Çözüldü i5-10210U ve MX250 darboğaz yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gravax06

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Merhaba Benim laptopun işlemcisi 10. nesil i5 10210U, ekran kartı MX250. Kime sorsam darboğaz yapmaz diyor ama yapıyor. Mesela oyunlarda GPU kullanımı 90'lardayken CPU 40-50'lerde dolaşıyor, sonra birden CPU 90'lara, GPU 50-60'lara düşüyor. Acaba benim laptopta mı sıkıntı vardır? Format atsam düzelir mi?

Çözüm
AIDA64'ü indirin CPU ve GPU stress testine sokun. Thermal Throttle olma durumunda grafik üzerinde kırmızı bir çizgi ile yüzde kaç throttling yaptığını söylüyor. (Thermal Throttle; Sıcaklığa bağlı frenleme gibi düşünebilirsiniz.)
Merhaba hocam, ThrottleStop'dan işlemcime -90 undervoltage yaparak darboğazı büyük oranda azalttım. İşlemci sıcaklığı 10-13 derece düştü.
Bu darboğaz sayılmaz aslında. Hangi çözünürlükte ve sürekli mi %50-60 kullanımda yoksa sadece bir anlık mı ve takılma vs oluyor mu? Hangi frekansta çalışıyor?

Hocam belli bir süre sonra GPU kullanımı 98-99'dan 50-60'lara düşüyor. Her oyunda yüksek çözünürlükte oynuyorum. CS:GO'da bile düşük FPS alıyorum. Bir anlık değil, sürekli oluyor. Hangi frekansta çalıştığını bilmiyorum.

Hocam, burada darboğaz olmaz. İşlemci için ekran kartı çok güçlü değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı