Çözüldü Hynix çipli 1660S modelinde görüntüde göz kırpma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jex Blake

Hectopat
2 hafta önce Vatan'dan sistem topladım. Ekran kartı stoğunu son stoktan zar zor buldum. Noramlde ekran kartı 3000TL idi benim acelem olduğu için 3500'e aldım şu an 4300 TL. EVGA 1660 Super, Ryzen 5 3600 ve 1080p 144Hz'lik bir monitör var. Sistemi topladık güncel driverı kurdum. 2-3 gün sonra ekranda göz kırpma başladı. Fakat bu göz kırpma olayı sadece ekran kartı boştayken (internette gezinirken) oluyor oyun oynarken bir şey olmuyor. Ne olduğunu anlamadım Display Port kablosu değiştirdim sorun hala devam etti. Sonra araştırınca 2020 sonunda üretilen ekran kartlarında Micron çipset yerine Hynix çipset kullanılıyormuş. Ve GPU-Z indirip baktım benim de Hynix :(. Sorun bu yüzdenmiş. NVIDIA da bu sorunu kabul etmiş fakat kabul ettiğinden 2 hafta geçti hala bir değişiklik yok. https://www.nvidia.com/en-us/geforc...lasshighlight1660span-span-classhighlightsup/

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodaki gibi yaklaşık 10 saniyede bir üstte göz kırpma oluyor ve çok sinir bozucu. Hele hele oyundayken Alt+Tab yapıp başka sekmeye bakınca her saniye oluyor bakılmıyor bile. Bu sorunun 2 çözümü var. Denetim masasından görüntüyü 60 Hz yapmak fakat 144Hz monitörümü neden 60Hz kullanayım?
Ya da yine denetim masasından güç yönetim modunu "maksimum performansı tercih et" ile değiştirince ekran kartı boştayken bile fazla enerji tüketiyor ve kart derecesi boştayken 50 iken 55'e falan çıkıyor. Bu ikisi geçici çözümler. Sorun yazılımsal mı donanımsal mı belli olmadığı için NVIDIA sorunu çözebilecek mi o da belli değil. Bunu öğrenmek için beklemek lazım.

Vatan iade ve değişimi 14 gün içinde yapıyormuş. Ve bugün son gün.
Yine iki seçeneğim var.
Birincisi bugün Vatan'a gideceğim ekran kartını iade edeceğim ve belki 5-6 ay stok bekleyeceğim. Ki bu benim için çok kötü olur.

İkincisi denetim masasından "maksimum performansı tercih et" seçeneği ile NVIDIA bu sorunu çözene kadar 3-4 ay (çözebilecek mi o da belli değil) kullanacağım.
Eğer 3-4 ay sonunda sorun çözülmüşse kullanacağım. Hala çözülmemişse ve bu kartı başka bir seri ile değiştirmem gerekince Vatan o zaman da bana iade ve değişim şansı sunar mı? Sunmazsa bu şekilde kullanmak olmaz. Maksimum performansı tercih etsem fazla elektrik kullanacak.
Ayrıca 2 yıl garantisi var kartın. Sizce garanti kapsamına girer mi? Bence bu sorun kesinlikle garanti kapsamına girmeli çünkü bu şekilde kesinlikle kullanılmaz. Benim düşündüğümün dışında farklı seçeneklerim var mı? Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Çözüm
Video gözükmüyor hata veriyor bir daha atar mısınız?

Atıyorum linkte sıkıntı oldu da.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu açılıyor. Görüntü arada daha da çamur oluyor yani çok kötü oluyor görüntü.

Atıyorum linkte sıkıntı oldu da
bu açılıyor. Görüntü arada daha da çamur oluyor yani çok kötü oluyor görüntü.

Bu arada çözünürlüğüm falan her şey yüksek 2K monitörde oynuyorum her şey Full'de.

Atıyorum linkte sıkıntı oldu da
bu açılıyor. Görüntü arada daha da çamur oluyor yani çok kötü oluyor görüntü.

Bu arada çözünürlüğüm falan her şey yüksek 2K monitörde oynuyorum her şey Full'de.

Bu arada ısınma sorununu çözdüm performans moddunda imiş işlemci 20 derece düştü sıcaklığı kartın.
Dostum öncelikle geçmiş olsun. Sorunun hakkında bilgi sahibi değilim ancak senin kartınla alakalı olan sorunun rehberini bir arkadaş paylaşmış. Belki gözünden kaçmıştır veya faydalı olabilir diye bırakıyorum aşağıya linkini.

