I3 12100F ile RX 5700XT nasıl bir ikili olur?

Hangi işlemci ile kullanıyorsunuz? PSU olarak kaç watt lazım en az? Bende 550 watt var.
Ryzen 7 3700X ile birlikte kullanıyorum. İşlemci 4250 MHz sabit. 100 W yakın bu çekiyor. Hem bu işlemciyi hem ekran kartını stres testine sokup tam abansam bile bir sorun çıkmıyor. Hatta anakartım da çok güç çeken chipsete(X570) sahip. PSU Corsair VS650 giriş seviyesi bir model. 4 yıl 2 aydır hep beraber çalışıyorlar.

Bu arada RX 5700 XT'ye bu forumdakiler kadar düşman olan bir başka güruh görmedim. Kronik denilebilecek sorunlar Asus TUF, Asus ROG, MSI Evoke gibi üretici kaynaklı, malzemeden çalınmış veya tasarım hatası içeren modellerdi. GPU veya sürücü kaynaklı yani AMD sorumluluğunda olan kronik bir sorun yok. Bunu iddia edip kötü model diyenler zır cahil.

Şu an tek eleştirilecek tarafı 220W civarı güç çekmesidir. 12100F gibi az güç çeken bir işlemci ile birlikte kullanılacaksa 550W PSU yeter.

Ryzen 7 3700X ile birlikte kullanıyorum. İşlemci 4250 MHz sabit. 100W yakın bu çekiyor. Hem bu işlemciyi hem ekran kartını stres testine sokup tam abansam bile bir sorun çıkmıyor. Hatta anakartım da çok güç çeken chipsete(X570) sahip. PSU Corsair VS650 giriş seviyesi bir model. 4 yıl 2 aydır hep beraber çalışıyorlar.

Bu arada RX 5700 XT'ye bu forumdakiler kadar düşman olan bir başka güruh görmedim. Kronik denilebilecek sorunlar ASUS TUF, ASUS ROG, MSI evoke gibi üretici kaynaklı, malzemeden çalınmış veya tasarım hatası içeren modellerdi. GPU veya sürücü kaynaklı yani AMD sorumluluğunda olan kronik bir sorun yok. Bunu iddia edip kötü model diyenler zır cahil.

Şu an tek eleştirilecek tarafı 220W civarı güç çekmesidir. 12100F gibi az güç çeken bir işlemci ile birlikte kullanılacaksa 550W PSU yeter.

İşlemciler güç olarak yakın denilebilir. Yanlışım varsa düzeltin. Bende şu an 5600XT kullanıyorum alırken çok pişman olacaksın dediler fakat şu an sorunsuz şekilde kullanıyorum. Oyunlarda 55 dereceyi geçtiği yok. Yine 75 derece geçmeyen bir 5700XT bulabilirsem direkt alacağım. Zaten 5000 serisi kullanan biri olarak driver sorunun kalktığını biliyorum. Peki bu driver durumu sizde nasıl 5700XT kullanıcısı olduğunuz için soruyorum. Hiçbir oyunda sorun çıkardı mı? Ve hangi model almalıyım sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sitelere göre yorum yaptığınızı bilsem sormazdım.

Herhangi bir darboğaz olmaz dediğim gibi fakat RX 5700 XT yerine RX 6600 tercih etmeniz daha doğru olur çok daha verimli bir kart, daha da temiz olacaktır.

Sıcaklık her zaman tam olarak bilgi vermez, ekran kartı blokları vs. de incelenmeli dikkat isteyen bir alım olacaktır araştırma yapmanız gerek böyle genelde mining için kullanılmış ekran kartlarını ikinci el alırken.

Son düzenleme:
Herhangi bir darboğaz olmaz dediğim gibi fakat RX 5700 XT yerine RX 6600 tercih etmeniz daha doğru olur çok daha verimli bir kart, daha de temiz olacaktır.

Sıcaklık her zaman tam olarak bilgi vermez, ekran kartı blokları vs. de incelenmeli dikkat isteyen bir alım olacaktır araştırma yapmanız gerek böyle genelde mining için kullanılmış ekran kartlarını ikinci el alırken.

Tamamdır hocam sağ olun. Ucuza RX 6600 bulabilirsem onu almayı denerim. Genelde yaşı küçük veya yaşıtım olan arkadaşlardan alım yapmaya çalışıyorum. Gaming için kullanmaları daha olası oluyor.

Tamamdır hocam sağ olun. Ucuza RX 6600 bulabilirsem onu almayı denerim. Genelde yaşı küçük veya yaşıtım olan arkadaşlardan alım yapmaya çalışıyorum. Gaming için kullanmaları daha olası oluyor.

Çok mantıklı olur gerçekten, marka da sormuşsunuz.

PowerColor Red Devil ve Sapphire Radeon Nitro+ soğutma konusunda alınması en iyi markalardan.

İşlemciler güç olarak yakın denilebilir. Yanlışım varsa düzeltin. Bende şu an 5600XT kullanıyorum alırken çok pişman olacaksın dediler fakat şu an sorunsuz şekilde kullanıyorum. Oyunlarda 55 dereceyi geçtiği yok. Yine 75 derece geçmeyen bir 5700XT bulabilirsem direkt alacağım. Zaten 5000 serisi kullanan biri olarak driver sorunun kalktığını biliyorum. Peki bu driver durumu sizde nasıl 5700XT kullanıcısı olduğunuz için soruyorum. Hiçbir oyunda sorun çıkardı mı? Ve hangi model almalıyım sizce?
İşlemciler yakın hatta stok frekans veya CPB/Turbo boost açıkken 12100F daha güçlü bile olabilir. Her halükarda neredeyse hiçbir oyunda bu iki işlemci de ciddi bir darboğaza sebep olamaz. Ben sadece ETS2'de darboğaz görüyorum. Onun da sebebi sadece tek CPU çekirdeğine dayalı çalışan eski oyun motorunun 10 yıldır yapılan güncellemelere yetersiz gelmesi.

Sistemi bu haliyle aldığımda ilk bir iki ay bazı oyunlarda ani kapanma şeklinde çökmeler meydana geldi. Sonra düzeldi. Bir ara GPU gücüyle decode yapılarak video izlendiğinde (bazı web tarayıcılar ve VLC player gibi oynatıcılar) WattMan hatası veriyordu. İlgili programdan GPU hızlandırma özelliği kapatıldığında geçici olarak çözülen bu sorun daha sonra tamamen ortadan kalktı.

Windows 11 resmen tam sürüm olarak çıkış yaptığında(21H2) kısa bir süreliğine test ettim. Ha bire WattMan hatası verdiği için oyun oynanmaz hale geldi. Windows 11'in diğer bugları ve kötü özellikleri sebebiyle Windows 10'a geri döndüm. Muhtemelen sonradan onu da çözmüşlerdir. Windows 10'da bu kart sorunsuz şu an.

Kısacası zaman içinde meydana gelen birkaç sorun sonradan çözüldü. Bir kusuru yok. Son bir yılda bu karttan kaynaklı hiçbir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum bile. Sisteme upgrade yapma hayalim var ama gelirim ve birikimim yok. Aksi halde sana mining yüzü görmemiş Sapphire Nitro+ kartımı satabilirdim. Arctic MX-6 macun ile bakımını yaptım. GPU 75 dereceyi geçmiyor şu an.

RX6600 gibi daha az yakıp benzer performans veren seçeneklerin daha mantıklı olduğuna ben de katılıyorum. Fiyat farkı fazla değilse ekstradan ödeyerek almak bile mantıklı. Zira elektrik faturası üzerinden amorti edecektir.

İşlemciler yakın hatta stok frekans veya CPB/Turbo Boost açıkken 12100F daha güçlü bile olabilir. Her halükarda neredeyse hiçbir oyunda bu iki işlemci de ciddi bir darboğaza sebep olamaz. Ben sadece ETS 2'de darboğaz görüyorum. Onun da sebebi sadece tek CPU çekirdeğine dayalı çalışan eski oyun motorunun 10 yıldır yapılan güncellemelere yetersiz gelmesi.

Sistemi bu haliyle aldığımda ilk bir iki ay bazı oyunlarda ani kapanma şeklinde çökmeler meydana geldi. Sonra düzeldi. Bir ara GPU gücüyle decode yapılarak video izlendiğinde (bazı web tarayıcılar ve VLC Player gibi oynatıcılar) WattMan hatası veriyordu. İlgili programdan GPU hızlandırma özelliği kapatıldığında geçici olarak çözülen bu sorun daha sonra tamamen ortadan kalktı.

Windows 11 resmen tam sürüm olarak çıkış yaptığında(21h2) kısa bir süreliğine test ettim. Ha bire WattMan hatası verdiği için oyun oynanmaz hale geldi. Windows 11'in diğer bugları ve kötü özellikleri sebebiyle Windows 10'a geri döndüm. Muhtemelen sonradan onu da çözmüşlerdir. Windows 10'da bu kart sorunsuz şu an.

Kısacası zaman içinde meydana gelen birkaç sorun sonradan çözüldü. Bir kusuru yok. Son bir yılda bu karttan kaynaklı hiçbir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum bile. Sisteme upgrade yapma hayalim var ama gelirim ve birikimim yok. Aksi halde sana mining yüzü görmemiş Sapphire Nitro+ kartımı satabilirdim. Arctic MX-6 macun ile bakımını yaptım. GPU 75 dereceyi geçmiyor şu an.

RX6600 gibi daha az yakıp benzer performans veren seçeneklerin daha mantıklı olduğuna ben de katılıyorum. Fiyat farkı fazla değilse ekstradan ödeyerek almak bile mantıklı. Zira elektrik faturası üzerinden amorti edecektir.

Hocam satacağınız zaman haber verirseniz mutlu olurum. Çünkü yakın bir tarihte kart satın alamayacağım. Anca 1.5 ay sonra alabilirim.

Hocam satacağınız zaman haber verirseniz mutlu olurum. Çünkü yakın bir tarihte kart satın alamayacağım. Anca 1.5 ay sonra alabilirim.
3 aylık geçici bir iş teklifi yapılmıştı bana. Şu an ilgili bakanlık tarafından muhtemelen güvenlik soruşturmasından geçiyorum. Çok yakında cevap gelecek. Eğer bu iş olursa belki yükseltme yaparım. Yaparsam da sana haber veririm.

Geri
Yukarı