i3 10105F sistem yük altına girince kapanıyor

EbubekirKzk

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8 GB DDR4
İşlemci
i3 10105F
Başlıkta da belirttiğim gibi PC yük altına girince kapanıyor. XFX RX 6500 XT, i3 10105F, BIOSTAR H410M-H, 1TB Kioxia M.2 SSD, 2 adet SATA SSD 8 GB RAM. Mesela NFS2016 Rust ve arada CS2 gibi oyunlarda yapıyor bunu büyük ihtimal ekran kartına veya diğer parçalara daha yüksek güç gitmesi gerekirken PSU bunu kaldıramayıp kendini kapatıyor. Aynı şey FurMark testini başlattığım an da yaşanıyor. Hayır ekran kartım ısınmıyor en fazla 60 derece gördüm, işlemcim de en fazla 70 dereceleri gördü. Benim sormak istediğim bunu PSU değiştirmeden nasıl halledebilirim? Şu an elimde çok kısıtlı bir bütçe var ve iyi marka PSU'lar için yetmiyor. Max 1000 TL. Güç kaynağından şüpheleniyorum ama başka bir nedeni de olabilir nasıl anlayabilirim?

1698330952933.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaliteli 500W PSU yeterli ama 3 SSD neden? PSU değişti ve sorun devam ederse başka yerde aramak lazım sorunu.

Hocam başlıkta yanlış yazmışım 1 adet 1TB M.2 SSD var bir adet 120GB HP marka bir SSD ve 500GB laptoptan çıkan hard disk toplam olarak yine 3 disk var ama hard disk bayağı eski, elimde olan tüm diskleri taktım kenarda boşa durmasın diye. Acaba hard diskten yapıyor olabilir mi?(harddiskteki oyunlar MK11 FNAF Sb BF4 R6 TF2 Chivalry 2) HDD'deki oyunlarda sadece Chivilary 2 de kapanma oluyor du.

Hocam ortaya yine bir sıkıntı çıktı eskiden FurMark'a girdiğim an kapanıyordu PC şu an FurMark'ta testte iken sıkıntı olmuyor ama Alt Tab atınca gidiyor ve NFS2016 rastgele anlarda çat diye kapanıyor. Artık PSU'dan olmadığını düşünmeye başladım ya da yine sistemime 500W PSU yetmiyor olabilir ne yapmalıyım?
Sadece NFS'de mi oluyor yoksa diger oyunlarda da var mi bu sorun?

Ekran karti surucu surumun nedir?

Sadece NFS'de mi oluyor yoksa diger oyunlarda da var mi bu sorun?

Ekran karti sürücü surumun nedir?

NFS16 da niyeyse bir süre atmadı bu sefer ama evet NFS de de kapanıyr ama az önce chivilary 2 girdim ve ilk 30 35 dk sıkıntısız şekilde oynadım ve sunucu değiştirirken ana menüde PC kapandı ve PC'yi tekrar açıp chivilary 2 girdiğimde yine menüde PC kapandı. Ama genel olarak grafik ve W gerektiren oyunlarda yapıyor bunu artık PSU'dan olmadığı kesinleşti gibi ama hala PSU'dan şüpheleniyorum 500W yetmiyor olabilir, tam anlamıyola sorunun hangi parçada veya neyde olduğunu öğrenebilsem keşke.
DDU ile silmeden önce 23.10.2 kullanıyordum DDU ile silip 23.9.1'i kurdum bir tık daha düzeldi gibi bu sürüm ile ama hala PC kapanıyor.

@EbubekirKzk PSU ile alakali degil bu sorun, her oyunda olmuyor ise sürücü kaynakli olabilir. Farkli surumlerle dene.

Her sürümü denedim neredeyse ama güç gerektiren oyunlarda yapıyor genel olarak. FurMark'ta en fazla 60 derece oldu ekran kartı. RAM'den de şüphelenmiyorum değil. Driverlarda da olabilir diye en az 5 ayrı sürüm denedim ama nafile. Akşam driverları silip yüklemeden oyun oynamayı deneyeceğim.
+Bilgisayarın Power kablosu kısa olduğu için üçlü prize uzatma kablosu takıp bilgisayarın monitörün sağda olmasını sağlıyorum da acaba priz voltaj çekemediğim için de PC kapanıyor olabilir mi?

Geri
Yukarı