Hocam ben de bakmak istiyorum da GPU-Z uygulamasında nerede yazıyor çipset? Ben de 1660 Super kullanıcısıyım.
1613553614670.png

2 hafta önce Vatan'dan sistem topladım. Ekran kartı stoğunu son stoktan zar zor buldum. Noramlde ekran kartı 3000TL idi benim acelem olduğu için 3500'e aldım şu an 4300 TL. EVGA 1660 Super, Ryzen 5 3600 ve 1080p 144Hz'lik bir monitör var. Sistemi topladık güncel driverı kurdum. 2-3 gün sonra ekranda göz kırpma başladı. Fakat bu göz kırpma olayı sadece ekran kartı boştayken (internette gezinirken) oluyor oyun oynarken bir şey olmuyor. Ne olduğunu anlamadım Display Port kablosu değiştirdim sorun hala devam etti. Sonra araştırınca 2020 sonunda üretilen ekran kartlarında Micron çipset yerine Hynix çipset kullanılıyormuş. Ve GPU-Z indirip baktım benim de Hynix :(. Sorun bu yüzdenmiş. NVIDIA da bu sorunu kabul etmiş fakat kabul ettiğinden 2 hafta geçti hala bir değişiklik yok. https://www.nvidia.com/en-us/geforc...lasshighlight1660span-span-classhighlightsup/

Videodaki gibi yaklaşık 10 saniyede bir üstte göz kırpma oluyor ve çok sinir bozucu. Hele hele oyundayken Alt+Tab yapıp başka sekmeye bakınca her saniye oluyor bakılmıyor bile. Bu sorunun 2 çözümü var. Denetim Masası'ndan görüntüyü 60 Hz yapmak fakat 144Hz monitörümü neden 60Hz kullanayım?
Ya da yine Denetim Masası'ndan güç yönetim modunu "maksimum performansı tercih et" ile değiştirince ekran kartı boştayken bile fazla enerji tüketiyor ve kart derecesi boştayken 50 iken 55'e falan çıkıyor. Bu ikisi geçici çözümler. Sorun yazılımsal mı donanımsal mı belli olmadığı için NVIDIA sorunu çözebilecek mi o da belli değil. Bunu öğrenmek için beklemek lazım.

Vatan iade ve değişimi 14 gün içinde yapıyormuş. Ve bugün son gün.
Yine iki seçeneğim var.
Birincisi bugün Vatan'a gideceğim ekran kartını iade edeceğim ve belki 5-6 ay stok bekleyeceğim. Ki bu benim için çok kötü olur.

İkincisi Denetim Masası'ndan "maksimum performansı tercih et" seçeneği ile NVIDIA bu sorunu çözene kadar 3-4 ay (çözebilecek mi o da belli değil) kullanacağım.
Eğer 3-4 ay sonunda sorun çözülmüşse kullanacağım. Hala çözülmemişse ve bu kartı başka bir seri ile değiştirmem gerekince Vatan o zaman da bana iade ve değişim şansı sunar mı? Sunmazsa bu şekilde kullanmak olmaz. Maksimum performansı tercih etsem fazla elektrik kullanacak.
Ayrıca 2 yıl garantisi var kartın. Sizce garanti kapsamına girer mi? Bence bu sorun kesinlikle garanti kapsamına girmeli çünkü bu şekilde kesinlikle kullanılmaz. Benim düşündüğümün dışında farklı seçeneklerim var mı? Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Hocam ben monitörü değiştirdim bende de aynı sorun vardı göz kırpıyordu monitör. Sorun çözüldü değiştirdikten sonra.

Sorun hakkında bayağı bilgim var şu an hocam. Monitör kaç Hz veya 144Hz'ye çektiniz mi monitörü?

Evet hocam 165 Hz monitörüm hiç kimse monitörden dolayıdır yazmamış ben monitör değiştirdim sorunum düzeldi sizde değiştirin bir monitör HDMI varsa TV'ye bağlayın bende 3 dakikada bir oluyordu bu sorun.
Evet hocam 165 Hz monitörüm hiç kimse monitörden dolayıdır yazmamış ben monitör değiştirdim sorunum düzeldi sizde değiştirin bir monitör HDMI varsa TV'ye bağlayın bende 3 dakikada bir oluyordu bu sorun.

Şükür düzeldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı