Çözüldü Hynix MFR RAM Overclocklama

• Konuyu başlatan mcf
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 3B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mcf

Hectopat
Resimdeki gibi bir RAM'im var. Stock hali 2400MHz CL15.
  • İşlemcim R3 1200
  • Anakartım GB B450M S2H
Sorum şu: RAM'imi OC'layacağım ancak frekans olarak ne seçmem gerektiğini bilemedim. İşlemcinin desteklediği maksimum olan 2666 mı yoksa anakartın sınırı olan 3200 mü?

RAM.jpg

Çözüm
Önemli olan anakartın desteği. Ama anakartın desteği de tam sınır denemez, onun üzerine çıkılabilir. 3000MHz 16-22-22-42 1.45V yapıp Memtest ile test edebilirsin. Sorun çıkmazsa voltajı düşürebilir veya frekansı 3200MHz'e çekebilirsin. Bunları yaptıktan sonra Memtest'te yine hata çıkmazsa voltajı ve gecikmeleri düşürebildiğin kadar düşür, her seferinde test yap.
Önemli olan anakartın desteği. Ama anakartın desteği de tam sınır denemez, onun üzerine çıkılabilir. 3000MHz 16-22-22-42 1.45V yapıp Memtest ile test edebilirsin. Sorun çıkmazsa voltajı düşürebilir veya frekansı 3200MHz'e çekebilirsin. Bunları yaptıktan sonra Memtest'te yine hata çıkmazsa voltajı ve gecikmeleri düşürebildiğin kadar düşür, her seferinde test yap.

Çözüm
Bu zamanlama değerlerinin altında bir sürü garip kısaltmalı şeyler var onlara ne yapmalıyım?
Bi de ek olarak \/\/\/\/\/\/\/\/\/
Bi o.c denedim. Ryzen dram calculator a gerekli bilgileri girip bana verdiklerini bios ta uyguladım(2666 mhz safe preset). Memtest86 da 3 pass çalıştırdım sorun çıkmadı.
@Vorplody

Dosya Ekleri

• dramcalculator.jpg
    dramcalculator.jpg
    129,3 KB · Görüntüleme: 84
Son düzenleme:
Bu zamanlama değerlerinin altında bir sürü garip kısaltmalı şeyler var onlara ne yapmalıyım?
Bi de ek olarak \/\/\/\/\/\/\/\/\/
Bi o.c denedim. Ryzen dram calculator a gerekli bilgileri girip bana verdiklerini bios ta uyguladım(2666 mhz safe preset). Memtest86 da 3 pass çalıştırdım sorun çıkmadı.
@Vorplody
Altındakiler auto’da kalabilir. İnce ayar onlar, ben sıkıldıkça deniyorum çok çok az fark yaratıyor. Ryzen Dram Calculator iyidir ama her zaman doğru sonucu vermeyebiliyor. Bana verdiği değerlerde sistem boot etmiyor mesela, el ile ayarladığım gecikmeler daha düşük oluyor. El ile deneyerek ayarlamak daha mantıklı bence. 3000MHz’i deneyin derim, 2666’da kalmayın.

Ne olacak diye bu sefer alttaki resimdekileri girdim. Memtest86 yapmadan bir el Steam PUBG girdim, oyun gayet güzel akarken oyunun sonlarına doğru birden mavi ekran attı: Page fault in nonpaged area:
Soru şu: Ana zamanlamalardan hangisini artırayım, hangisini atrırdığımın bir önemi var mı?

Altındakiler Auto’da kalabilir. İnce ayar onlar, ben sıkıldıkça deniyorum çok çok az fark yaratıyor. Ryzen DRAM calculator iyidir ama her zaman doğru sonucu vermeyebiliyor. Bana verdiği değerlerde sistem Boot etmiyor mesela, el ile ayarladığım gecikmeler daha düşük oluyor. El ile deneyerek ayarlamak daha mantıklı bence. 3000MHz’i deneyin derim, 2666’da kalmayın.

Dosya Ekleri

• DRAM2933safe.jpg
    DRAM2933safe.jpg
    131,4 KB · Görüntüleme: 91
Ne olacak diye bu sefer alttaki resimdekileri girdim. Memtest86 yapmadan bir el Steam PUBG girdim, oyun gayet güzel akarken oyunun sonlarına doğru birden mavi ekran attı: Page fault in nonpaged area:
Soru şu: Ana zamanlamalardan hangisini artırayım, hangisini atrırdığımın bir önemi var mı?
Calculator’de çok fazla değer var hepsi sorun çıkarabilir. Benim verdiğim manuel değerleri deneyin. Kendi ayarınızı kendiniz bulun, her belleğin kendine ait OC kabiliyeti var ne de olsa. Benim verdiğim değerleri girmeniz yeterli, diğerlerinin etkisi çok az benim gözlemlediğim kadarıyla. Sonradan ayar çekebilirsiniz isterseniz onlara da, ince iş çünkü. Ayrıca memtest ile test yapmadan oyuna falan girmenizi önermem.

Calculator’de çok fazla değer var hepsi sorun çıkarabilir. Benim verdiğim manuel değerleri deneyin. Kendi ayarınızı kendiniz bulun, her belleğin kendine ait OC kabiliyeti var ne de olsa. Benim verdiğim değerleri girmeniz yeterli, diğerlerinin etkisi çok az benim gözlemlediğim kadarıyla. Sonradan ayar çekebilirsiniz isterseniz onlara da, ince iş çünkü. Ayrıca memtest ile test yapmadan oyuna falan girmenizi önermem.

Eksik yazmışım benim hatam. Mavi ekranı görünce sabah 2 tur memtest86 yaptım hata vermedi 2 tur Cinebench R20 denedim yine hata vermedi. Bir de Prime95 deneyeceğim. Tavsiyeler için teşekkürler.

Eksik yazmışım benim hatam. Mavi ekranı görünce sabah 2 tur memtest86 yaptım hata vermedi 2 tur Cinebench R20 denedim yine hata vermedi. Bir de Prime95 deneyeceğim. Tavsiyeler için teşekkürler.
Memtest’i 30-45 dakika yapmayı deneyin. Aida64 üzerinden bellekler için test yapabilirsiniz.

Memtest’i 30-45 dakika yapmayı deneyin. AIDA64 üzerinden bellekler için test yapabilirsiniz.

Bir zamanlama değerini değiştirdiğimde yaptığım şeyin RAM'imin performansını artırdığını nasıl anlamalıyım, hangi değere bakmalıyım (resimdeki bir örnek, şu anki değerler değil).

Dosya Ekleri

• 2933-safepreset.jpg
    2933-safepreset.jpg
    52,2 KB · Görüntüleme: 78
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı