i5 10400F neden önerilmiyor?

Bazıları RAM frekans olayını bayağı abartmış gibi görünüyor, aşağıdaki videodaki oyun testlerinde genel olarak 2666 Mhz destekli bir 10400F, 3733 Mhz OC belleklerle çalışan bir R5 3600'le neredeyse benzer performans sergiliyor. Üstelik bu test, RTX 2080 Ti gibi amiral seviye bir ekran kartıyla test de edildiği için işlemcilerin performans sınırları bir nevi açığa çıkmış olup, orta segmentte 10400F'in; H410 gibi giriş seviye diye adlandırılan anakartlarla 2666 MHz bellek kullanılmasından yana da herhangi bir mahsur görmüyorum, özellikle de oyun için sistem alacak arkadaşlara da öneririm, ha tercih eden değerlendirir, etmeyen de yüzüne bile bakmaz, orası kullanıcının keyfine kalmış bir olay.

Edit: Intel'in; Ryzen serisinde olmazsa olmaz yüksek performans için kullanılması tavsiye edilen 3000 Mhz ve üstü çalışma frekans değerlerine daha düşük hızlarda yakalayabilmesinin en temel nedenlerinden biri de; çekirdekler ve bellekler arası iletişim gecikme değerlerinin çok daha iyi ve gelişmiş olmasıdır, zaten Z serisi anakartlarda kullanılan yüksek frekanslı RAM'lerin neredeyse bir ekran kartı modeli yükseltmişçesine kadar farklar yarattığı, açıkça çeşitli kaynaklardan görülebilmektedir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@susamcocuk, siz almayın boşverin. 2666 MHz destekli herhangi bir 10400F; rahatlıkla 3000(2933), hatta 3200 MHz hızında çalışan bir R5 3600'le benzer oyun performansını yakalıyor zaten. Yukarıdaki örneklediğim durumda da, 3733 MHz OC bellekli haliyle de hissedilir, dişe dokunur pek bir farkın olmadığını da görürsünüz. Ha ama dersiniz ki; sadece oyun değil ben gürül gürül yayın yaparım, arada 1080p/2K codec-video renderı alıp multi-tasking odaklı teknik yazılım araçlarını da efektif ve hızlı bir şekilde kullanmak isterim derseniz o zaman R5 3600'ün gerçek ve dinamik üstünlüğü bir R7 3700X kadar olmasa da ortaya çıkar. O noktada kullanıcıya Ryzen 5 3600 önermek düşer bize.

Ayrıca ek bir hatırlatma da yapmak isterim; o R7 1700/R5 2600 gibi işlemcilerin OC'lu hallerinin bile, GTX 1660S-1070 seviyesi ekran kartlarını ucu ucuna kurtardığı durumlar var, daha şimdiden bir de, ilerleyen zamanlarda ne olurlar düşünemiyorum bile. Çekirdek sayıları bol, hoş kullanıcıyı cezbediyor fakat pek işlevli oldukları söylenemez maalesef. Bu noktada söylemiş olduğunuz işlemcilerin 10400F ile özellikle oyun performansı tarafında kıyaslanması (eğer ki bunu demek istediyseniz) trajikomik bir durum, BF V Online gibi CPU kırbacı bir oyunda 1080p'de 2070 Super besleyebilen bir işlemcinin yanından bile geçemez onlar.

Son düzenleme:
Anakartların desteklediği RAM hızları gibi şeyler yüzünden olabilir.
Ve 3600 OC yapılabiliyor.
Edit: Şu yazdığıma gülen geri kafalılar acaba neyi yanlış söyledim.

Önce bir üslubunuzu düzeltseniz iyi olur, aksi takdirde bu noktada daha ileri giderseniz sizi bir güzel tatile çıkarabiliriz. Gülen ve üzgün emojisi atan arkadaşlar olarak, düzenlemeden önceki mesajınızda; OC avantajı ile ilerleyen zamanlarda daha yüksek seviye ekran kartlarını rahatlıkla besleyebilme avantajı vs gibisinden bir ifade yer alıyordu. Daha sonradan ilk halini silip, aşağıya gerikafalılar şeklinde bir ithamda bulunmak pek doğru bir hareket değil, söylemiş olayım.

R5 3600'ün 0.2-0.4 GHz (genel standart olarak, kaymak tabaka silikon lotosu istisnaları dışında) aralığında düşük seviyede OC olabilmesi bir veya daha üst seviye ekran ekran kartlarını beslemek için oldukça yetersiz bir potansiyel, dediğiniz durumun olabilmesi için K serisi Intellerde olduğu gibi en azından rahatlıkla o işlemcinin 0.8-1 GHz (+) düzeyinde hız aşırtılabilmesi gerekmekte, bu noktada R5 3600'ün OC olabilmesi 10400F'e sadece sözde üstünlük sağlıyor, reel ve pratik senaryolarda maalesef bunun bir artısını görebilmek pek mümkün değil.

