Çözüldü i5 1035G1 laptop ısındığı zaman işlemci frekansı 400 MHz'ye düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Fisticuffs

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
12 GB 2666MHz DDR4
Ekran kartı
NVIDIA GeForce MX330 ve Intel UHD Graphics
Anakart
Lenovo
İşlemci
Intel Core i5 1035g1
Merhaba, şu an kullandığım bilgisayarı 1 senedir kullanıyorum. Fanları ve bilgisayarı sıklıkla ve düzenli bir şekilde temizliyorum. Ancak aldığımdan beri bir sıkıntı var. Ne zaman oyun açsam belirli bir süre sonra işlemci frekansı 400 MHz'e düşüp oyunun FPS'si 10'lara düşüyor. ThrottleStop ile undervoltladım ancak hiçbir şey değişmedi. Önceden sıklıkla olmazdı ancak yaz aylarında sıklaşmaya başladı ve bu olay bilgisayardan soğuttu.

Çözüm
Boş bir vaktimde kontrol ederim o zaman.

Pasif soğutma değil, fanla soğutuluyor.

Ayrıca sıcaklıklar oyun açıldığında 70'lerde başlayıp, 90'lara kadar çıkıyor. Ardından 400 MHz'e düşüyor.

Teknoloji mağazalarından ekstra laptop fanı almanın faydası olacaktır.
Merhaba, şu an kullandığım bilgisayarı 1 senedir kullanıyorum. Fanları ve bilgisayarı sıklıkla ve düzenli bir şekilde temizliyorum. Ancak aldığımdan beri bir sıkıntı var. Ne zaman oyun açsam belirli bir süre sonra işlemci frekansı 400 MHz'e düşüp oyunun FPS'si 10'lara düşüyor. ThrottleStop ile undervoltladım ancak hiçbir şey değişmedi. Önceden sıklıkla olmazdı ancak yaz aylarında sıklaşmaya başladı ve bu olay bilgisayardan soğuttu.

İşlemci kaç derece oluyor oyun sırasında?

Oyundan oyuna değişiyor. Şu anda Mad Games Tycoon 2 oynarken işlemci 92-94 derecelere ulaştığında bir süre sonra 400 MHz'e düşüyor.

Birincisi bilgisiyarı sık temizlemek pekte sağlıklı birşey değil temizlerken anakartın hasar alabilir çalışsa bile sorunlu çalışır ikincisi büyük ihtimal yazlımsal bir sorun var çünkü pc'in yeni yada temizlik yaparken donanım parçalarından biri arızalanmış olabilir eğer PC den anlamıyorsan bir bilgisiyarcıya götür fazla kurcalamanı önermem

Birincisi bilgesiyarı sık temizlemek pek de sağlıklı bir şey değil temizlerken anakartın hasar alabilir çalışsa bile sorunlu çalışır ikincisi büyük ihtimal yazlımsal bir sorun var çünkü PC'in yeni ya da temizlik yaparken donanım parçalarından birini kopartmış olabilirsin eğer PC'den anlamıyorsan bir bilgisayarcıya götür fazla kurcalamanı önermem.

Hocam sıklıkla kavramını yanlış kullanmışım. 6 ayda bir temizliyorum şu ana kadar 2 defa temizledim. PC'nin içini 1 kere açtım oda SSD takmak içindi. PC'nin içinde herhangi bir kablo çıkarmadım.

Oyundan oyuna değişiyor. Şu anda mad Games tycoon 2 oynarken işlemci 92-94 derecelere ulaştığında bir süre sonra 400 MHz'e düşüyor.

Arka kapağı söktüğünde fanlar dönüyor muydu yani bilgisayar açıkken hiç baktın mı fanlar dönüyor mu diye aynısı benim de başıma gelmişti fanlar dönmüyor diye bilgisayar şak diye kapanıyordu.

Hocam sıklıkla kavramını yanlış kullanmışım. 6 ayda bir temizliyorum şu ana kadar 2 defa temizledim. PC'nin içini 1 kere açtım oda SSD takmak içindi. PC'nin içinde herhangi bir kablo çıkarmadım.
İşte bu biraz yetenek ve şans işi anakart bu nereden patlak vereceği belli olmuyor ama büyük ihtimal yazılımsal sürücüleri kontrol et yada içinde başka Windows olan bir disk tak çünkü sen diski değiştirmissin bi ihtimal sorun düzelir

Arka kapağı söktüğünde fanlar dönüyor muydu yani bilgisayar açıkken hiç baktın mı fanlar dönüyor mu diye aynısı benim de başıma gelmişti fanlar dönmüyor diye bilgisayar şak diye kapanıyordu.

Fanların döndüğünden eminim. Hem PC açıkken fan sesleri geliyor. Ve PC'nin içini açtığımda fanların döndüğünü gördüm. Ayrıca PC hiçbir zaman kendilğinden kapanmadı. Bu yüzden olduğunu düşünmüyorum.

İşte bu biraz yetenek ve şans işi anakart bu nereden patlak vereceği belli olmuyor ama büyük ihtimal yazılımsal sürücüleri kontrol et yada içinde başka Windows olan bir disk tak

Hocam PC'nin içini açmadan öncede yaşanıyordu. PC'ye bir çok defa format attım farklı SSD'lerlede denedim.

Fanların döndüğünden eminim. Hem PC açıkken fan sesleri geliyor. Ve PC'nin içini açtığımda fanların döndüğünü gördüm. Ayrıca PC hiçbir zaman kendilğinden kapanmadı. Bu yüzden olduğunu düşünmüyorum.

Hocam PC'nin içini açmadan öncede yaşanıyordu. PC'ye bir çok defa format attım farklı SSD'lerlede denedim.
Ozaman anakartta problem var bence uğraşma pek fazla anakarttan anlayan birisine götür

İlk önce işlemci kendi yükünü atmak için frekansını kısar başaramazsa bilgisayar koruma amaçlı kendisini kapatır. Termal macununu kontrol ettin mi bilgisayarın? Termal macun sağlamsa teknoloji mağazalarından laptop için soğutucusu alabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı