i5 11400F antivirüs tam tarama yaparken 99 dereceyi gördü

PowerfulMan

Hectopat
Yer
İstanbul
İşlemci
İntel i5 11400F
Arkadaşlar bilgisayarıma Windows güvenliği kısmından tam tarama yapayım dedim. AIDA64 programından işlemcinin sıcaklığına baktığımda (CPU package) kısmı 99 dereceyi gördü. Umarım doğru yere bakmışımdır. Çok şaşırdım sonra hızlıca ThrottleStop programını çalıştırdım ve disable Turbo yaptım. Sıcaklık aniden 65 derecelere düştü. Bu neden böyle oluyor? Her zaman Turbo'yu kapatmak mı zorundayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı işlemciyi kullandım. Stock fan ile kullanırlen Turbo açık olunca durum bende de aynıydı. Oyunlarda 95-100 arası görüyordum. Turbo'yu kapatınca düzeliyordu fakat performansta çok düşüyordu. Bir kule tipi soğutucu olarak sorunu çok rahatlıkla çözdüm

Aynı işlemciyi kullandım. Stock fan ile kullanırlen Turbo açık olunca durum bende de aynıydı. Oyunlarda 95-100 arası görüyordum. Turbo'yu kapatınca düzeliyordu fakat performansta çok düşüyordu. Bir kule tipi soğutucu olarak sorunu çok rahatlıkla çözdüm.

Kule tipi soğutucu veya ona eş değer bir soğutucuyu takmak kolay mı hayatımda ilk defa masaüstü bilgisayar topladım çünkü çok korkuyorum.

Disable Turbo yaptığınız zaman işlemcinizin hızı temel seviyelere düşer, bu sıcaklık düşüşü sağlar. İşlemcinize UV bknz. Yapabilirsiniz. İşlemci, daha az işlem yaptığı için sıcaklıklar düşer. Ayrıca soğutucu ve termal macun yenilemesi yapabilirsiniz.

O bende de oluyor nedenini çözemedim bende Turbo Boost kapatınca direk 20 25 derece düşüyor sanırım virüs var.
Şu bilmeden her şeyi virüse bağlayanlar öldürecek bir gün beni. Sadece Turbo Boost'ta çalışan virüs mü var arkadaşım? Soğutucun yetmiyor işte. Kule tipi fan alırsan sorunun çözülür.
Kule tipi soğutucu veya ona eş değer bir soğutucuyu takmak kolay mı hayatımda ilk defa masaüstü bilgisayar topladım çünkü çok korkuyorum.
Kasanın yan kapağını açın anakartın arkası görünüyorsa takması kolay. Anakartın arkası görünmüyorsa o zaman zor işte, anakartı sökmeden takılmıyor.

Dosya Ekleri

• 20220615_150620.jpg
    20220615_150620.jpg
    56,1 KB · Görüntüleme: 18

Yeni konular

Geri
Yukarı