i3 10100F sistem oyunlarda yüksek CPU kullanımı

ÖmerYL

Centipat
İyi günler arkadaşlar. Yaklaşık 5-6 gündür yeni sistemi kullanıyorum, formatı internetsiz bir şekilde televizyona takarak attım. Daha sonra monitöre bağlayarak kullanmaya başladım.

İlk olarak Forza Horizon 4 indirdim fakat oyunda CPU kullanımı %98-100 oluyor, GPU kullanımı ise %50-60 değerlere düşüyor. Ani takılmalar ve ani FPS düşüşleri yaşıyorum.

Isıdan yana bir problem yok, işlemci de ısınmıyor. Cevaplarınızı bekliyorum, umarım bu sorunu çözebilirim.

Sistem özelliklerim: i3 10100F, Gigabyte H410M S2H, 8 GB Adata XPG 3000MHz RAM, XFX RX 570 4 GB, Sharkoon 650W 80+ PSU, Game booster-GB-G3030b, Samsung 700GB HDD.

En düşük diye bir sınırlama yok bildiğim kadarıyla kendisi ayarlıyor yüke göre. Başka bir oyun yüklemeden bir şey diyemeyeceğim maalesef ama 8 GB RAM'in yeterli olduğuna yemin edebilirim :)

Hocam ETS ve CS:GO oynuyorum ETS de sıkıntı yok ama CS de ise mesela arada çok az 1 rekabetçide 1-2 defa saniselik drop yiyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu ayarları yapıp tekrar dener misin?

Tabii ki de hocam.

CS de ise mesela arada çok az 1 rekabetçide 1-2 defa saniselik drop yiyorum.
Bununla ben de sıkıntı yaşadım bayağı uğraştım oldu ama nasıl düzelttiğimi hatırlamıyorum :( HDD'den SSD'ye aldım oyunu birkaç bir şey daha yaptım hepsini ard arda yapınca hangisi çözüm oldu bilmiyorum. Sanal bellek oluşturma işe yaramış olabilir yapabilirsin bak bunu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Tabii ki de hocam.

Hocam denedim ekran kartı kullanımı yükseldi artık %98 vs ama hâlâ CPU kullanımı videodaki gibi %45 falan olmuyor hep yüksek en az %87 falan oluyor drop ve donmadan kurtuldum ama bence hâlâ CPU ile alakalı bir problem var.
Tabii ki de hocam.

Hocam denedim ekran kartı kullanımı yükseldi artık %98 vs ama hâlâ CPU kullanımı videodaki gibi %45 falan olmuyor hep yüksek en az %87 falan oluyor drop ve donmadan kurtuldum ama bence hâlâ CPU ile alakalı bir problem var.

Bugün BIOS güncellemesı yapacağım em olmadı format atacağım.
Yok hocam yine başladı aynı sorun ne yaptıysam olmuyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 44
Tabii ki de hocam.

Bugün BIOS güncellemesı yapacağım em olmadı format atacağım.
Yok hocam yine başladı aynı sorun ne yaptıysam olmuyor.
Afterburner'dan bak bence bu yanlış olabilir :) Yani kesin gibi bende 4.45Ghz'de işlemci buraya göre çalışıyor boşta. Videolardan bakabilirsin nasıl kullanacağına.

Selamlar arkadaşlar. Yeni topladığım bir sistem mevcut, şöyle özelliklerini yazayım.
i3 10100F işlemci.
8 GB Adata XPG 3000MHz RAM.
Gigabyte H410M S2H.
Game booster GB-G3030b
Sharkoon 650W 80+psu
XFX RX 570.

Sizlere sormak istediğim soru, oyunlarda (yani yüksek oyunlarda, Forza Horizon 4 gibi oyunlarda) işlemci kullanımı çok yükseliyor. Ayarları Ultra ayarlara alarak GPU'ya da yük bindiriyorum fakat GPU kullanımı %98-99 olsa bile CPU kullanımı da en az %95 oluyor. Sorunu çözemedim. Size anlık değerleri koydum bakmanız için. Isıdan yana da sıkıntı yok ama BIOS sürümü güncel değil anakartımda. F3 BIOS sürümü yüklü şu anda, F5a sürümü gelmiş. Sizce BIOS güncellesem veyahut da format atsam sorun çözülür mü?
Resimler ektedir.

Dosya Ekleri

• ets.png
    ets.png
    2,5 MB · Görüntüleme: 38
  • forza.png
    forza.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 66
Merhaba, bende bu işlemciyi almak istiyorum. Videolarda testleri izlerken yüksek cpu kullanım değerleri benimde dikkatimi çekti. Sorununuz çözüldü mü?

Geri
Yukarı