i3 10100F sistem oyunlarda yüksek CPU kullanımı

ÖmerYL

Centipat
İyi günler arkadaşlar. Yaklaşık 5-6 gündür yeni sistemi kullanıyorum, formatı internetsiz bir şekilde televizyona takarak attım. Daha sonra monitöre bağlayarak kullanmaya başladım.

İlk olarak Forza Horizon 4 indirdim fakat oyunda CPU kullanımı %98-100 oluyor, GPU kullanımı ise %50-60 değerlere düşüyor. Ani takılmalar ve ani FPS düşüşleri yaşıyorum.

Isıdan yana bir problem yok, işlemci de ısınmıyor. Cevaplarınızı bekliyorum, umarım bu sorunu çözebilirim.

Sistem özelliklerim: i3 10100F, Gigabyte H410M S2H, 8 GB Adata XPG 3000MHz RAM, XFX RX 570 4 GB, Sharkoon 650W 80+ PSU, Game booster-GB-G3030b, Samsung 700GB HDD.

8 GB RAM yeterli yani bu durum için RAM'i şuçlamak mantıklı gelmedi. Normalde 1660S'i rahat besliyor. Başka oyun yok mu acaba?

Var hocam ETS 2 ve CS:GO oynuyorum ETS 2 de bir sorun çıkarmıyor ama CS de ise bazen çok az ama 1 saniyelik takılma oluyor ama 1 defa falan oluyor 1 rekabetçide 1-2 defa oluyor maksimum.

İşlemci kaç Gzh'de çalışıyor?

Hocam şu anda 2.9GHz ve 3.15 arası gidip geliyor ama en düşük 3.6GHz de çalışması gerek değil mi?

Kimse de sormamış monitör çözünürlüğü ne diye. Monitör çözünürlüğü ne? 1080p monitör ile bu sorunu yaşıyorsanız tavsiyem grafik ayarlarını olabildiğince açmanız. Eğer bu işe yaramazsa ekran kartı tarafında yazılımsal yollara başvurabilirsiniz. (Farklı driver sürümleri kurmak gibi.)

Var hocam ETS 2 ve CS:GO oynuyorum ETS 2 de bir sorun çıkarmıyor ama CS de ise bazen çok az ama 1 saniyelik takılma oluyor ama 1 defa falan oluyor 1 rekabetçide 1-2 defa oluyor maksimum.

Hocam şu anda 2.9GHz ve 3.15 arası gidip geliyor ama en düşük 3.6GHz de çalışması gerek değil mi?
Maks Turbo Frekansı4,30 GHz Burda bir sıkıntı var.

Darboğaz olmuyor. RAM'lerden kaynaklanıyor olabilir. Daha az RAM gerektiren bir oyunda deneyebilirsiniz. Ayrıca işlemci frekans ayarlarını biostan kontrol et.

Kimse de sormamış monitör çözünürlüğü ne diye. Monitör çözünürlüğü ne? 1080p monitör ile bu sorunu yaşıyorsanız tavsiyem grafik ayarlarını olabildiğince açmanız. Eğer bu işe yaramazsa ekran kartı tarafında yazılımsal yollara başvurabilirsiniz. (farklı driver sürümleri kurmak gibi.)

Hocam monitörüm 75Hz 4ms 1080p bir monitör AMD driver sitesinden optional ve recommended (WHQL) iksini de denedim olmadı yine aynı ama sistemin yeni BIOS sürümü gelmiş acaba güncellesem diyorum farkeder mi?
Darboğaz olmuyor. RAM'lerden kaynaklanıyor olabilir. Daha az RAM gerektiren bir oyunda deneyebilirsiniz. Ayrıca işlemci frekans ayarlarını BIOS'tan kontrol et.

Hocam işlemci kullanımı şunda mesela 2.8GHz 3.15GHz arası gidip geliyor ama en düşük 3.6GHz de çalışması gerek değil mi benmi yanlış biliyorum.
Şu an kullandığın ve grafik ayarlarını en sona çekip Afterburner fotoğrafı atar mısın?

Tabii ki de hocam hemen yapıp geliyorum.
Maks Turbo Frekansı4,30 GHz Burda bir sıkıntı var.
bu dediğim değerler boştayken hocam oyunda iken değerler yükseliyor zaten.

Hocam monitörüm 75Hz 4ms 1080p bir monitör AMD driver sitesinden optional ve recommended (WHQL) iksini de denedim olmadı yine aynı ama sistemin yeni BIOS sürümü gelmiş acaba güncellesem diyorum farkeder mi?

Hocam işlemci kullanımı şunda mesela 2.8GHz 3.15GHz arası gidip geliyor ama en düşük 3.6GHz de çalışması gerek değil mi benmi yanlış biliyorum.

Tabii ki de hocam hemen yapıp geliyorum.

bu dediğim değerler boştayken hocam oyunda iken değerler yükseliyor zaten.
En düşük diye bir sınırlama yok, bildiğim kadarıyla kendisi ayarlıyor yüke göre. Başka bir oyun yüklemeden bir şey diyemeyeceğim maalesef ama 8 GB RAM'in yeterli olduğuna yemin edebilirim :)

En düşük diye bir sınırlama yok bildiğim kadarıyla kendisi ayarlıyor yüke göre. Başka bir oyun yüklemeden bir şey diyemeyeceğim maalesef ama 8 GB RAM'in yeterli olduğuna yemin edebilirim :)

Hocam ben bundan önce R3 2200G ile kullanıyordum RX 570'i FPS her zaman 75 sabitti ve GPU kullanımı her zaman %98-99'du Intel'e geçeyim dedim şimdi FPS 60'a kadar düşüyor anlamış değilim çözmek istiyorum bu sorunu 8 GB RAM yettiğini bende biliyorum yan komşu arkadaşımda 8 GB RAM ile oynuyor onda böyle bir sorun yok.
Darboğaz olmuyor. RAM'lerden kaynaklanıyor olabilir. Daha az RAM gerektiren bir oyunda deneyebilirsiniz. Ayrıca işlemci frekans ayarlarını BIOS'tan kontrol et.

Nasıl yani kaçta çalışması gerekiyor işlemci hızı 3.6GHz yazıyor ama mesela şu an Google kullanırken 3.15-2.9GHz arası gidip geliyor ve ayrıca 8 GB RAM yetersiz kalsa yan komşu arkadaşımda 8 GB RAM ile oynuyor onda neden böyle bir sorun yok.

Geri
Yukarı