Çözüldü i5 10300H undervolt ayarları nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dwynn

Femtopat
Daha fazla  
i5 10300H undervolt ayarları nasıl olmalı?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    1.014,8 KB · Görüntüleme: 123
  • Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    636 KB · Görüntüleme: 112
Çözüm
Yardımı için @erengore hocama teşekkür ederim.
Son stabil ayarlar ve Cinebench R23 test sonuçları.
Ben teşekkür ederim. Dilerseniz tüm ayarlarımızdan bahsedeyim. İleride insanların işine yarayabilir, bilgiye daha hızlı ulaşabilir.

BD PROCHOT tikini kaldırdık çünkü sistem olası bir durumda bir bileşen az da olsa ısındı diye yavaşlatmasını istemedik.

PL1 ve PL2'yi arttırdık. PL1'deki Clamp tikini kaldırdık. Bu sayede belirli limitlerden kurtulduk.

Power Limit 4'ü 0 olacak şekilde ayarladık çünkü sistemin bazı yük durumlarında frekans düşürmesini istemedik.

Cihazdaki IccMax değerlerini maksimuma getirdik. Belirli frekans düşmeleri ve limitlerden sıyrıldık.

Sistemi sıcaklık kaynaklı yavaşlatmasının önüne geçmek için Undervolt ettik. Değerler:
-105 CPU Cache
-125 CPU Core
-100 İntel GPU ve İGPU Unslice
-40 System Agent

FIVR sekmesinde tablonun altındaki kutuyu tikledik.

Ayarlarımızın hepsini kaydettik ve başlangıçta uygulayacak şekilde ayarladık.
@erengore Hocam -115 CPU Core ve CPU cache -80 Intel GPU ve GPU unslice da.
5dk Prime 95 blend testinde hata verdi. -115 CPU cache olan görseller.
-125 CPU Core -105 CPU cache -100 Intel GPU ve GPU unslice da 15dk denedim hata vermedi. 9. ve 10. görseller.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (9).png
    Ekran Görüntüsü (9).png
    831,8 KB · Görüntüleme: 51
  • Ekran Görüntüsü (10).png
    Ekran Görüntüsü (10).png
    166,4 KB · Görüntüleme: 44
  • -115 cpu cache.jpg
    -115 cpu cache.jpg
    261,7 KB · Görüntüleme: 41
  • -115 cpu cache.png
    -115 cpu cache.png
    337,3 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleme:
@erengore Hocam -115 CPU Core ve CPU cache -80 Intel GPU ve GPU unslice da.
5dk Prime 95 blend testinde hata verdi. -115 CPU cache olan görseller.
-125 CPU Core -105 CPU cache -100 Intel GPU ve GPU unslice da 15dk denedim hata vermedi. 9. ve 10. görseller.
Tamamdır son yaptığınız ayar kalsın. Demek ki problem Cache'miş. Zaten son olarak ben de bunu deneyecektim.

Bu haliyle kalsın. Bu arada Stres testinde PL2 ışığı yanmış sanırım. Yandığı esnada frekans kaçtan kaça düşüyor?

Tamamdır son yaptığınız ayar kalsın. Demek ki problem cache'miş. Zaten son olarak ben de bunu deneyecektim.

Bu haliyle kalsın. Bu arada stres testinde PL2 ışığı yanmış sanırım. Yandığı esnada frekans kaçtan kaça düşüyor?

Son ayarlarda yanmadı CPU cache -115'deyken yandı ama 3.6-3.8'e falan düşmüştü sanırım.

Son ayarlarda yanmadı CPU cache -115'deyken yandı ama 3.6-3.8'e falan düşmüştü sanırım.
Tamamdır iyi ki Undervolt etmişiz. Sizin ayarlarınız şu an zaten iyi. Bunu kaydedin. Hatta durun. Son halinin ekran görüntülerini atar mısınız?
ThrottleStop Ana Ekranı, FIVR, TPL

Ben undervolt yaptım ancak işlemci hızım 1,50 GHz'lere düştü oyunda 2,3 GHz oluyor hepsini eski haline getirdim yeniden başlattım hala aynı.

Dosya Ekleri

• GENEL ve TPM Ayarları.png
    GENEL ve TPM Ayarları.png
    1.014,8 KB · Görüntüleme: 59
  • FIVR Ayarları.png
    FIVR Ayarları.png
    637,6 KB · Görüntüleme: 54
  • Cinebench R23.png
    Cinebench R23.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Ben teşekkür ederim. Dilerseniz tüm ayarlarımızdan bahsedeyim. İleride insanların işine yarayabilir, bilgiye daha hızlı ulaşabilir.

BD PROCHOT tikini kaldırdık çünkü sistem olası bir durumda bir bileşen az da olsa ısındı diye yavaşlatmasını istemedik.

PL1 ve PL2'yi arttırdık. PL1'deki Clamp tikini kaldırdık. Bu sayede belirli limitlerden kurtulduk.

Power Limit 4'ü 0 olacak şekilde ayarladık çünkü sistemin bazı yük durumlarında frekans düşürmesini istemedik.

Cihazdaki IccMax değerlerini maksimuma getirdik. Belirli frekans düşmeleri ve limitlerden sıyrıldık.

Sistemi sıcaklık kaynaklı yavaşlatmasının önüne geçmek için Undervolt ettik. Değerler:
-105 CPU Cache
-125 CPU Core
-40 System Agent

Çözüm

-105 CPU Cache
-125 CPU Core
-40 System Agent

Hocam merhabalar ayarları yapmam için bana da yardımcı olur musunuz ortada kaldım bende farklı görünüyor program :(

Geri
Yukarı