i3 7100 vs FX 6300

ergencokur

Hectopat
Bu iki işlemci arasındaki performansları merak ediyorum. Net'te araştırmama göre çoğu video ve karşılaştırmada i3 7100 FX 6300'den daha performanslı bir CPU gibi gözüküyor. Sizin de görüşlerinizi merak ediyorum. Bu iki işlemci arasındaki performans nedir?
Şimdiden teşekkürler.

En basit bir karşılaştırma ile DDR3 vs DDR4 olur.İ3 7.Gen çok yeni bir işlemci olmasada 2016 çıkışlı sanırım ama FX 6300 2011 işlemcisi arada koskoca bir 5 yıl var ve teknoloji her gün kendini yeniliyor ve değişiyor.Ama bütçe varsa ikiside değil yeni işlemcilere göz atmanız.

i3 7100 katlıyor FX 6300'ü, özellikle tekli çekirdekte yani oyun için önemli olan şey. Üstüne bir de DDR4 olması daha da cazip. Ama ikisi de önermem. Biri 6 çekirdek diyor fakat 6 değil 3 çekirdek. Her çekirdeğin içinde 2 birim barınıyor ve çoğu işlemleri aynı noktadan yürüttükleri için aslında 6 çekirdek olmuyor. Diğeri i7 de 2 çekirdek ki o da günümüz için çok yetersiz. 4 çekirdekler bile yetmemeye başladı. Karar sizin. R5 1600'ler iyi tercih olur.

i3 7100 katlıyor FX 6300'ü, özellikle tekli çekirdekte yani oyun için önemli olan şey. Üstüne bir de DDR4 olması daha da cazip. Ama ikisi de önermem. Biri 6 çekirdek diyor fakat 6 değil 3 çekirdek. Her çekirdeğin içinde 2 birim barınıyor ve çoğu işlemleri aynı noktadan yürüttükleri için aslında 6 çekirdek olmuyor. Diğeri i7 de 2 çekirdek ki o da günümüz için çok yetersiz. 4 çekirdekler bile yetmemeye başladı. Karar sizin. R5 1600'ler iyi tercih olur.

Verdiğiniz yanıta çok teşekkür ederim aydınlamdım :)

Passmark sonuclarinda i3 7100 cok cekirdekte 5800, cok cekirdekte ise 2200 puan aliyor. FX 6300 cok cekirdekte 6400 puan aliyor ama tek cekirdekte 1400'e dusuyor. Cok cekirdek dezavantajina ragmen yeni teknolojileri desteklemesi, DDR4 destegi ve en onemlisi %60 kadar daha basarili tek cekirdek performansi ile i3 7100 cok daha basarili bir islemci.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı