i3 4130 GT1030 sistem Valorant'ta anlamsız FPS düşüşü

Emirhan34181

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenciyim
Sistemim:
  • İşlemci: i3 4.nesil 4130.
  • Ekran kartı: GT1030.
  • RAM DDR3 16 GB 2X8.
  • SSD 125.
Normalde bu sistemde en düşük ayarlarda +100 FPS alıyorum ama 60'a sabitliyorum savaş esnasında ise bazen 60'dan 5-6 FPS kadar düşüyor. Ama bazen de hiç alakasız bir şekilde 20 FPS'ye düşüyor çok garip. PC'ye reset atmadan düzelmiyor bazen atınca bile düzelmiyor. Çözüm önerebilecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemim:
  • RAM DDR3 16 GB 2X8.
  • SSD 125.
Normalde bu sistemde en düşük ayarlarda +100 FPS alıyorum ama 60'a sabitliyorum savaş esnasında ise bazen 60'dan 5-6 FPS kadar düşüyor. Ama bazen de hiç alakasız bir şekilde 20 FPS'ye düşüyor çok garip. PC'ye reset atmadan düzelmiyor bazen atınca bile düzelmiyor. Çözüm önerebilecek var mı?
Oyun esnasında Afterburner yazılımıyla sıcaklıkları kontrol eder misiniz?

Bu diyeceğinizi önceden tahmin etmiştim hocam. Sıcaklık değerleri 70 civarı. Ekran kartı ise 50 civarı. Şey düşünüyorum acaba darboğaz gibi bir şey mi yapıyor çünkü ekran kartım ısınmıyor bile :D

Sistemim:
  • RAM DDR3 16 GB 2X8.
  • SSD 125.

Kanka bir şey diyeyim mi bende i3 2. nesil GT 1030 var aynı sorunu yaşıyorum. Aynen senin gibi konu açtım ama bir sonuç çıkmadı.

Bir de şöyle bir durum var internet de oyunlarda alınabilecek ortalama fps değerlerini gösteren sitelerde ortalama ayarlarda bile +60 yazıyor ama ben en düşük ayarlarda bile sabit 60 alamıyorum

Bu diyeceğinizi önceden tahmin etmiştim hocam. Sıcaklık değerleri 70 civarı. Ekran kartı ise 50 civarı. Şey düşünüyorum acaba darboğaz gibi bir şey mi yapıyor çünkü ekran kartım ısınmıyor bile :D
Bu işlemci ekran kartına darboğaz yapmaz. Bazen böyle sorunların kaynağı disk veya RAM olabiliyor. Öncelikle diskinizin sağlığını kontrol etmek için CrystalDiskInfo ve HD Tune ile kontrol eder misin? Sorun yoksa RAM'i kontrol edeceğiz.

Bu işlemci ekran kartına darboğaz yapmaz. Bazen böyle sorunların kaynağı disk veya RAM olabiliyor. Öncelikle diskinizin sağlığını kontrol etmek için CrystalDiskInfo ve HD Tune ile kontrol eder misin? Sorun yoksa RAM'i kontrol edeceğiz.

3 hafta kadar önce disklerime kontrol yaptım hdd%85 SSD ise %94 idi. RAM'lere nereden bakabilirim bilmiyorum.

Sistemim:
  • RAM DDR3 16 GB 2X8.
  • SSD 125.

Oyun esnasında işlemci çok ısınıyorsa güç kesiyor olabilir. Ben i7 2600 GTX 750 Ti ile düşük ayarlarda 130 140 FPS alıyordum eski sistemim ile.

3 hafta kadar önce disklerime kontrol yaptım hdd%85 SSD ise %94 idi. RAM'lere nereden bakabilirim bilmiyorum.
Sağlık yüzdesi önemli değil. Bad sector veya başka hata var mı ona bakmamız lazım. Tekrar kontrol edip görüntülerini paylaş. Eğer sorun yoksa Memtest86 ile RAM'leri kontrol edeceğiz.

Sağlık yüzdesi önemli değil. Bad sector veya başka hata var mı ona bakmamız lazım. Tekrar kontrol edip görüntülerini paylaş. Eğer sorun yoksa Memtest86 ile RAM'leri kontrol edeceğiz.
bakıyorum 2 dk müsaade ediniz

Ekran Görüntüsü (13).png

Geri
Yukarı