i5 10300H tek çekirdek çalışıyor

Srkngn

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16gb CL15 2999MHZ
Anakart
878a hp
Son birkaç gündür oyunlarda FPS düşmesi yiyordum ve işlemci kullanımım düşüktü(Max %20 falan normalde %60'larda olurdu bu değer oyununa göre) tüm çekirdekleri gözlemlediğimde sistemin oyunlarda Single Core olarak çalıştığını anladım. Bir çekirdek %80 falan çalışıyorsa kalan hepsi %0-5 aralığında falan. Aynı oyunlar (r6s, Apex Legends) testlerde işlemcinin her çekirdeğini belli oranlarda kullanıyor. Ama bende sadece birisine yükleniyor ve ekran kartını tam besleyemiyor. Birkaç gün öncesine kadar böyle bir sorunum hiç olmamıştı gayet stabil çalışıyordu laptop. Sıcaklıkla ilgili bir sorun yok 80 dereceyi pek geçmiyor thermal throttling vs yok yani, saat hızları da olması gerektiği gibi yüksek seviyede sorun nedir acaba tahminimiz çözüm öneriniz var mı? (işlemci i5 10300H Cinebench ile multicore test yaptığımda diğer çekirdekler de normal şekilde yük altına giriyor kullanılıyor ama boşta ve oyunda bunu yapmıyor)

Son düzenleyen: Moderatör:
Anladım fakat buradaki sorun ne ki? 8 çekirdek varsa ve sekize sabitliyorsak nasıl bir problem çıkabilir ki? Sonuçta sekizden daha fazla çekirdek olmadığı için sınırlamanın bir sorun yaratmaması gerekmez mi?
Sınırlama olduğu zaman sistem kendini kısıtlar.

Aynı sorunu yaşıyorum, 1 haftadır araştırıyorum düzelmedi sorunu çözebildiniz mi?

Oyun ayarlarinda çoklu işlemci kullanımı veya çoklu çekirdek kullanımını aktif hale getirin.

Son birkaç gündür oyunlarda FPS düşmesi yiyordum ve işlemci kullanımım düşüktü(Max %20 falan normalde %60'larda olurdu bu değer oyununa göre) tüm çekirdekleri gözlemlediğimde sistemin oyunlarda Single Core olarak çalıştığını anladım. Bir çekirdek %80 falan çalışıyorsa kalan hepsi %0-5 aralığında falan. Aynı oyunlar (r6s, Apex Legends) testlerde işlemcinin her çekirdeğini belli oranlarda kullanıyor. Ama bende sadece birisine yükleniyor ve ekran kartını tam besleyemiyor. Birkaç gün öncesine kadar böyle bir sorunum hiç olmamıştı gayet stabil çalışıyordu laptop. Sıcaklıkla ilgili bir sorun yok 80 dereceyi pek geçmiyor thermal throttling vs yok yani, saat hızları da olması gerektiği gibi yüksek seviyede sorun nedir acaba tahminimiz çözüm öneriniz var mı? (işlemci i5 10300H Cinebench ile multicore test yaptığımda diğer çekirdekler de normal şekilde yük altına giriyor kullanılıyor ama boşta ve oyunda bunu yapmıyor)

Direkt cihazı formatlamıştım, bu şekilde çözebilmiştim sorunu.

Cihazım garantili oldugu için servise göndererek RAM taktırdım. Cihaz geldikten sonra bu sorun oluştu.
Oyun ayarlarından aktif fakat düzelmiyor. Ayrı ayrı sıfırdan Windows 10, Windows 11 yükledim key ile aktifleştirdim, düzelmedi. BIOS sürümünü downgrade yaptım düzelmedi. Yüksek performansta kullanıyorum, ön yükleme ayarlarında 8 çekirdek seçilmiş. CPU performans arttırma videolarının %90 nını izledim uyguladım aynı.

Acer Nitro 5
İşlemci i5- 10300H.
Ekran kartı 1650 Ti.
8+8 Dual channel RAM 2933MHz çalışıyor.
512 GB WD NVMe SSD.

Geri
Yukarı