Çözüldü i5 10300H undervolt ayarları nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dwynn

Femtopat
Daha fazla  
i5 10300H undervolt ayarları nasıl olmalı?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    1.014,8 KB · Görüntüleme: 123
  • Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    636 KB · Görüntüleme: 112
Çözüm
Yardımı için @erengore hocama teşekkür ederim.
Son stabil ayarlar ve Cinebench R23 test sonuçları.
Ben teşekkür ederim. Dilerseniz tüm ayarlarımızdan bahsedeyim. İleride insanların işine yarayabilir, bilgiye daha hızlı ulaşabilir.

BD PROCHOT tikini kaldırdık çünkü sistem olası bir durumda bir bileşen az da olsa ısındı diye yavaşlatmasını istemedik.

PL1 ve PL2'yi arttırdık. PL1'deki Clamp tikini kaldırdık. Bu sayede belirli limitlerden kurtulduk.

Power Limit 4'ü 0 olacak şekilde ayarladık çünkü sistemin bazı yük durumlarında frekans düşürmesini istemedik.

Cihazdaki IccMax değerlerini maksimuma getirdik. Belirli frekans düşmeleri ve limitlerden sıyrıldık.

Sistemi sıcaklık kaynaklı yavaşlatmasının önüne geçmek için Undervolt ettik. Değerler:
-105 CPU Cache
-125 CPU Core
-100 İntel GPU ve İGPU Unslice
-40 System Agent

FIVR sekmesinde tablonun altındaki kutuyu tikledik.

Ayarlarımızın hepsini kaydettik ve başlangıçta uygulayacak şekilde ayarladık.
i5 10300H undervolt ayarları nasıl olmalı?
İşlemcinizden epey Voltaj geçiyor. Düşürmek epey yarar sağlayacak gibi duruyor.

Ayarlarınızı şu şekilde yapın. Sanırım nasıl yapıldığını biliyorsunuz o yüzden hızlıca değerleri vereyim. Ama her sisteme her değer olmaz.

Yukarıdan aşağıya sırasıyla yapın.

CPU Cache: -125
CPU Core: -140
İntel GPU ve İGPU Unslice: -60 veya -100 verin.
System Agent: -40

Tüm birimlerin IccMax değerini maksimuma alın.

Tablonun altındaki kutuyu tikleyin.

TPL sekmesinde:

PL1: 100 (Clamp tikini kaldırın.)
PL2: 100
Speed Shift'i tikleyin.
Power Limit 4'ü 0 olacak şekilde ayarlayın.

Eğer ki bir sistem donması yaşarsanız değerlerinizden CPU Cache'i -110'a alın.

İşlemcinizden epey voltaj geçiyor. Düşürmek epey yarar sağlayacak gibi duruyor.

Ayarlarınızı şu şekilde yapın. Sanırım nasıl yapıldığını biliyorsunuz o yüzden hızlıca değerleri vereyim. Ama her sisteme her değer olmaz.

Yukarıdan aşağıya sırasıyla yapın.

CPU cache: -125
CPU Core: -140
Intel GPU ve iGPU unslice: -60 veya -100 verin.
System agent: -40

Tüm birimlerin IccMax değerini maksimuma alın.

Tablonun altındaki kutuyu tikleyin.

Tpl sekmesinde:

PL1: 100 (clamp tikini kaldırın.)
PL2: 100.
Speed Shift'i tikleyin.
Power limit 4'ü 0 olacak şekilde ayarlayın.

Eğer ki bir sistem donması yaşarsanız değerlerinizden CPU Cache'i -110'a alın.

Ayarları yaptım CPU cache -125 de dondu -110 yaptım şu an sıkıntı yok şu işaretlediğim yerde ayar değişikliği yapayım mı?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (7)_LI.jpg
    Ekran Görüntüsü (7)_LI.jpg
    232,2 KB · Görüntüleme: 60
  • Ekran Görüntüsü (8).png
    Ekran Görüntüsü (8).png
    873,5 KB · Görüntüleme: 60
Ayarları yaptım CPU cache -125 de dondu -110 yaptım şu an sıkıntı yok şu işaretlediğim yerde ayar değişikliği yapayım mı?
Hocam oradan BD PROCHOT tikini kaldırın.

Hocam FIVR sekmesinde tüm ayarları yaptığınıza emin olun ve ardından sağ en alt köşede 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin. Apply'a basın.

Ardından şu şekilde ThrottleStop'u her başlangıçta çalışacak şekilde ayarlayın:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Niye ise bende video kullanılamıyor diyor. Sizde de öyle mi acaba? Bu video linkini çok kopyaladım hiç böyle yapmazdı.

Hocam oradan bd prochot tikini kaldırın.

Hocam fıvr sekmesinde tüm ayarları yaptığınıza emin olun ve ardından sağ en alt köşede 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin. Apply'a basın.

Ardından şu şekilde ThrottleStop'u her başlangıçta çalışacak şekilde ayarlayın:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Niye ise bende video kullanılamıyor diyor. Sizde de öyle mi acaba? Bu video linkini çok kopyaladım hiç böyle yapmazdı.

Ayarlar tamam.
Bende de kullanılmıyor diye gözüküyor ama internette aratırım sorun değil.

Ayarlar tamam.
Bende de kullanılmıyor diye gözüküyor ama internette aratırım sorun değil.
ThrottleStop Auto Start diye aratabilirsiniz.

Bu arada BD PROCHOT tikini kaldırdıktan sonra Ana ekranda Turn On yazan bir kutu var. Ona basın ardından Save'e basın.

Onları da ayarladım kapatıp açtım çalıştı şimdi Prime 95 indirdim kaç dk test yapmalıyım?
15 dakika hatta 20 daha iyi olur. Sorun yok ise bir de oyunlarda görün. Oyunda da yapmaz ise sistem oturmuştur.

Stres testindeyken sizden birkaç görüntü isteyeceğim. İyi hatırlattınız. Stres testindeyken bana ThrottleStop Limits sekmesini atar mısınız?
Testi başlamadan önce Limits sekmesini açın ve Clear'a basın.

Bir de ThrottleStop Ana Ekranında stres testini başlamadan önce CLR tuşuna basın.

15 dakika hatta 20 daha iyi olur. Sorun yok ise bir de oyunlarda görün. Oyunda da yapmaz ise sistem oturmuştur.

Stres testindeyken sizden birkaç görüntü isteyeceğim. İyi hatırlattınız. Stres testindeyken bana ThrottleStop limits sekmesini atar mısınız?
Testi başlamadan önce limits sekmesini açın ve Clear'a basın.

Bir de ThrottleStop ana ekranında stres testini başlamadan önce CLR tuşuna basın.

Tamamdır şimdiden teşekkürler boştayken fan sesi vardı şu an yok.😅

Yeni konular

Geri
Yukarı