Hukuk okuyunca torpilsiz hakim olunabilir mi?

ewig

Decapat
Arkadaşlar, en büyük hayalim hukuk okuyup hakim olmak fakat çevrem ve aile dostu bir avukat abimiz torpilin yoksa hakim olamazsın diyor. Sizce koşullar nedir? Bilgi sahibi iseniz cevaplanirirsaniz sevinirim. Torpilim yok :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, en büyük hayalim hukuk okuyup hakim olmak fakat çevrem ve aile dostu bir avukat abimiz torpilin yoksa hakim olamazsın diyor. Sizce koşullar nedir? Bilgi sahibi iseniz cevaplanirirsaniz sevinirim. Torpilim yok :(
Ülke bir gencin bu soruyu soracak kadar berbat bir durumda mı ya :(

Siz mezun olana kadar her alanda olduğu gibi hukukta da yozlaşma biter diye düşünüyorum. Torpile ihtiyacınız kalmaz sanırım.
Her alanda ve her konu da yozlaşma tavan yapmış durumda. Biteceği de yok katlanarak artıyor.
Ülke bir gencin bu soruyu soracak kadar berbat bir durumda mı ya :(
Bence bu soruyu sormaktan daha beter halde.

Bu adalet sisteminde biraz zor bence. Geçen gün TV'de TBB başkanı metin feyzioğlu çıkmış konuşuyordu "ben TBB başkanı olduğumda barolara kayıtlı avukat sayısı 70-75 bin idi (şu an bu rakamı tam hatırlayamadım ) şu an 138 bin " diye bir açıklaması olmuştu 7 senelik zaman zarfı bu şu anki eğitim sistemi ve istihdam programları sisteme ancak diplomalı işsiz yetiştiriyor. Hadi yukarıdaki arkadaşın dediği gibi torpile ihtiyacın kalmadığını varsaysak bile o kadar fazla hukuk bitirip devlet memuru olmak isteyen rakibin olacak ki bu da ayrı bir handikap.

Bu düşünceyle hiçbir mesleğe girmemen lazım doğru muyum? Bu kadar nokta atışı saçma bir soru yüzünden hukuk okumaktan vazgeçilmez. Sen okulunu oku bitir önüne nasibin varsa onlarca kapı açılır. Nasibin yoksa on tane torpilin olsun olmaz. Hele ki hukuk'un iş yelpazesi geniş tavsiyem kafanı yorma okulunu bitir arkası sırayla gelir nasipse.

Hukuk fakültesinin bitirdikten sonra 5 tane aşamadan geçiyorsun. Yazılı sınav, mülakat, güvenlik soruşturması, 1-1.5 sene sürecek bir kursu başarılı bir şekilde bitirmen gerekiyor ardından tekrardan güvenlik soruşturması geçirdikten sonra hakim olabiliyorsun. Bu 5 aşamadan sadece mülakat kısmında torpil yapılabilir. Geriye kalan kısımlarda istediğin kadar torpilin olsun başarısız isen geçemezsin. Yani torpil tek belirleyici kriter değil.

Her sene ortalama bin tane hakim ve savcı göreve alınıyor. Bu sene hukuk fakültesi 16 bin kişi alacak. Bu insanlardan 6 bin tanesi hakimlik ve savcılığı dener diye bir tahminde bulunuyorum. Yine 2 bin kişinin mülakat dışında ki aşamaları geçtiği tahmininde bulunursak, torpilsiz hiç kimsenin hakim savcı olamayacağı söylersek, bu ülkede ki iki kişiden birinin güzel bir torpilli olduğu anlamına gelir. Bu da pek mümkün bir şey değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı