Çözüldü i5 10300H undervolt ayarları nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dwynn

Femtopat
Daha fazla  
i5 10300H undervolt ayarları nasıl olmalı?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    1.014,8 KB · Görüntüleme: 123
  • Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    636 KB · Görüntüleme: 112
Çözüm
Yardımı için @erengore hocama teşekkür ederim.
Son stabil ayarlar ve Cinebench R23 test sonuçları.
Ben teşekkür ederim. Dilerseniz tüm ayarlarımızdan bahsedeyim. İleride insanların işine yarayabilir, bilgiye daha hızlı ulaşabilir.

BD PROCHOT tikini kaldırdık çünkü sistem olası bir durumda bir bileşen az da olsa ısındı diye yavaşlatmasını istemedik.

PL1 ve PL2'yi arttırdık. PL1'deki Clamp tikini kaldırdık. Bu sayede belirli limitlerden kurtulduk.

Power Limit 4'ü 0 olacak şekilde ayarladık çünkü sistemin bazı yük durumlarında frekans düşürmesini istemedik.

Cihazdaki IccMax değerlerini maksimuma getirdik. Belirli frekans düşmeleri ve limitlerden sıyrıldık.

Sistemi sıcaklık kaynaklı yavaşlatmasının önüne geçmek için Undervolt ettik. Değerler:
-105 CPU Cache
-125 CPU Core
-100 İntel GPU ve İGPU Unslice
-40 System Agent

FIVR sekmesinde tablonun altındaki kutuyu tikledik.

Ayarlarımızın hepsini kaydettik ve başlangıçta uygulayacak şekilde ayarladık.
Konu takip

Hocam söylediğiniz ayarları bende yaptım fakat cinebenchde genelde 2300 gibi değerler alınırken ben 1900 puan alıyorum ortalama, nedendir sizce?
Hocam hangi ayarları değiştirdin?
İşlemci aynı olsa bile sistem farklı olduğu için değerler vesayre çoğu şey değişir.

Hocam hangi ayarları değiştirdin?
İşlemci aynı olsa bile sistem farklı olduğu için değerler vesayre çoğu şey değişir.
Hocam yaptığım ayarlar bu şekilde, bir bakar mısınız herhangi bir hata varmı

Dosya Ekleri

• IMG_20210722_130031.jpg
    IMG_20210722_130031.jpg
    117,7 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_20210722_130002.jpg
    IMG_20210722_130002.jpg
    203,3 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_20210722_130050.jpg
    IMG_20210722_130050.jpg
    312,6 KB · Görüntüleme: 45
Hocam yaptığım ayarlar bu şekilde, bir bakar mısınız herhangi bir hata varmı
Hocam dengeli performansa almışsınız. Ondan düşük olabilir. Bir de FIVR sekmesinin tam ayarlarını atar mısınız?

SpeedShift EPP'yi 0 ayarlayın.

Hocam dengeli performansa almışsınız. Ondan düşük olabilir. Bir de FIVR sekmesinin tam ayarlarını atar mısınız?

SpeedShift EPP'yi 0 ayarlayın.
Dengeli performansı nasıl kapatabilirim hocam? speedshift'i 0'a nereden ayarlayacağımı da bulamadım

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    56,1 KB · Görüntüleme: 39
Hocam ThrottleStop'un ana ekranında sol kısımda speedshift epp var onun tikini kaldırın.
Windows güç ayarlarından yüksek performansı seçin.
O da olur.
Dengeli performansı nasıl kapatabilirim hocam? speedshift'i 0'a nereden ayarlayacağımı da bulamadım
Ya da ThrottleStop Ana Ekranında SpeedShift EPP'yi tiklediysen yanındaki 128 yazan sayıyı 0 olarak ayarla. Enter'a bas. Ama tavsiyem Windows üzerinden Yüksek Performans yap ve Speed Shift EPP'yi devre dışı bırak.

Hocam ayarlar şu şekilde.
Windows güç ayarından Intel grafiği maksimum pil ömrü yapınca dosyalar açılırken sorun oldu geri maksimum performansa aldım.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    1.004,2 KB · Görüntüleme: 40
  • Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    1,1 MB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:
O da olur.

Ya da ThrottleStop Ana Ekranında SpeedShift EPP'yi tiklediysen yanındaki 128 yazan sayıyı 0 olarak ayarla. Enter'a bas. Ama tavsiyem Windows üzerinden Yüksek Performans yap ve Speed Shift EPP'yi devre dışı bırak.
Peki hocam hep yüksek performansda mı kalsın sistem? Öyle yapınca mesela lol gibi düşük sistem isteyen olunlarda bile 80 derecelerde geziyor pc, güç tasarrufuna alınca fps düşüşü yaşamadan 60 dereceye düşüyor
@erengore hocam bende ayarlar hiçbirşey fark ettirmedi ya :S bannerlord'da deniyim dedim değerler direk 97-100 dereceye vuruyo gaming modda

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    103,2 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Peki hocam hep yüksek performansda mı kalsın sistem? Öyle yapınca mesela LoL gibi düşük sistem isteyen olunlarda bile 80 derecelerde geziyor PC, güç tasarrufuna alınca FPS düşüşü yaşamadan 60 dereceye düşüyor.
@erengore hocam bende ayarlar hiçbir şey fark ettirmedi ya: S Bannerlord'da deneyeyim dedim değerler direk 97-100 dereceye vuruyor Gaming modda.

Hocamın işine karışmamak lazım 😁 ama bildiklerimi söyleyeyim size.
1-eğer undervolt yapacaksanız dengeli ve güç tasarrufu modlarında CPU voltajı güç tasarrufu yapmak için çok düşük değerlere düşüyor bu sebepten ötürü undervolt mavi ekran veya kilitlenme sorunları ortaya çıkar.
2-hocam eğer termal macunu uzun süredir yenilemediysen veya fanlar tozlanmışsa undervolt bir işe yaramayabilir sıcaklık konusunda.

Peki hocam hep yüksek performansda mı kalsın sistem? Öyle yapınca mesela lol gibi düşük sistem isteyen olunlarda bile 80 derecelerde geziyor pc, güç tasarrufuna alınca fps düşüşü yaşamadan 60 dereceye düşüyor
@erengore hocam bende ayarlar hiçbirşey fark ettirmedi ya :S bannerlord'da deniyim dedim değerler direk 97-100 dereceye vuruyo gaming modda
Ayrı konu açın yardımcı olacağım. Etiketlemeyi unutmayın. Burada konu dışı bir şekilde bununla ilgilenmek doğru değil. Konu açmanız yeterli. Yardımcı olacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı