i5 10300H undervolt nasıl yapılır?

Hocam benim sistem az garip ASUS TUF FX506LI kullanıyorum -180 Core -130 cache gibi degerlere cikabiliyorum ama limit kısmından sorun yasiyorum gibi ne önerirsin?
Hocam buna bir değer veremem, bu her sistemde farklılık gösteren bir durum. Deneme yanılma yolu ile bulacaksınız sisteminiz için en idealini.

Hocam buna bir değer veremem, bu her sistemde farklılık gösteren bir durum. Deneme yanılma yolu ile bulacaksınız sisteminiz için en idealini.

Hocam TDP kısmını ben anlamadim şu an gayet guzel oturttum degerleri fakat EDP other ve throttle yiyorum macun ile degisir diye dusunuyordum fakat baska bir kullanici islemcinin kendini her kosulda sınırına kadar zorladigini ve sicakligin cok degismedigini soyledi bu yuzden TDP ayarlarıyla oynamayi dusunuyorum fakat pek konu bulamadim clamp degerleri falan.

Hocam TDP kısmını ben anlamadim şu an gayet guzel oturttum degerleri fakat EDP other ve throttle yiyorum macun ile degisir diye dusunuyordum fakat baska bir kullanici islemcinin kendini her kosulda sınırına kadar zorladigini ve sicakligin cok degismedigini soyledi bu yuzden TDP ayarlarıyla oynamayi dusunuyorum fakat pek konu bulamadim clamp degerleri falan.
10300H'mı vardı sizde? Buysa işlemciniz eğer bu işlemci nedense soğuk çalışmıyor, daha doğrusu UV işleminde sıcaklıklarda pek bir değişiklik olmuyor ama sürekli turbo frekans değerinde çalışabiliyor.

10300H'mı vardı sizde? Buysa işlemciniz eğer bu işlemci nedense soğuk çalışmıyor, daha doğrusu UV işleminde sıcaklıklarda pek bir değişiklik olmuyor ama sürekli Turbo frekans değerinde çalışabiliyor.

Hocam siz fark etmemissiniz sıcaklıklsr aslında düsüyor eskisine göre sadece kullandiginiz isleme baglı normalde 93 derece 3300 gorurken 3800 3900 goruyorum fakat bazi oyunlarda eskiden 86 derece gibi oynarken 74 75'lere kadar düştü bu muhtemelen TDP degerinden kaynaklı Marvel Spider-Man'de az güç kullandiginda 85 civarinda cok zorlanirsa 90a vuruyor benim anladigim kadariyla i5 10300H belli bir pay boş bırakildiginda rahatliyor onu gectim UV'nin yaramama sebebi fanlarin sistemsel kısılması ve ben bu sıcaklıklari tek bakır boruyla goruyorum ASUS 2. bakir icin yer birakip koymamis koysaydi 70 80i gecmezdi.

10300H'mı vardı sizde? Buysa işlemciniz eğer bu işlemci nedense soğuk çalışmıyor, daha doğrusu UV işleminde sıcaklıklarda pek bir değişiklik olmuyor ama sürekli Turbo frekans değerinde çalışabiliyor.

Hocam benim aklıma şey geldi XTU calışmıyor fakat throttledan Turbo ayarlarinı degistirirsek sıcaklıklar büyük oranda düser gibi Turbo frekans degerleri ile oynanır mı sence? Bundan önce TDP degerleri ile oynamak gerek ama i5 10300H 55W kadar cıkabiliyor fakat tam yük altında 3800-3900MHz arası 33.7 civarında güç kullaniyor TDP ile ilgili bir ayarlama yeterli gibi geliyor o yuzden bana.

Hocam siz fark etmemissiniz sıcaklıklsr aslında düsüyor eskisine göre sadece kullandiginiz isleme baglı normalde 93 derece 3300 gorurken 3800 3900 goruyorum fakat bazi oyunlarda eskiden 86 derece gibi oynarken 74 75'lere kadar düştü bu muhtemelen TDP degerinden kaynaklı Marvel Spider-Man'de az güç kullandiginda 85 civarinda cok zorlanirsa 90a vuruyor benim anladigim kadariyla i5 10300H belli bir pay boş bırakildiginda rahatliyor onu gectim UV'nin yaramama sebebi fanlarin sistemsel kısılması ve ben bu sıcaklıklari tek bakır boruyla goruyorum ASUS 2. bakir icin yer birakip koymamis koysaydi 70 80i gecmezdi.

Hocam benim aklıma şey geldi XTU calışmıyor fakat throttledan Turbo ayarlarinı degistirirsek sıcaklıklar büyük oranda düser gibi Turbo frekans degerleri ile oynanır mı sence? Bundan önce TDP degerleri ile oynamak gerek ama i5 10300H 55W kadar cıkabiliyor fakat tam yük altında 3800-3900MHz arası 33.7 civarında güç kullaniyor TDP ile ilgili bir ayarlama yeterli gibi geliyor o yuzden bana.
Hocam benim Acer Predator'de Battlfield V online kısmında sürekli 4200 Mhz çalışıyordu mesela UV sayesinde. Warzone gibi işlemciyi boğan oyunlarda ciddi FPS kazanmıştım, ortalama FPS 45'den 60'lara çıkmıştı.
Bana kalırsa sen kendi cihazın için olan tam sınır ayarları bulamadın, ya da cidden cihazın soğutması tam el vermiyor turbo frekansta çalışmak için.

Hocam benim Acer Predator'de battlfield v Online kısmında sürekli 4200 MHz çalışıyordu mesela UV sayesinde. Warzone gibi işlemciyi boğan oyunlarda ciddi FPS kazanmıştım, ortalama FPS 45'ten 60'lara çıkmıştı.
Bana kalırsa sen kendi cihazın için olan tam sınır ayarları bulamadın, ya da cidden cihazın soğutması tam el vermiyor Turbo frekansta çalışmak için.

Cache 125 üzerine cıkınca sistem dengesizlesiyor,-180 üzerine cikinca da TS bench bayağı geriliyor ve ustune bu sefer UV'nin gazabina ugramis oluyorum. Tek bakır boru var sistemde, bu zaten ASUS'un rezaleti. Onun dısında i5 10300H konusunda bayağı bakindim, bir kullanici islemcinin Intel'in kendi GPU'sununda sıcaklıgıyla alakali oldugunu söyledi, oda ASUS marka kullaniyor. O konuda henuz pek bir şey bulamadim ama cache ve Core ayarlari kısmı olarak sınırda. iGPU gibileri biraz beni tedirgin ediyor cunku ASUS'un Tweak 3 denen uygulamasi ekran kartina istenmeyecek kadar OC yapti (1920MHz'ye cikti 1485 base clocktan) ve bu bana bayağı sıkıntı cikariyor. Şu an g helper tarafindan sabitledim fakat voltaj artısı olmus gibime geliyor, bu yuzden sıcaklıklar bende biraz zırıltılı. Benimle ayni cihaza sahip olanlardan az da olsa daha iyi performans veriyor benim cihaz, bunu eski actigim konulardan dolayi oğrenmis oldum. Macunum biraz kotü kalıyor ve dedigim gibi tek bakır boru var, ona rağmen bu sıcaklıklar aslına bakarsan gayet güzel. Hem Remastered gibi islemciyi %100 kullanan oyunlarda 85 derece civarlari gayet okey. Şu an aklimda vakum fani denemek var, muhtemelen isimi o cözücektir ama benim TDP tarafına göz atmam lazim. 150W adaptörde sadece islemci ve ekran kartinin 110W kullandigini gördüm. Ekran karti stock degerin 10W ustune islemcide 15W ustune kadar cikiyor, bu yuzden TDP ile ilgili oldugunu dusunuyorum ısı saçmalıgının. Bir de Intel'in optimizasyon adi altinda getirdigi berbat yazilimlar.

Geri
Yukarı