Çözüldü i5 10300H undervolt ayarları nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dwynn

Femtopat
Daha fazla  
i5 10300H undervolt ayarları nasıl olmalı?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    1.014,8 KB · Görüntüleme: 123
  • Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    636 KB · Görüntüleme: 112
Çözüm
Yardımı için @erengore hocama teşekkür ederim.
Son stabil ayarlar ve Cinebench R23 test sonuçları.
Ben teşekkür ederim. Dilerseniz tüm ayarlarımızdan bahsedeyim. İleride insanların işine yarayabilir, bilgiye daha hızlı ulaşabilir.

BD PROCHOT tikini kaldırdık çünkü sistem olası bir durumda bir bileşen az da olsa ısındı diye yavaşlatmasını istemedik.

PL1 ve PL2'yi arttırdık. PL1'deki Clamp tikini kaldırdık. Bu sayede belirli limitlerden kurtulduk.

Power Limit 4'ü 0 olacak şekilde ayarladık çünkü sistemin bazı yük durumlarında frekans düşürmesini istemedik.

Cihazdaki IccMax değerlerini maksimuma getirdik. Belirli frekans düşmeleri ve limitlerden sıyrıldık.

Sistemi sıcaklık kaynaklı yavaşlatmasının önüne geçmek için Undervolt ettik. Değerler:
-105 CPU Cache
-125 CPU Core
-100 İntel GPU ve İGPU Unslice
-40 System Agent

FIVR sekmesinde tablonun altındaki kutuyu tikledik.

Ayarlarımızın hepsini kaydettik ve başlangıçta uygulayacak şekilde ayarladık.
Tamamdır şimdiden teşekkürler boştayken fan sesi vardı şu an yok.😅
Sevindim. Sisteminizi en iyi şekilde dizayn ettiğime inanıyorum. Bakalım göreceğiz. Haberlerinizi bekliyorum. İstediğim görüntüleri atmayı unutmayın 1 buçuğa kadar buradayım.

Sevindim. Sisteminizi en iyi şekilde dizayn ettiğime inanıyorum. Bakalım göreceğiz. Haberlerinizi bekliyorum. İstediğim görüntüleri atmayı unutmayın 1 buçuğa kadar buradayım.

7.dk da mavi ekran verdi görüntü alamadım fakat 5 dakikaya kadar 50-55W'larda çalıştı limit ışığı yanmadı 75-80 derecelerdeydi sonra 64W a kadar çıktı rıng adı altında edp other kırmızı yanıp sönmeye başladı 95 derecelere çıktı sonrada mavi ekran verdi.

7.dk da mavi ekran verdi görüntü alamadım fakat 5 dakikaya kadar 50-55W'larda çalıştı limit ışığı yanmadı 75-80 derecelerdeydi sonra 64W a kadar çıktı rıng adı altında edp other kırmızı yanıp sönmeye başladı 95 derecelere çıktı sonrada mavi ekran verdi.
CPU Cache'i -100
CPU Core'u -125 ayarlayın. Tekrar testinizi yapın hocam.
Sıcaklıklar çok az artacak ama umarım bu işe yarar.

Bu arada Prime95 müthiş bir stres testidir. Çoğu oyunda burada gördüğünüz sıcaklığı görmezsiniz.

Son düzenleme:
CPU Cache'i -100
CPU Core'u -125 ayarlayın. Tekrar testinizi yapın hocam.
Sıcaklıklar çok az artacak ama umarım bu işe yarar.

Bu arada Prime95 müthiş bir stres testidir. Çoğu oyunda burada gördüğünüz sıcaklığı görmezsiniz.

20 dk Prime 95 ve Cinebench R20 testlerini yaptım mavi ekran veya donma olmadı.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (20).png
    Ekran Görüntüsü (20).png
    1,6 MB · Görüntüleme: 57
  • Ekran Görüntüsü (21).png
    Ekran Görüntüsü (21).png
    1,6 MB · Görüntüleme: 50
  • Ekran Görüntüsü (22)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (22)_LI.jpg
    237,3 KB · Görüntüleme: 45
  • Ekran Görüntüsü (23)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (23)_LI.jpg
    240 KB · Görüntüleme: 50
  • Ekran Görüntüsü (24)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (24)_LI.jpg
    239,6 KB · Görüntüleme: 39
  • Ekran Görüntüsü (25)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (25)_LI.jpg
    317,7 KB · Görüntüleme: 42
  • Ekran Görüntüsü (27)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (27)_LI.jpg
    342,7 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:
20 dk Prime 95 ve Cinebench R20 testlerini yaptım mavi ekran veya donma olmadı.
CPU Core: -115 ve Cache'i -110 ayarlayın hocam. Minik bir hata görünüyor. Zaten sizde belirtmişsiniz. Düzeltmeye çalışacağım.

İntel GPU ve İGPU Unslice'ı -80 ayarlayın.

Thermal Throttling yapıyor ama anlamadığım birkaç şey var. Şimdi sanırım testi başlayınca 55W'larda geziniyor ve sorun olmuyor. Birden 65W'a çıkıyor doğru mu anladım?

CPU Core: -115 ve Cache'i -110 ayarlayın hocam. Minik bir hata görünüyor. Zaten sizde belirtmişsiniz. Düzeltmeye çalışacağım.

Intel GPU ve iGPU Unslice'ı -80 ayarlayın.

Thermal throttling yapıyor ama anlamadığım birkaç şey var. Şimdi sanırım testi başlayınca 55W'larda geziniyor ve sorun olmuyor. Birden 65W'a çıkıyor doğru mu anladım?

Aynen hocam bu 20 dk lık test öncesi 15 dk aynı testi yapmıştım 5.dakikada 65W a çıkmıştı 3.8 GHz falandı 14.dk da 4.2 GHz sabit oldu 55W a indi ama ondan sonra 20 dk yeniden test yaptım bu sefer olmadı.
Yeni ayarlarla 20 dk test ettim 65W la teste başladı mavi ekran veya donma olmadı.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (11).png
    Ekran Görüntüsü (11).png
    584,8 KB · Görüntüleme: 44
  • Ekran Görüntüsü (18).png
    Ekran Görüntüsü (18).png
    580,4 KB · Görüntüleme: 45
  • Ekran Görüntüsü (30).png
    Ekran Görüntüsü (30).png
    286,4 KB · Görüntüleme: 39
  • Ekran Görüntüsü (31).png
    Ekran Görüntüsü (31).png
    834,3 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Aynen hocam bu 20 dk lık test öncesi 15 dk aynı testi yapmıştım 5.dakikada 65W a çıkmıştı 3.8 GHz falandı 14.dk da 4.2 GHz sabit oldu 55W a indi ama ondan sonra 20 dk yeniden test yaptım bu sefer olmadı.
Yeni ayarlarla 20 dk test ettim 65W la teste başladı mavi ekran veya donma olmadı.
65'den 55'e düşünce önceki ayarlar ile fark ettiyseniz mavi ekran yada az önceki gibi Prime95'te hata beliriyor. Sisteminiz için en iyi değerler bunlar. Elden maalesef pek bir şey gelmiyor çünkü sizin sisteminiz aşırı seviyede düşürülmüş voltajı sevmiyor.

Pil Simgesine sağ tık yapın. Güç Seçeneklerine tıklayın. Oradan mevcut uygulanan planın sağındaki Plan Ayarlarını Değiştir'e tıklayın. Gelişmiş sekmesine gidin. İntel Grafiklerini bulun. İkisini de Maksimum Pil Ömrü olarak ayarlayın. Biraz da olsa sistemin soğuk çalışmasını sağlayabilir. Oyun performansına etki etmez hocam.

Sisteminiz dengeli performansta mı? (Sanırım öyle ama sorayım dedim)

TPL sekmesini bir atar mısınız hocam?

65'den 55'e düşünce önceki ayarlar ile fark ettiyseniz mavi ekran ya da az önceki gibi Prime95'te hata beliriyor. Sisteminiz için en iyi değerler bunlar. Elden maalesef pek bir şey gelmiyor çünkü sizin sisteminiz aşırı seviyede düşürülmüş voltajı sevmiyor.

Pil simgesine sağ tık yapın. Güç seçeneklerine tıklayın. Oradan mevcut uygulanan planın sağındaki plan ayarlarını değiştir'e tıklayın. Gelişmiş sekmesine gidin. Intel grafiklerini bulun. İkisini de maksimum pil ömrü olarak ayarlayın. Biraz da olsa sistemin soğuk çalışmasını sağlayabilir. Oyun performansına etki etmez hocam.

Sisteminiz dengeli performansta mı? (sanırım öyle ama sorayım dedim)

Tpl sekmesini bir atar mısınız hocam?

Güç ayarı yüksek performansta.

Dosya Ekleri

• 019DEAEC-1617-4EB9-90B3-A78A16A8B4F6.jpeg
    019DEAEC-1617-4EB9-90B3-A78A16A8B4F6.jpeg
    45,5 KB · Görüntüleme: 46
Konu takip
Hocam TPL sekmesinde Speed Shift tikini kaldırın. Apply'a basın. Belki minik bir kararsızlık oluşturuyor olabilir diye düşündüm.

CPU Cache'i -115 ayarlar mısınız?
Hocam söylediğiniz ayarları bende yaptım fakat cinebenchde genelde 2300 gibi değerler alınırken ben 1900 puan alıyorum ortalama, nedendir sizce?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı