i5 10400 ve GTX 1660S 75 derece üstüne çıkıyor

Yer
Andromeda
Daha fazla  
Sistemimde anlamadığım bir sıcaklık problemi var, neden olduğunu bir türlü çözemedim. İlk aldığımda önünde 1 tane fan vardı. 1 tane olduğu içindir diye gittim 3X Cooler Master MF120 halo fan aldım.

Önde tek fanla ekran kartı ve işlemci sıcaklığı 69-73 arasındayken şimdi 75+ derece oluyor ağır oyunlarda :). Gerçekten nasıl olabilir bu? Sıcaklık değerleri belki çok aşırı değil ama takıntılı biriyim biraz, yani 1 fanla 69-73 sıcaklık değerleri nasıl 3 fanla daha fazla oldu hala anlamadım. Yükteyken 1500-2000 RPM'de çalışıyorlar.

Videolar izliyorum, insanlar 65 gibi değerleri alıyorlar. Benimki neden böyle anlayamıyorum. Ne yapmam lazım? Biraz önce BF1 oynarken işlemcim 80 dereceyi gördü, sıvı soğutma alacağım. Bu sefer de düzelmezse kafayı yiyeceğim.

Kasam masanın altında sağ köşede duruyor, arkası ve sağ tarafında duvar var, arada 5-10 cm mesafe var.

CPU: i5 10400 (stok fan)
GPU: MSI 1660 Super 6 GB 192 Bit.
MB: MSI Z490-A PRO 4800(OC) M.2
RAM: 2x8 16 GB G.Skill F4 3000 MHz.
PSU: Corsair RM series 650W 80 + Gold.
SSD: Crucial 240GB BX500.
HDD: Seagate Barracuda 1TB.
Kasa: Cooler Master K501l.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi kasamdan örnek vereyim ne yapman gerektiğini anlarsın kasam Dark Guardian ATX bir kasa 6 adet fan mevcut hepsi 120mm 3 tanesi önde bunlar içeri üflüyor 2 tanesi yukarıda egzoz ve 1 tane arkada oda egzoz yani içerdeki havayı dışarı üflüyor bu şekilde içeride güzel bir hava akımı oluşuyor böyle yapmalısın.

Düzenli olarak kasanızı temizliyor musunuz, fanları içeri hava alacak şekilde yerleştirdiğinize emin misiniz ve son olarak ekran kartınız MSI Ventus modeli mi? Malum en çok ısınan ekran kartlarından biriside.

Düzenli olarak kasanızı temizliyor musunuz, fanları içeri hava alacak şekilde yerleştirdiğinize emin misiniz ve son olarak ekran kartınız MSI Ventus modeli mi? Malum en çok ısınan ekran kartlarından biriside.

Fanlar olması gerektiği gibi, zaten Vatan PC'den topladım montajını onlar yaptı, hayır Gaming X modeli.
Üst tarafa da fan ekleyin, ek olarak egzoz fan var mı?

Evet egzoz fan var arkada, bu arada buraya sığıyor değil mi fanlar? Benim anakart biraz büyükte boşluk yeterli sanırım.
Kendi kasamdan örnek vereyim ne yapman gerektiğini anlarsın kasam Dark Guardian ATX bir kasa 6 adet fan mevcut hepsi 120mm 3 tanesi önde bunlar içeri üflüyor 2 tanesi yukarıda egzoz ve 1 tane arkada oda egzoz yani içerdeki havayı dışarı üflüyor bu şekilde içeride güzel bir hava akımı oluşuyor böyle yapmalısın.

Üst mesajıma fotoğraf attım, o boşluk yeterli mi fan takmak için? Takacağım teşekkürler.

Dosya Ekleri

• üst.jpg
    üst.jpg
    202,4 KB · Görüntüleme: 36
Fanlar olması gerektiği gibi, zaten Vatan PC'den topladım montajını onlar yaptı, hayır Gaming X modeli.

Evet egzoz fan var arkada, bu arada buraya sığıyor değil mi fanlar? Benim anakart biraz büyükte boşluk yeterli sanırım.

Üst mesajıma fotoğraf attım, o boşluk yeterli mi fan takmak için? Takacağım teşekkürler.
Yeterli gibi duruyor.

Yeterli bir alan zaten fanları genel olarak anakart değil RAM'ler engeller. Yukarı takacağınız fan havayı dışarı üflesin böylece daha iyi bir hava akışı sağlamış olursunuz. Zaten en üstteki fanınız boşa dönüyor diyebilirim çünkü kasanın tasarımından o hava alamıyor.

Geri
Yukarı