Çözüldü i5-10210U ve MX250 darboğaz yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gravax06

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Merhaba Benim laptopun işlemcisi 10. nesil i5 10210U, ekran kartı MX250. Kime sorsam darboğaz yapmaz diyor ama yapıyor. Mesela oyunlarda GPU kullanımı 90'lardayken CPU 40-50'lerde dolaşıyor, sonra birden CPU 90'lara, GPU 50-60'lara düşüyor. Acaba benim laptopta mı sıkıntı vardır? Format atsam düzelir mi?

Çözüm
AIDA64'ü indirin CPU ve GPU stress testine sokun. Thermal Throttle olma durumunda grafik üzerinde kırmızı bir çizgi ile yüzde kaç throttling yaptığını söylüyor. (Thermal Throttle; Sıcaklığa bağlı frenleme gibi düşünebilirsiniz.)
Merhaba hocam, ThrottleStop'dan işlemcime -90 undervoltage yaparak darboğazı büyük oranda azalttım. İşlemci sıcaklığı 10-13 derece düştü.
Rica ederim. Sanmıyorum, ama şuna bir göz atmakta fayda var.
Başlat> Güç ve Uyku > Ek Güç Ayarları > Ek Planları Göster > Yüksek Performans bunu seç > Plan Ayarları Geliştir > Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir > İşlemci Güç Yönetimi > Sistem Soğuma İlkesi : ETKİN yap > En yüksek İşlemci Durumu %100 yap kaydet, çık. Daha sonra görev yöneticisine gir. Arkada yüksek işlemci kullanan bir uygulama varsa eğer lüzumsuz onu kapat. Birde böyle dene.
Hocam benim gelişmiş güç ayarları bölümünde böyle seçenekler yok :(

Dosya Ekleri

• 15996098838406165619838037931456.jpg
    15996098838406165619838037931456.jpg
    3,6 MB · Görüntüleme: 30
Telden çekip atayım hemen.
Güç tasarrufu serisi bir işlemci işlemcin. Bu yüzden bu seçenek kapalı görünen o ki... Bios'tan bir ayarlama ile yapılabilir belki. Fakat bilgisayarı, uzmanının alıp bir incelemesi uğraşması lazım. Uzun iş yani. Bu koşullar altında yapabileceğin tek şey dediğim gibi sistemi soğuk tutmaya bakmalısın.
Pil seçeneği altında hangi seçenekler var peki?

Güç tasarrufu serisi bir işlemci işlemcin. Bu yüzden bu seçenek kapalı görünen o ki... BIOS'tan bir ayarlama ile yapılabilir belki. Fakat bilgisayarı, uzmanının alıp bir incelemesi uğraşması lazım. Uzun iş yani. Bu koşullar altında yapabileceğin tek şey dediğim gibi sistemi soğuk tutmaya bakmalısın.
Pil seçeneği altında hangi seçenekler var peki?

Pil seçeneğinin altında gereksiz şeyler var reis.

Pil seçeneğinin altında gereksiz şeyler var reis.
Anladım, güç tasarrufu modu ve bunu çağırıştıran ne varsa kapat o ayarlardan. Performansa ayarla.
Valla şöyle, garantisi olmasa o sistem çok güzel bir modifikasyon yapılır. Ben 2. nesil işlemcili dizüstüme kapağını oyup, kasa sıvı soğutması takmıştım. 50 dereceyi geçmiyordu oyunlarda. 😄 Taşınabilirliği epeyi düşüyor uğraştırıyor. Ben yaptım çünkü bilgisayar eskiydi, merak ediyordum. Güzel de olmuştu. 😄 Dur bakayım resmi olacaktı.

AIDA64'ü indirin CPU ve GPU stress testine sokun. Thermal Throttle olma durumunda grafik üzerinde kırmızı bir çizgi ile yüzde kaç throttling yaptığını söylüyor. (Thermal Throttle; Sıcaklığa bağlı frenleme gibi düşünebilirsiniz.)
Merhaba hocam, ThrottleStop'dan işlemcime -90 undervoltage yaparak darboğazı büyük oranda azalttım. İşlemci sıcaklığı 10-13 derece düştü.

Çözüm

Geri
Yukarı