i3 9100F GTX 1650 Super sistemde darboğaz var mı?

luigi

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartını yeni aldım. İnternetten test videolarına bakmıştım almadan önce. R6 oyununda işlemci kullanımı bende hep %100. Sıcaklık ise 70 dereceleri gördü. İzlediğim videolarda 85-100 arası değişiyordu. Ayrıca aldığım FPS değerleri de testlere göre düşük. Ultra ayarlarda 80-115 FPS alıyorum. Ultra ayarlarda aldığım FPS ile Low-med ayarlarda aldığım FPS değerleri arasında neredeyse yok denilecek gibi bir fark var. Test videolarında en düşük ayarlarda 150- 160 arası alıyordu. Bu farkın sebebi bende 8 GB RAM olması mı? Testler 16 GB RAM ile yapılmış. Değil ise sorun ne olabilir?
  • Kingston 8 GB 2600MHz RAM.
  • ASUS H310M-F R2 anakart.
  • MSI GTX 1650 Super Gaming X.
  • i3 9100F Cpu.
.
high.png

low.png

İlk fotoğraf Ultra ayarlar, ikinci düşük ayarlarda.

Son düzenleme:
O değilde sıcaklık değerleri çok iyiymiş. MSI GTX 1650 Super Gaming X önerir misin? Ayrıca tek kanal RAM olduğu içinde olabilir. Ben şuan i3 9100F işlemci ile XFX RX 590 kullanıyorum. İlk başta 8gb ram vardı birçok oyunda fps drop oluyordu. Ram 16 GB yapınca fps drop kalmadı neredeyse.

O değilde sıcaklık değerleri çok iyiymiş. MSI GTX 1650 Super Gaming X önerir misin? Ayrıca tek kanal RAM olduğu içinde olabilir. Ben şuan i3 9100F işlemci ile XFX RX 590 kullanıyorum. İlk başta 8gb ram vardı birçok oyunda fps drop oluyordu. Ram 16 GB yapınca fps drop kalmadı neredeyse.
Kartı daha bugün aldım, çok fazla oyunda deneyemedim ama sıcaklık değerleri gerçekten çok iyi. Sırf bu yüzden Gaming X olanını almıştım zaten. Performans olarak önermem için biraz erken ama sıcaklık konusunda öneriyorum kesinlikle.

Ekran kartını yeni aldım. İnternet'ten test videolarına bakmıştım almadan önce. R6 oyununda işlemci kullanımı bende hep %100. sıcaklık ise 70 dereceleri gördü. İzlediğim videolarda 85-100 arası değişiyordu. Ayrıca aldığım FPS değerleri de testlere göre düşük. Ultra ayarlarda 80-115 FPS alıyorum. Ultra ayarlarda aldığım FPS ile Low-med ayarlarda aldığım FPS değerleri arasında neredeyse yok denilecek gibi bir fark var. Test videolarında en düşük ayarlarda 150- 160 arası alıyordu. Bu farkın sebebi bende 8 GB RAM olması mı? Testler 16 GB RAM ile yapılmış. Değil ise sorun ne olabilir?
  • Kingston 8 GB 2600MHz RAM.
  • ASUS H310M-F R2 anakart.
  • MSI GTX 1650 Super Gaming X.
  • i3 9100F CPU.
Eki Görüntüle 579684
Eki Görüntüle 579685
İlk fotoğraf Ultra ayarlar, ikinci düşük ayarlarda.

Neredeyse sistemlerimiz aynı bende yeni aldım fakat çok sorunlu tek kanal RAM'den galiba bir tane konu açmıştım oradan bakabilirsin FPS değerlerim var.

Ram'i çift kanal yaptım. FPS artışı oldu baya fakat işlemci kullanımında düşüş olmadı.

Ekstra RAM takviyesi işlemcinin kullanım oranını düşürmez zaten, çalışmasını daha verimli hale getirip performans artışı yakalamanızı sağlar. Ayrıca ultra ayarlarda da önceki görsellerde gördüğüm kadarıyla %60-70 gibi değerler elde etmeniz bir hayli garip olmuş, 8 GB RAM de olsa en azından %90 GPU kullanımı görebiliyor olmanız gerekiyordu, resolution scale ayarını 100'e çekip tazeleme hızı limitini sınırsıza ayarladıktan sonra bir de öyle deneyebilir misiniz şimdi? Çünkü o CPU'nun 1650S'i o oyunda tam anlamıyla beslemesi gerekiyor.
Ben de bu özelliklerde bir sistem almak istiyorum. Önerir misiniz? Oyunlardaki FPS değerlerinden memnun musunuz?

Intel tarafından tercihte bulunmak istiyorsanız en azından i3-10100/i5-10400F'li bir sistem toplamaya bakın derim, ama eğer ki bütçeniz bu CPU'lara yeterli gelmiyorsa Ryzen tabanı sizin için biçilmiş bir kaftan. Bu noktada R5 1600 AF/R3 3100/3300X gibi alternatiflere göz atabilirsiniz. Ekran kartı seçimi de yine bütçeniz doğrultusunda belirlenebilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı