı düşündükleri için ısrarla seçmemi istedikleri optisyenlik okuyorum bartın gibi kötü bir yerde.
Ne sınıfa ne bölüme hiç adapte olamadım hocaların hiçbiri ile sorunum olmadı çok şükür.

Bölümde 4-5 dersten kaldım yaz okulunda vermeyi düşünüyorum bölüme devam edersem.

Şu an merkezi yatay geçiş ile bazi adalet bölümü bulunan üniversitelere geçebiliyorum.

İstersen TYT puanımla beraber ünileri yazabilirim.

Ama DGS işte zor mu çok anlatıldığı gibi.
Ee YKS denesem matematik temelim zayıf biraz daha doğrusu TYT matım AYT matematiğimden kötü.

Ailem de diyor DGS çok zor yapamazsan ne olacak ömür boyu giremezsin ya diyorlar.

Bana yardımcı ol lütfen iyi kötü bir fikir sun 2 yıl bana zulüm gibi geçecek gibi hissediyorum bölümde adamakıllı ders çalıştığımda yok.

Hukuk da.
Sayısal ders görmemeniz.
Devam zorunluluğu olmaması.
Ezbere dayalı dersler olması.

Beni çok cezbediyor.

Yani ben sınava 2 ay kala eşit ağırlık çalışmaya başlamıştım ve 8 AYT matematik neti yapmıştım. Ancak TYT netim 80-90 arasiydi. Sana tavsiyem AYT mat ve edebiyat kasman. TYT 60-70 civarına sabitlersen yeterli olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Üstünden bir dersin çalışma yükünü alayım bari. Henüz Aile Hukukuna geçmediyseniz Hasan Erman’dan Medeni Hukuk Dersleri kitabını öneririm, saatlerce kötü kötü yazılmış not okumak zorunda kalmazsınız :)

Yani ben sınava 2 ay kala eşit ağırlık çalışmaya başlamıştım ve 8 AYT matematik neti yapmıştım. Ancak TYT netim 80-90 arasiydi. Sana tavsiyem AYT mat ve edebiyat kasman. TYT 60-70 civarına sabitlersen yeterli olur.

DGS peki hocam yeniden sınava hazırlanmak yerine mantıklı mı? Adalete geçiş yapıp oradan sınava hazırlanmak?

Bir de sizin OBP'niz de yüksektir hocam. Benim 33, çok zor değil mi işim?

Son düzenleyen: Moderatör:
DGS peki hocam yeniden sınava hazırlanmak yerine mantıklı mı? Adalete geçiş yapıp oradan sınava hazırlanmak?

Bir de sizin OBP'niz de yüksektir hocam. Benim 33, çok zor değil mi işim?

Evet işin YKS açısından zor, eğer hazırlanma aşamasını göze alıyorsanız adalete geçip DGS'ye hazirlanmak daha mantıklı olacaktır sizin için.

Yeni konular

Geri
Yukarı