Çözüldü i5-11400H RTX3050 sistemde darboğaz oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ÖkkeşAvcı

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim yaklaşık 9 aylık bir bilgisayarım var. Bu bilgisayarın sistemi şu şekilde:
İşlemci: 11th gen Intel(R) Core(tm) i5-11400H @ 2.70GHz 2.69 GHz.
Takılı RAM: 8,00 GB (kullanılabilir: 7,75 GB)
Sistem türü: 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX3050 laptop GPU 4 GB X inteluhd Graphics.
Görüntü belleği (VRAM): 3977MB.
Soru 1: Dar boğazı engellemek için sizce RAM yeterli olur mu?
Soru 2: Overclock atmak riskli olur mu?
Teşekkürler.

Çözüm
Laptoplarda darboğaz kolay kolay olmaz hocam, hangi oyunda bu olayı yaşıyorsunuz? Bu arada 8 GB RAM her türlü lazım.
Darboğazın iki sebebi var gördüğüm kadarıyla (bunlar oyundan oyuna değişir).

1-VRAM yetersizliği: RTX 3050 güçlü bir kart olsa da VRAM'i az olduğu için bazı oyunlarda ayarları yükseğe aldığınız an FPS düşmesi ve düşme problemleri meydana gelir. Donanımsal olarak yapacağınız bir şey yok. Oyunları daha düşük ayarlara almayı deneyin.

2- RAM yetersizliği: 8 GB artık günümüz için yetersiz hale gelmeye başladı. RDR2 gibi oyunlar 11GB RAM tüketir ortalama RAM upgrade yaparsanız FPS'e olumlu bir etkisi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptoplarda darboğaz kolay kolay olmaz hocam, hangi oyunda bu olayı yaşıyorsunuz? Bu arada 8 GB RAM her türlü lazım.
Gta 5 , asseto corsa gibi tabi bunlarla oynama yaptım grafik ayarı vb

Darboğazın iki sebebi var gördüğüm kadarıyla (bunlar oyundan oyuna değişir)

1-VRAM yetersizliği: RTX 3050 güçlü bir kart olsa da VRAM'i az olduğu için bazı oyunlarda ayarları yükseğe aldığınız an FPS düşmesi ve düşme problemleri meydana gelir. Donanımsal olarak yapacağınız bir şey yok. Oyunları daha düşük ayarlara almayı deneyin.

2- RAM yetersizliği: 8 GB artık günümüz için yetersiz hale gelmeye başladı. RDR2 gibi oyunlar 11GB RAM tüketir ortalama RAM upgrade yaparsanız FPS'e olumlu bir etkisi
16 gb bir ram yeterli olurmu

Yeni konular

Geri
Yukarı