i5-11400h RTX 3060 sistemde darboğaz mı oluyor?

Tek kanal RAM yuzunden, biz yazmaktan biktik siz sormaktan bikmadiniz.

Far Cry'daki sorun çift kanal ramli makinelerde de var gördüğüm kadarı ile. Elimde 2XGb var. deniycem bir ara değiştirip. Tek kanal ramlerde performans düşüşü bu şekilde, GPU'nun kullanılamaması şeklinde mi oluyor?

Birde ramdense bazı oyunlarda neden sorunsuz anlamadım. Yinede deniycem bakalım.

DSR teknoloji ile 2K upscale edip dener misin?

Eğer çok canınızı sıkıyorsa Nvidia denetim masasından DSR çarpanını açın. Oyunları 2K'da 2560x1440 yada 2880x1620 çözünürlüğünde oynayın. Çok güçlü bir ekran kartınız varsa 3840x2160, 4K çözünürlükte deneyin.

Eki Görüntüle 1522701

Nvidia Denedim Masasında yok bu ayar bende.

Ben aslında daha iyi grafikte değil daha iyi fpste oynamak istiyorum fps 130 140 olsun

Benim paylaştığım GPU kullanımı sorunlu oyunlarda farketmiyor. Ayarları kısınca GPU kullanımı daha da düşüyor. Sanki CPU darboğaz yapar gibi.

NVIDIA GeForce Experience ile temiz güncel kurulum yap.

Eğer çok canınızı sıkıyorsa Nvidia denetim masasından DSR çarpanını açın. Oyunları 2K'da 2560x1440 yada 2880x1620 çözünürlüğünde oynayın. Çok güçlü bir ekran kartınız varsa 3840x2160, 4K çözünürlükte deneyin.

Eki Görüntüle 1522701

NVIDIA GeForce Experience ile temiz güncel kurulum yap.

Optimus olan laptoplarda yokmuş bu özellik... :(

Laptoplarda olmadığını bilmiyordum. Sen yine bir RAM daha tak, aldığın FPS yükselir ama GPU'nun bazı oyunlarda düşük çalışması oyun ile alakalı muhtemelen. Çünkü benim anakarttaki 4 slotun hepsi 8GB RAM ile dolu bende de oluyor 1080p çözünürlükte.
Optimus olan laptoplarda yokmuş bu özellik... :(

Laptoplarda olmadığını bilmiyordum. Sen yine bir RAM daha tak, aldığın FPS yükselir ama GPU'nun bazı oyunlarda düşük çalışması oyun ile alakalı muhtemelen. Çünkü benim anakarttaki 4 slotun hepsi 8GB RAM ile dolu bende de oluyor 1080p çözünürlükte.

Denemelerim sırasında Far Cry 6'nın kendi özelliği ile çözünürlük çarpanını açıp denemiştim. Düşüş çok daha az oluyor, daha stabil ama gel gör ki bu seferde 3060'ın ciğeri yetmiyor :) grafik ayarlarını kısıp çarpanı 2x yapıp denemedim bir tek onuda denerim.

Geri
Yukarı