Çözüldü i5-10210U ve MX250 darboğaz yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gravax06

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Merhaba Benim laptopun işlemcisi 10. nesil i5 10210U, ekran kartı MX250. Kime sorsam darboğaz yapmaz diyor ama yapıyor. Mesela oyunlarda GPU kullanımı 90'lardayken CPU 40-50'lerde dolaşıyor, sonra birden CPU 90'lara, GPU 50-60'lara düşüyor. Acaba benim laptopta mı sıkıntı vardır? Format atsam düzelir mi?

Çözüm
AIDA64'ü indirin CPU ve GPU stress testine sokun. Thermal Throttle olma durumunda grafik üzerinde kırmızı bir çizgi ile yüzde kaç throttling yaptığını söylüyor. (Thermal Throttle; Sıcaklığa bağlı frenleme gibi düşünebilirsiniz.)
Merhaba hocam, ThrottleStop'dan işlemcime -90 undervoltage yaparak darboğazı büyük oranda azalttım. İşlemci sıcaklığı 10-13 derece düştü.
Dostum emin olmamakla birlikte, bir intel işlemci serisinde ısı sorunu oluyor. Mesela laptop işlemcileri 90-100 derecelere kadar çıkabilmekte. Bu derecelere çıkmaması için işlemci atıyorum 80 dereceye geldiğinde işlemcinin gücünü kısıyor. Belki bundan dolayı olabilir.

Dostum emin olmamakla birlikte, bir intel işlemci serisinde ısı sorunu oluyor. Mesela laptop işlemcileri 90-100 derecelere kadar çıkabilmekte. Bu derecelere çıkmaması için işlemci atıyorum 80 dereceye geldiğinde işlemcinin gücünü kısıyor. Belki bundan dolayı olabilir.
Belki olabilir ama nasıl anlayacağım?

Pil şarj olurken, adaptörden gelen güç hem pili doldurmaya hem de bileşenleri beslemeye yetmediği için güç limitine takılınabiliyor. Kullandığım notebook'ta 45 Watt işlemci, 75 Watt GPU var.
Adaptör, notebook tam yükteyken aynı zamanda da pili şarj etmeye çalışınca bir yerden sonra gücü yetmeyebiliyor. Pil şarj olurken çok rahat 60 FPS oynadığım oyunlarda 45'lere kadar düşme yaşadığım oluyor güç limitinden dolayı. Bu yüzden sordum.

Geri
Yukarı