Üst seviye anakart alınacaksa kesinlikle 10400F zaten ve aynı performansta değiller. 10400F oyun performansı 3600 XT'den bile net bir şekilde daha iyi olmasının yanında çok daha az ısınıyor fakat Z serisi anakart almayınca Max 2666 MHz kullanılıyor ki bu da bayağı bir FPS düşüşü %10'a kadar düşebiliyor fakat CL 12 değerlerine kadar düşürülebilince yine yüksek performans veriyor.
tabi düşürebilirsen o CL değerine. 😎

Tek bir kaynağa bakarak karar vermeniz yanlış bu konularda:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada Intel işlemcilerin aksine XT modellerinin performansı değişken. 3600XT için 4.5 GHz bir alt limit fakat benim işlemcim 4.6 GHz görüyor, 4.650 MHz zorlayanlar bile var. En üst silikonu almak her zaman daha pahalıdır. Ama 3600XT neden başarılı bir oyun işlemcisi değil diye sorarsanız 10600KF diyebiliriz.

Fakat sonuç olarak bu, işlemcilerin birebir kıyaslanmasından ibaret. Intel'in kaybettiği gerçek nokta anakart fiyatları, bunun sebebi yine işlemcilerinin yüksek güç tüketimi ve birazda kendi kibirleri yüzünden her türlü overclock'u Z serilerine sınırlamaları. 1000 lira bandında güzel bir overclock anakartları olsa mesela Intel savunan insanım ilk ben gider 10600KF alırdım fakat maalesef yok işte öyle bir dünya Intel safında, olmadığı sürece zarar etmeye devam edecekler.

Son düzenleme:
3 Aydır r 5 3600 almayı planlıyorum bu konuyu dün gördüm biraz düşünüp araştırma yaptıktan sonra hem fiyatı daha iyi hem performansı daha cazip geldiği için 10400F'i sipariş verdim. Herkese teşekkürler. (İzlediğim karşılaştırma videolarında R5 3600 XT'ye bile kafa tutuyor )

Arkadaşlar konu biraz atışmalı olmuş, her iki işlemcide oldukça güçlü ve iyidir. Zaten rakip sayabileceğimiz işlemcilerdir ve birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları mevcuttur.
10400F yeni çıkan bir işlemci, 3600 ise 1 yıldan uzun süredir piyasada olan bir işlemci.
Haliyle burada tam karşılaştırma yapmak doğru olmaz. Mesela sürekli sistem güncelleyen birisi R5 3600 almalıdır, çünkü platform geçişi hem daha uygun olur hem de desteği Intel'e oranla daha uzundur.
Yani lütfen sürekli atışmaya girmeyin, iki firma işlemci üretiyor ve bütçeniz hangisine yetiyorsa onu alın. Siz 10400F aldınız diye kimse bir şey demez, demek ki parası varmış deriz. Umarım güzelce anlatabilmişimdir.
(R5 3600 kullanıyorum ve fanboy sayılmam, sadece işlemcide şu anda dahi AMD'yi tercih etmeyi istiyorum. Sebebi birçok arkadaş iyi biliyor aslında. Yani eleştirmeden önce bunu bilin.)

3 Aydır r 5 3600 almayı planlıyorum bu konuyu dün gördüm biraz düşünüp araştırma yaptıktan sonra hem fiyatı daha iyi hem performansı daha cazip geldiği için 10400F'i sipariş verdim. Herkese teşekkürler. (İzlediğim karşılaştırma videolarında R5 3600 XT'ye bile kafa tutuyor )

RAM ve anakart seçimlerin nasıl oldu hocam?

ram 2 tane 8gb (3200 mhz) cl 16 kampanya yakaladığım için aldım. işlemcinin desteklediği 2666 mhz diye biliyorum ramlari 2666 mhz olanlarını daha ucuz ise onu da tercih edebilirsin. Anakartı da bunu aldım: MSI B460M-A Pro Intel B460 2933MHz DDR4 mATX Anakart
Çok sistem toplama işinden anlamam ama şu an memnunum daha iyi bilen arkadaşlar yanlışım varsa düzeltsin.

Burada ki anakartta 2933MHz desteklendiği yazıyor. Ben 3000MHz CL15 RAM alıp i5 14000F kullansam R5 3600'den eksik kalır bir yanım olur mu? Bence olmaz. Hız aşırtma yapılmıyor olsa da 4.0GHz olabiliyor.

i5 ve altı için 2666, üstü için 2933 destekliyor. Boost frekansında çalışması için kaliteli bir soğutma ve analart gerekiyor.

i5 ve altı için 2666, üstü için 2933 destekliyor. Boost frekansında çalışması için kaliteli bir soğutma ve analart gerekiyor.
benim bütcem buna yettiği için böyle bi sistem topladım. rx 570 ekran kartı 16gb ram ile sence iyi bir tercih olmuş mu. yani 2666 mhz ' nin üstüne çok geliyorlar. çok sıkıntı olur mu 2-3 sene boyunca beni tatmin eder mi yeni oyunları minimum ayar- orta ayarda oynatır mı

Geri
Yukarı